Heti napelem (20. hét)

Share Button

A hét eseményeiből szemlézünk, mik a legfontosabb hírek a nagyvilágban itthon és külföldön. Münchenben megnyitotta kapuit az Intersolar 2022, mely bemutatja, hogy elképzelhetetlen forradalom zajlik az energiapiacon.  Németországban óriási akkumulátorparkot terveznek, Kína drágítja a napelemeket,  míg itthon a Debreceni BMW gyár energiaigényét 100 százalékban karbon semlegesen fogják kielégíteni…

A sikeres energetikai átálláshoz alapvető igény, hogy megújuló energiaforrások felhasználásával állítsuk elő az áramot és a hőt, kombinálva mindezt egy kiterjedt tárolási infrastruktúrával és a közlekedési szektor intelligens összekapcsolásával. Az egyértelmű célok eléréséhez persze technológia – no meg finanszírozás – sem árt, és bár még mindig vannak megoldásra váró feladatok, például, hogy hosszú távon hogyan tároljunk megtermelt megújuló energiát, a robbanásszerű fejlődést éppen az a több mint 1300 technológiát szolgáltató kiállító igazolja vissza, akikkel egy helyszínen találkozhattunk Münchenben. Az expón az energiaipar átállásához szükséges, és jelenleg ismert számos eszköz, szolgáltatás, megoldás gyűlt össze: lakossági napelemes technológia, fotovoltaikus erőművek, agrofotovoltaikus rendszerek, úszó PV, akkumulátoros tárolórendszerek, zöld hidrogénnel kapcsolatos megoldások, hálózatbiztonságot garantáló lehetőségek, alternatív energiával működő elektromos járművek, illetve ezek töltési infrastruktúrája és az áramhálózatba való integrálása, intelligens hálózati megoldások és még sorolhatnánk.

 

Németország akkumulátorokkal

A napelemmel, és a szélerőművekkel termelt energia egyik sarkalatos problémája a folyamatos rendelkezésre állás. Németországban az évtized végére a szerényebb számítások szerint is 100 GWh akkumulátoros energiatároló technológiát építenek be a hálózati rendszerekbe. Ezeknek a tárolórendszernek a fő feladata az, hogy a villamos energia hálózatot stabilan tartsa a napelemes és szélerőműves termelésből adódód ingadozások ellenében. Plusz még az is, hogy az iparban és a kereskedelemben a telepített napelemes rendszerekhez illesztve segítse a cégek önellátási arányának növelését. Ez utóbbi az árampiaci árak ugrálása elleni védekezésben, gazdaságilag is fontos, de azért is, mert a klímavédelmi elvárások, előírások teljesítéséhez is hozzásegíthetnek. Akkumulátoros energiatárolás nélkül az intézet szerint nem lehetséges a kizárólag zöldenergiára épülő rendszerek biztonságos áramellátása. A számításaik szerint Németországnak 2030-ra ehhez a feladathoz mintegy 100 gigawattóra (GWh), 15 évvel később pedig legalább 180 GWh akkus tárolókapacitásra lesz szüksége.

 

Európához zárkózunk?

A BMW szerdai éves közgyűlésén Oliver Zipse vezérigazgató bejelentette, hogy a cég Debrecenben épülő üzeme lesz a világ első olyan autógyára, amely fosszilis tüzelőanyagok felhasználása nélkül működik. A magyarországi gyár építése június 1-jén kezdődik. A vállalat szerint a tisztán elektromos hajtású New Class első előszériás autói 26 hónappal később gördülnek le a gyártósorról. A termeléshez szükséges villamos energia nagy részét közvetlenül a helyszínen állítják majd elő, a többi „100 százalékban megújuló energiaforrásokból” származik majd – ígérte Zipse. A BMW autógyáraiban elsősorban a hő- és villamosenergia-erőművek működtetéséhez, a festőüzem kemencéihez van szükség gázra. Tavaly a csoport világszerte 3,5 millió megawattóra (MWh) földgázt használt fel, ami a vállalat által felhasznált 6,5 millió megawattóra energiának több mint fele. A karbon semlegesség tehát az egyik legfontosabb feladata lesz Európának.

 

A profik…

A napelemek további térhódítását elősegítendő, minél profibb szakemberekre van szükség. Az idei évben került megrendezésre az első napelemszerelő verseny Magyarországon, a SolaRace2022. A versenyt, zárt térben, a Hungexpo „G” paqvilonjában a Construma kiállításon rendezte meg a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség, ahol 5kW-os napelemes rendszereket építettek a versenyzők, majd reflektorokkal bevilágítva mérte a zsűri a teljesítményüket! A szakmai díjat nyerte az EU Solar csapata. A leggyorsabb kivitelező az ST Solar lett, a legszebb napelemes rendszert az NV Solar csapata építette, a legnagyobb teljesítmény a Global Union tudta elérni, a leginnovatív megoldást a Greentechnic Hungary csapata mutatta be és az elméleti kvízt szintén az EU Solar nyerte! A közönségdíjat az EU-Solar Zrt. nyerte több, mint 3300 szavazattal! Ennek ellenére kicsit megtorpant a napelem építési kedv, mert mindössze 11 MW-tal bővült a napelemparkok magyarországi kapacitása áprilisban a megelőző hónaphoz képest, amely így jelenleg 1944,615 MW.

 

A drágulás nem tántorít vissza

A napelem előállítására alkalmas minőségű poliszilícium, a lapkák és cellák ára a múlt héten ismét emelkedett ahogy a kereslet meghaladta a kínálatot, mivel a Kínában a COVID-19 miatti lezárások továbbra is megszakítják az értékláncot. Múlt héten a lapkák szállítói, a LONGi, a Zhonghuan Semiconductor (TZS) és a cellagyártó Tongwei újabb 1 százalékos áremelési fordulót sürgettek, az idei év kezdete óta a költségek emelkedési sorozatában ez a legfrissebb a szolár eszközök alapanyagainál és részegységeinél. Ettől függetlenül a kereslet tovább nő a napelem cellák iránt, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy idén júliusban indul el Európa legnagyobb úszó napelemparkja, amely négy focipálya nagyságú lesz. A Portugáliában található Alqueva gátrendszernél nyit meg júliusban Európa eddigi legnagyobb úszó napelemparkja. Két vontatóhajó jelenleg 12 000 napelemből álló, négy futballpálya méretű napelemből álló hatalmas tömböt szállít a víztározóhoz.

 

Napelem segít Ukrajnán?

Idén Ukrajnát a világ 20 vezető országa közé sorolták napenergia flottáját tekintve, amelynek összes telepített kapacitása 7,7 GW-ot tett ki. A hatalmas, talajra telepített napelem erőművek képviselték a telepített kapacitások zömét, 6,2 GW-ot, míg a kereskedelmi célú és lakóépületekre telepített eszközök 1,5 GW-ot tettek ki. Az ukrán vállalatok 2022-re 400-500 MW-nak megfelelő létesítmények megépítését tervezték 2022-ben; azonban szinte mindegyik projektet befagyasztották. Az Ukrajnában zajló háború két hónapja alatt a szolár létesítmények mintegy 30-40%-át pusztították el, és ez a szám még nőhet ahogy a harcok folytatódnak. A létesítmények többsége Ukrajna déli és középső területein található, Dnyipropetrovszk, Zaporizzsja, Mikolajiv, Herszon és Odessza térségében, amelyek ma heves harcok és bombázások epicentrumának számítanak. Azonban a háborús körülmények között a háztartási erőművek képezik az energiabiztonság alapját. A bombázások okozta károk miatt sok ukrán település maradt hetekre áramellátás nélkül. Az egyetlen energiaforrás a háztartási napenergia volt, ami segített az élet folytatásában, és számos életet mentett meg.

 

Az újdonság ereje

Napelemes dobozokkal állíthatjuk elő házunk energiaszükségletét, amely olyan, mint egy legókocka, csak épp rengeteg tiszta energiát termel. Egy svájci cég fejlesztette ki a napelemes energiakockákat, amikkel egy kisebb energiahálózatot hozhatunk létre a házunkban. A villamosmérnökök által megalkotott Power-Blox PBX-200 távolról úgy néz ki, mint egy hűtődoboz, akkumulátorral rendelkezik, amit hordozható napelemek táplálnak. A dobozok kibővíthetők, a blokkokban lévő akkumulátorok egyesíthetők és könnyen csatlakoztathatók egy másik dobozhoz. A Power-Blox technológia azért egyedülálló, mert egyszerűen működtethető, de nagy energiát biztosító napelemes rendszer.