Heti napelem (30. hét)

Share Button

A villamosenergia tárolók a jövőben még fontosabb szerepet kapnak a magyar villamosenergia átviteli hálózaton. Az akkumulátoroknak a napelemekkel termelt energia menetrendjének kiegyensúlyozására fontos szerep hárul. Közben egyre nagyobb a káosz, sokan gondolkodnak megújulókban, de itt van az ideje az önmérsékletnek. Végre kerüljenek előtérbe a szakemberek, jó lenne, ha minden nagyobb beruházás előtt konzultálnának a mérnök szakemberekkel.

Nagy riadalom…

Mindenki megújulót akar, sokan megváltásként tekintenek a hőszivattyúkra. Csak lassan a testtel, mert ugyan a H tarifára kötött berendezések még egy gyenge hőleadóval is olcsóbbak, a jogszabályok változásával hamar bakot lőhetnek az ügyeskedők. Egy rossz fűtési rendszeren működő hőszivattyú gyenge hatásfokkal, fűtőpatronos üzemben is kaphat H tarifás áramot, ami gyakorlatilag úgy működteti a berendezést, mint egy elektromos kazánt. Ezzel a szabályozással tulajdonképpen sikerült egy kapitális maflást adni a fejlesztő és konstruktőr szakembereknek, és egy rendkívül korszerű berendezést a „cekász fűtés” szintjére degradálni. Mindazonáltal üdvözlendő a megújuló energia utáni láz, de óva kell intenünk mindenkit a fejetlen, átgondolatlan beruházásoktól. A nehéz idők speciális felkészültségű szakembereket igényelnek, ezért van nagy szükség épületgépész, villamos, energetikai mérnökök és egyéb, a szakmában kompetenciával rendelkezők véleményére.

Akkumulátor a kiszámíthatóságért

Miközben egyre több napelem kapcsolódik a villamosenergia hálózatra, figyelemmel kell lenni a menetrendkiegyenlítésre is. Előfordulhat, hogy otthoni napelemeink invertere váratlanul pár másodpercre-percre lekapcsol, mert a hálózati feszültség túl magasra kúszott. Ennek az az oka, hogy a környékünkön nagyon sokan telepítettek ilyen rendszert, és egy szép napsütéses napon mindenkinél a maximumot hozzák a panelek, és ezzel már-már veszélyeztetik a hálózat stabilitását.Megoldás persze erre is van, vagy otthon, vagy a szolgáltatónál akkumulátorokat kellene csatasorba állítani, amelyek ilyenkor eltárolják a felesleges energiát, majd később visszaadják azt a hálózatnak, vagy a háznak. Láttunk már erre példát szerte a világon. Bár az otthoni aksik már egy ideje elérhetők, itthon még nem feltétlenül rentábilis egy ilyen beruházás, főleg addig nem amíg ennyire erősen támogatott az áram fogyasztói ára. A szolgáltatók oldalán már nagyobb ráció van ebben. A Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) pályázatot hirdet hálózati integrált energiatárolási beruházások megvalósításához annak érdekében, hogy a rendszer még több megújuló alapú energiatermelésből származó villamos energiát tudjon befogadni és növekedjen az ellátásbiztonság.Magyarország jelenleg már több mint 3200 megawattnyi (MW) megújuló kapacitással rendelkezik. A 33 milliárd forint keretösszegű pályázat az átviteli rendszerirányító Mavir és az elosztói jogosultsággal rendelkező társaságok részére nyújt vissza nem térítendő támogatást a kormány és a klímavédelmi beruházásokat támogató Modernizációs Alap közös finanszírozásában. Országosan összesen legalább 33 MW kapacitású villamos energia tárolót telepítenek 2025-ig.

A közintézmények is felzárkóznak

Az energiahatékonyság növelése és a költségcsökkentés jegyében fontos fejlesztést hajt végre a Székesfehérvári Szakképzési Centrum is. A szakképzési centrum 9 iskolájában telepítenek napelemes rendszert az Assix Intersolar szakértelmére támaszkodva. Az új napelemes rendszerek már a szeptemberben kezdődő tanévtől zöld energiával segítik a tagiskolák energiagazdálkodását, intézményenként eltérően 10-50 kw kapacitással. A napelemes rendszerek van ahol a tanműhelyekben felhasznált áram egy részét termelik meg, de akad olyan iskola is, ahol a kollégium világításához, vagy az iskolában működő számítógépek áramellátásához járulnak hozzá.

Lesz elég nyersanyag?

A megújuló energia kapcsán óriási nyersanyagigényről beszélhetünk. A napelemek ugyanis szilícium felhasználásával készülnek, az akkumulátortelepek még nagy mértékben lítiumot, kisebb mértékben nátriumot, ként használnak fel. Az átmenet elképesztően nagy nyersanyagigénnyel bír. Egyre inkább úgy tűnik, a bányákon múlhat a zöld energia jövője. Legutóbb a Fitch Ratings elemzése világított rá arra, hogy mekkora problémát okozhat, ha a világ nem fordít kellő figyelmet a megújulók nyersanyagigényére. A NAPENERGIA ESETÉBEN A FÉMIGÉNY A MEGAWATTONKÉNTI 20.000 KILOGRAMMOT IS MEGHALADJA. ITT AZ ALUMÍNIUM JÁTSSZA A LEGFONTOSABB SZEREPET, DE UGYANCSAK FONTOS A RÉZ, A SZILIcium, VALAMINT A CINK. Következésképpen, a zöld energiára történő globális átállás a bányaszektorra is jelentős hatással lesz a következő évtizedekben. Az emberiségnek pedig meg kell oldania, hogy legyen elegendő és fenntarthatóan kinyerhető nyersanyag az átálláshoz. A lítium akkumulátorok nyersanyagigénye a legnagyobb, legalább 200 tonna földet kell megmozgatni egyetlen auto akkumulátorának gyártásához.

Szolár7 – 30. szám