Share Button

Térkép készült a budapesti háztetőkre telepíthető napelemekről. Két és fél paksnyi kiaknázatlan lehetőséget rejtenek a tetők. Azonban vigyázni kell, mert már a paneleket is lopják a megnövekedett érdeklődésnek köszönhetően.

Itt minden mutatva lesz…

A napelem térkép többek között a Lechner tudásközpont adatbázisát felhasználva több, mint 300 ezer objektumot jelenít meg. A város felett készített 3D-felvételekkel az alkalmazás egy felszínmodellt használ, ami a napos órák adataival, egy látványos, hőtérkép jellegű képpel segíti a felhasználókat. A térkép nem csak képeket, hanem adatokat is tartalmaz, ahol épületenként egy kattintással megadja, hogy mennyi a napelem potenciál és azonnal megjeleníti, hogy mekkora fogyasztást lehet az adott ingatlanra telepíthető napelemekkel elérni. A budapesti napelem térkép szerint 5000MW szolár kapacitás is elérhető. A térképet online, díjmentesen kipróbálhatják az érdeklődők: https://www.mnnsz.hu/szolar-terkep/

Rákattantak a napelemre

Mi sem mutatja jobban a lakosság utóbbi időben felerősödött érdeklődését a rezsicsökkentési lehetőségekkel kapcsolatban, mint az, hogy augusztus közepére a napelem szóra több mint ötször annyian kerestek rá, mint egy évvel korábban. Pedig a tavalyi nyár sem volt kevésbé forró, mint az idei. Ennek ellenére ma lépten-nyomon „rezsicsökkentő” beszélgetések foszlányait csíphetjük el az utcán, a buszon vagy a kávézókban. Az emelkedő energiaárak miatt robbanásszerűen megnőtt a kereslet a napelemes rendszerek iránt, ami az árak emelkedéséhez, és egyre hosszabbra nyúló szállítási időkhöz vezetett. Természetesen senki nem szeret hosszú hónapokat várni, de olyanok is akadnak, akik fizetni sem nagyon szeretnek. A szászországi rendőrség nemrég a napelemekkel kapcsolatos lopási ügyek számának megugrásáról számolt be egy közleményében.

Kielégíthetetlen étvágy

A fotovoltaikus rendszerek építéséhez szükséges anyagokra való várakozási idő akár a jövő évre is átnyúlhat, ami a tolvajokat és az orgazdákat is arra ösztönzi, hogy más módon jussanak hozzá a keresett eszközökhöz. Csak az elmúlt két hétben számos rendőrségi jelentés is érkezett ebben a tárgyban: a Wunsiedel megyei Arzbergben 114 fotovoltaikus modult loptak el egy építkezésről. A brandenburgi Nauenben 30 000 euró értékű napelemes technológiának kelt lába. Brandenburg és Szászország határán, Gorden-Staupitzban 61 napelem tűnt el egy napelemparkból. A bajorországi Oberstreuban tolvajok mintegy 130 modult loptak el egy másik naperőműből. A dél-hesseni Rodgauban ismeretlenek több ezer euró értékben lovasítottak meg modulokat egy építkezésről. A München melletti Windachban pedig invertereket loptak el 100 ezer euró összértékben.

A Szászországi Tartományi Bűnügyi Hivatal már megkongatta a vészharangot, és a bűnesetek számának növekedésére figyelmeztetett. A tartományban 2020 első felében 24 ilyen jellegű bűncselekményt követtek el, tavaly 27-et, de az idei év első hat hónapjában a tisztviselők már 34 esetet számoltak össze. Csak Szászországban az első félévben keletkezett kár több mint 250 000 euróra rúg, ami duplája az előző évinek. Brandenburg tartomány is vezet statisztikát a napelemes berendezések ellopásáról, ott 2021-ben a kár 1,8 millió eurót tett ki (az idei évre vonatkozóan még nincsenek adatok).

Tokióban kötelező lesz

A tokiói kormány 2025 áprilisától, ami a pénzügyi év kezdete, minden új épületen, így a lakóépületeken is kötelezővé kívánja tenni az áramtermelő napelemek telepítését a tokiói prefektúrában, hogy ezzel is érezhetően csökkentse az ásványi üzemanyagok felhasználását a japán főváros térségében. A tokiói prefektúrában minden új épületre kötelező lesz a napelem felszerelése. A mintegy 14 millió lakosú tokiói prefektúrára vonatkozó tervet még nem véglegesítették. A kormány azt a célt tűzte ki, hogy a megújuló energiaforrások arányát a jelenlegi 18 százalékról 2030-ra 36-39 százalékra növelje az ország teljes energiamérlegében. E cél eléréséhez 2030-ig a japán naperőműveknek az elfogyasztott energia 14-16 százalékát, a szélerőműveknek pedig 5 százalékát kell előállítaniuk, eközben a fosszilis energiaforrások arányát 76 százalékról 41 százalékra tervezik csökkenteni. Az atomerőművek hozzájárulását az ország energiatermeléséhez 6 százalékról az MTI szerint 20 százalék körülire tervezik emelni. Japán 2050-re nullára kívánja csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását.