Görögországban folytatódik a napelem engedélyeztetési láz

A napenergia erőművekkel folytatott energia előállításra pályázók száma tovább nő, amely tükrözi a szektor újjáéledésének folyamatát az országban.

Share Button

A görög miniszterelnök, Kyriakos Mitsotakis.

Kép: European People’s Party/Flickr

 

A görög hatóság, a RAE közlése szerint csak az elmúlt három hónapban 215 pályázat érkezett megújuló energiát termelő létesítmények telepítésére vonatkozóan, ezek az országban összesen 2,5 GW kapacitást jelentenének. Ezeken belül 126 kérelmet adtak be napenergia projektekre, amelyek összesen 2 196 MW fotovoltaikus kapacitásnak felelnek meg.

Ezeket az adatokat a szabályozó hatósághoz márciusig beérkezett, több mint 6 GW elektromos energia előállítására vonatkozó engedélykérelmen felül kell érteni, ahogy erről a pv magazine már beszámolt.

A lázas tevékenység mögött elsősorban Görögország megújuló energia terve áll, amely pályázatok kiírására törekszik fotovoltaikus és szélenergia kapacitásokra.

A 2016-ban megtartott kis fotovoltaikus próba pályázatot követően az ország 12 hónap alatt négy nap- és szélenergia fordulót tartott – ezek tavaly júliusban kezdődtek, és folytatódtak decemberben, áprilisban és ebben a hónapban – összesen körülbelül 700 MW napenergia termelési kapacitást osztottak szét.

Ekkora előrelépés benyomást gyakorolt az Európai Unió Számvevőszékére is, amely nemrégiben jó és követendő modellként hivatkozott a pályázatokra, bár a szervezet hozzátette, hogy Görögország „előtt továbbra is ott áll az a kihívás, hogy megfelelő számú befektetőt vonzzon az árverésekre”.

Az említett aggály azt a tényt tükrözte, hogy mind a négy pályázati körben a tervezettnél kevesebb kapacitást sikerült kiosztani, elsősorban a projektek engedélyeinek hiánya miatt. A pályázatokon való részvételhez a projekteknek rendelkezniük kell az elektromos áram előállítására vonatkozó engedéllyel, valamint a hálózati csatlakozást rögzítő megállapodással. A tény, hogy ennyire kevés projektfejlesztő rendelkezik a kötelező dokumentumokkal, megmagyarázza a RAE által jelenleg kezelt engedélykérelmek áradatát, bár a kérelmek egy része olyan telepítésekkel kapcsolatos, amelyeknél a termelési kapacitás nem éri el az 500 kW-t vagy amelyek közösségi projektek részei, mindkettő a pályázati rendszeren kívüli eset.

Görögország rendkívüli választást tartott július 7-én, és több éve most először fordult elő, hogy egyértelmű többséggel bíró kormányt választottak meg. Bár a megújuló energiával kapcsolatos pályázatok rendszerének változása nem várható, az új kormány kifejezte azon szándékát, hogy mérsékelje a társaságokra kivetett adókat és ösztönzőbbé tegye a gazdasági környezetet.

A vállalati kamatlábak jelenleg 28% körül mozognak, és az új miniszterelnök, Kyriakos Mitsotakis azt ígérte, hogy szeptembertől kezdve fokozatosan 20%-ra fognak csökkenni.

Jövőre az általános forgalmi adó (ÁFA) – amely minden importált termékre vonatkozik – is csökkenni fog, 24%-ról 22%-ra.

Forrás: pv-magazine