Hatalmas változás jöhet a magyar napelemeknél – Erre utal az új pályázat

Share Button

Új METÁR-tender kiírást tett közzé a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) március 4-én. Az újonnan létesítendő és már működő, 5 és 50 MW közötti teljesítményű megújulós erőművek villamosenergia-termelését ösztönző pályázat több fontos eltérést mutat a korábbiakhoz képest. Az egyik, ha nem a leglényegesebb újdonság, hogy a nyertes pályázóknak akkumulátoros energiatárolót is telepíteniük kell a villamosenergia-rendszer üzembiztonságát elősegítendő, ami egyben azt is jelzi, újabb mérföldkőhöz ért a hazai napenergia-szektor fejlődése.

Az idei első, összességében hatodik METÁR-tender kiírás minden korábbinál nagyobb új megújulós termelő kapacitás – praktikusan napelempark – létrejöttét segítheti elő Magyarországon.

>A PÁLYÁZAT EREDMÉNYEKÉNT ÉVENTE 864 GWH-VAL BŐVÜLHET A HAZAI KÖRNYEZETBARÁT ERŐMŰVEK ÁLTAL MEGTERMELT VILLAMOSENERGIA-MENNYISÉG, AMI MEGKÖZELÍTI AZ EDDIGI HÁROM HASONLÓ KIÍRÁSBAN ÖSSZESEN MEGHIRDETETT KIOSZTHATÓ MENNYISÉGET (890 GWH) ÉS MEGHALADJA A VÉGÜL KI IS OSZTOTT MENNYISÉGET (835 GWH).

Bár a technológiai fejlődés következtében a napelemek kihasználtsága, illetve hatékonysága javul, a korábbi eredmények alapján annyi mindenesetre megállapítható, hogy amennyiben a kiosztott mennyiség ismét megközelíti a lehetséges maximumot, úgy pusztán az új kiírás támogatásával akár több mint 500 MW-tal is bővülhet a hazai naperőmű kapacitás.

Azért csak három korábbi, a 2019-es, 2020-as és 2021 áprilisi kiírást veszünk be az összehasonlításba, mert a 2021 októberi kiírást visszavonták, a 2021 novemberi kiírás pedig kizárólag már működő egyéb, felújított megújulós kapacitások termelését támogatta. Így, míg a mostani, illetve a három első kiírás paraméterei elsősorban az új naperőmű beruházásoknak kedveznek, addig a tavaly novemberi kiírás feltételei a zsinóráram termelésére is képes, rugalmasabban szabályozható víz- és biomassza erőművek számára bizonyultak teljesíthetőnek. A mostani pályázaton is indulhatnak már működő erőművek, de az ajánlati árra meghatározott korlát, illetve az egyéb feltételek miatt valószínűleg zömmel új naperőmű beruházásokkal jelentkeznek majd az indulók, akik március 25. és 28. között nyújthatják be a pályázati dokumentációt.

Az utóbbi, némileg rendhagyó kiírásban már egyértelműen tükröződött a MEKH, illetve a kiírásra ezt felkérő Innovációs és Technológiai Minisztérium azon szándéka, hogy az időjárásfüggő napenergia mellett olyan megújulós energiatermelést is támogasson, ami hozzájárul a villamosenergia-rendszer stabilitásának, rugalmasságának növeléséhez. Erre részben éppen a naperőművek miatt van szükség, amelyek ugyan egyre pontosabban képesek előre jelezni termelésük várható alakulását, és egyre inkább kiveszik a részüket a rendszer kiegyenlítésében, szabályozásában, valamint magát az átviteli és elosztó hálózatokat is fejlesztik ennek érdekében, azonban ezzel együtt továbbra is változó rendelkezésre állású, viszonylag kevéssé flexibilis kapacitásoknak tekinthetők.

Forrás/bővebben: portfolio.hu