Geotermikus erőművet vett a lítiumgyártó

Share Button

Az ausztrál-német lítiumkitermelő startup, a Vulcan Energy Resources geotermikus erőművet vett Németországban, amelyet kiegészítene egy tesztüzemmel, ebben pedig a zéró emisszióval járó lítiumgyártást kísérletezné ki. A koncepció hallatán több nagy, elektromos autóik akkumulátorához nyersanyagot igénylő autógyártó is partnerséget kötött a céggel.

A Vulcan Energy a németországi Insheimben található 4,8 megawattos geotermikus erőművet vásárolta meg a Pfalzwerke energiaszolgáltatótól 31,5 millió euró értékben. Céljuk, hogy a Felső-Rajna-árokban tervezett lítiumkitermelésüket az erőműből származó geotermikus forrásból valósítsák meg.

A korábbi tulajdonos Pfalzwerke közreműködésével kísérleti tesztüzemet állítottak fel az erőmű mellett, ahol kis mennyiségben gyártanak lítium-hidroxidot. Ha a projekt eredményes lesz, már 2022-ben megkezdődhet az első gyártási fázis, ami évi 2000 tonna lítium-hidroxid előállítását jelenti.

Egyszerű és karbonsemleges folyamat

A folyamat lényege, hogy a geotermikus erőművön áthaladó termálvízből szűréssel kinyerhető az abban oldott állapotban található lítium. Az erőműbe több kilométer mélyről érkezik a termálvíz, pontosabban geotermikus folyadék a föld alól, majd az általa leadott hő segítségével áramot termelnek. A folyadékot ezután rend szerint visszaszivattyúzzák a föld alá, most azonban előtte kiszűrik annak lítiumtartalmát, így a bányászat leegyszerűsítve egyetlen plusz lépés beiktatását jelenti a meglévő rendszerbe, így egy karbonsemleges, környezetkímélő és olcsó módját valósítják meg a lítiumkitermelésnek. A német geológiai kutatóintézet adatai alapján a Vulcan által kiválasztott Felső-Rajna-régióban egy liter termálvíz 200-400 milligramm oldott lítiumot tartalmaz, ami egyes dél-amerikai sóstavak koncentrációjához hasonlít.

A nagyokkal üzletelnek

Miután a Vulcan bejelentette a projektet, pár hónapon belül olyan, akkumulátorgyártásban érdekelt ipari szereplőkkel kötött partneri szerződést, mint a Renault és az LG Energy. Előbbivel novemberben irták alá a papírokat, de bejelentkezett a Stellantis és a Volkswagen is. A Stellantis évente 16.200 és 19,800 tonna között kér lítiumot 2026-tól, a Renault pedig évi 26 és 32 ezer tonnára tart igényt 2026 és 2032 között. A Volkswagen csak annyit közölt, hogy az európai akkumulátorcella-gyártáshoz szükséges lítiumennyiségét tervezi lefedni a Vulcan kínálatával, és tárgyalnak a partnerségi lehetőségekről.

A piaci igényeket kielégítő kitermelés indítását 2024-re időzíti a Vulcan 15 ezer tonna lítium-hidroxid előállításával, majd ezt 2025-ben további 25 ezerrel megtoldva évi 40 ezer tonnáig futtatnák fel a gyártott mennyiséget.

Forrás: autopro.hu