Hétvégi olvasnivaló: Mexikó a lassulás felé tart

A mostani év nehéz volt Mexió energia szektorában történő befektetések terén. A napenergiát illetően a stabil szakpolitika hiánya és a fosszilis tüzelőanyagok kormány általi támogatása tovább nehezítik a már fejlesztés alatt álló projektek helyzetét, és lefékezik az új terveket.

Share Button

Az Enel Green Power Mexico 2019 végén fejezte be a 220 MW-os Magdalena II projekt építését. A telepítést az év korábbi részében csatlakoztatták az országos hálózathoz.

Kép: Enel Green Power Mexico

 

 

Idén Mexikóban körülbelül 14 ipari léptékű szolár projekt készül üzembe helyezésre, vagy tart a fejlesztés előrehaladott szakaszaiban, vagy még várakoznak az építés megkezdéséhez szükséges engedélyek kiadására.

Ezek a projektek, amelyeknek teljes befektetett értéke csaknem 5 milliárd dollár, nagyjából 4 GW tiszta fotovoltaikus energiát szolgáltatnának a mexikói elektromos hálózat, a National Electricity System (SEN) számára.

Mexikó szövetségi elektromos áram bizottsága (Federal Electricity Commission, CFE) jelenleg a környezetvédelmi hatástanulmány (Environmental Impact Assessment, MIA) megszerzésére törekszik a környezetvédelemért és természeti erőforrásokért felelős szervtől (Secretariat of the Environment and Natural Resources, SEMARNAT) saját napelems erőműveik, a Cerro Prieto I és II számára, amelyek együttes kapacitása 350 MW-ot tesz ki. Ezeket Mexicaliban, Baja California államban fogják megépíteni.

A jórészt az állam által finanszírozott befektetés értéke eléri a 7,7 milliárd dollárt. A Cerro Prieto első szakaszát várhatóan 2023-ban helyezik majd üzembe, míg a második szakaszt 2029-ben.

Ha ezt sikerül elérniük, akkor az megkönnyíti majd a CFE által eddig épített legnagyobb projekt útját. A mexikói napenergiával foglalkozó szövetség (Mexican Solar Energy Association, Asolmex) adatai szerint 2020 júliusáig Mexikóban összesen 69 ipari léptékű napelem erőművet létesítettek, így a teljes telepített kapacitás 4,8 GW volt.

Jelenleg Mexikónak összesen 88 GW-nyi elektromos áram termelésére alkalmas telepített kapacitása van, amelyből a napelemek körülbelül 5,4%-kal részesednek. Ha ehhez hozzáadjuk a telepített megosztott szolár kapacitásokat, amelyeknek a 129 893 darab összekapcsolási szerződés képezi az alapját, akkor az ország teljes szolár kapacitása 5,76 GW-ot tesz ki.

A hamarosan üzembe helyezendő projektek egyike a 30 MW-os Salsipuedes napelem erőmű San Luis Potosí mellett. A projekt gazdája a Gransolar (GRS) vállalat, amely a Balam Fund nevű befektetővel működik együtt. Az AT&T nevű telekommunikációs vállalat lesz az átvevő fél.

Az építési szakaszt 2019 vége felé zárták le, de egészen egy hónappal ezelőttig nem került sor a kereskedelmi célú üzemeltetés dátumának (commercial operations date (COD) meghatározására.

Az építési engedélyre vonatkozó kormányzati intézkedésekre váró tervek közé tartozik a 200 MW-os La Araña erőmű, amelyet Sonora államban terveznek létrehozni 883 millió dolláros befektetésként.

Az Enel Green Power Mexico által fejlesztett Magdalena I is döntésre vár. A várakozások szerint a kezdeti tőkebefektetés 656 millió USD, amelynek helyszíne Hidalgo és Tlaxcala államok között lesz, míg a Magdalena IV projet Hidalgo államban várakozik felfüggesztett állapotban.

2019 novemberében az Enel befejezte a 220 MW-os Magdalena II park építését is, amelyet ebben az évben állítottak üzembe. Ebben az esetben a kezdeti befektetés összege 165 millió USD volt.

Másrészt a SunPower Corp. Mexikói leányvállalata, a Vega Solar 10 az építésre vonatkozó döntésre vár La Barca projektje esetében. Ennek helyszíne Jalisco állam lesz, a telepített kapacitás szintje 200 MW, míg az előrejelzések szerint a befektetés értéke 448 millió USD.

A már az építés szakaszába jutott projektek között találjuk a Sonora államban található Guaymas erőművet, amely jelentős, 500 MW-os kapacitással rendelkezik és 475 millió USD beruházási ráfordítást igényelt, amely a Proyecto Alternativa Energética de México cégtől érkezett.

Ez a vállalat szintén az építési fázisnál tart a Zacatecas-i Laborcilla erőmű megépítésével, ennek kapacitása el fogja érni a 695 MW-t, a tőkeráfordítás pedig a 474 millió USD-t.

A Palma Loca erőmű, amelyet a Desarrollo de Fuerzas Renovables épít, szintén ebben a régióban fog megépülni a Rock Soil Ingeniería Geotérmica és a Natural Environment együttműködésének eredményeként. A Palma Loca kapacitása 400 MW lesz, a tőkeráfordítás szintje pedig körülbelül 419 millió USD.

Szintén az engedélyre váró napelem erőmű projektek körébe tartoznak a Guadalupe Saravia erőművek, a Framor Solar Plant 2 és az INERCO, amelyeknek Puebla lesz a helyszíne. Telepített kapacitásuk együttesen 250 MW-ot tesz majd ki, és 235 millió USD körüli előzetes beruházási költségekkel kell számolni.

Ugyanebben a régióban a spanyol Iberdrola is rendelkezik az engedélyezési folyamat engedély kiadási szakaszában járó napelemes projekttel. A Cuyoaco III projek 200 MW kapacitással fog rendelkezni, és hozzávetőlegesen 235 millió USD értékű erőforrást igényel.

Bizonytalan kilátások

Júniusra az Energetikai Szabályozási Bizottság (Energy Regulatory Commission, CRE) összesen 136 engedélyt kapott elektromos áram napenergia segítségével történő előállítására 2021-re vonatkozóan. Azonban a jelenlegi szövetségi kormányzat nyilvános irányelvei – amelyek lényegében a magán befektetések hátráltatása irányába mutatnak a megújuló energiák terén – a legtöbb vállalatot arra ösztönzött, hogy ejtsen néhányat a Mexikóba tervezett befektetési tervei közül.

 

 

Ennek megfelelően 31 a mexikói szolár ágazatban befektetésekkel rendelkező cég 80%-a elismerte, hogy az Energiaügyi Minisztérium által kiadott irányelv megbízhatósága – valamint a National Center of Energy Control (Cenace)által közzétett, a SEN hatékonyságának garantálására vonatkozó megállapodás – befolyást gyakorolt az országban meglévő üzleti kilátásaikra.

2020 elején az ipari léptékű szolár szegmens figyelmeztetett arra, hogy a jelenlegi szövetségi kormányzat irányelvei leállíthatják a befektetéseket. Héctor Olea, az Asolmex elnöke megerősítette, hogy a 2020-ban folytatódni fognak azok a beruházásaik, amelyekre vonatkozóan kötelezettségeket vállaltak, de már nem terveznek új projekteket.

„Jelentős mértékű a tehetetlenségünk, 2019 nagyon jó év volt és reméljük, hogy 2020 ugyanilyen lesz; de nem az új tervezett projektek miatt, hanem a két vagy három évvel ezelőtt tervezetteknek köszönhetően, amelyeknek a gyümölcsei most kezdenek beérni” – jegyezte meg Olea nemrégiben egy „A Megújuló energia jelene és jövője Mexikóban” (The Present and Future of Renewable Energy in Mexico) címmel február 19-én megtartott fórum kapcsán.

„Az a gond, hogy ha most nem fejlesztünk projekteket a 2022-es, 2023-as és 2025-ös évekre, akkor nem érhetők el az akkoriban előrejelzett eredmények” – figyelmeztetett Olea, aki az ország ipari léptékű napelem park fejlesztőit képviseli.

Olea már hosszú ideje próbálja felhívni a figyelmet a megújuló energiák terén a befektetések körüli jogi bizonytalanságokra. Erre figyelmeztet: „Ha nincsenek egyértelmű szabályok, még a folyamatban lévő projektekre vonatkozóan sem, vagy tesznek erőfeszítéseket az intézkedések megvalósítására, amelyek érintik a meglévő befektetéseket, Akkor még kevésbé valószínű, hogy befektetéseknek kedvező feltételeket és a fejlesztők által igényelt bizonyosságot látnánk, amely új projektek létrehozására ösztönözne.”

Tágabb kontextus

A 2018. december 1-jén több mint 30 millió szavazattal hivatalba lépett elnök, Andrés Manuel López Obrador által fémjelzett energia szektorra vonatkozó irányelv azt javasolta elsődleges célként, hogy állítsák vissza a mexikói állam energiatermelő vállalatai, a Petróleos Mexicanos (Pemex) és a szövetségi elektromos áram bizottság (Federal Electricity Commission, CFE) által korábban az energia szektorban betöltött vezető szerepet.

Azonban mind Mexikó, mind a tágabb környezet megváltozott, és az energia előállításának gyakorlatilag valamennyi aspektusa radikálisan eltér attól, ami a huszadik század végén volt érvényes. Ha csak a költségeket vesszük figyelembe, a napenergia versenyképessége átalakítja az elektromos piacokat – különösen a napfénnyel bőségesen megáldott országokban.

A környezetvédelemmel és a technológiával összefüggő kérdések, továbbá ami még fontosabb, a bolygó állapotához fűződő okok támasztják alá ezeket a változásokat. A Covid-19 járvány minden korábbinál drámaibb módon hozta felszínre ezt a tényt.

Az 1980-as és az 1990-es években Mexikó figyelemre méltó nemzetközi pozícióval rendelkezett a szénhidrogének világában, és López Obrador elképzelését az energiatermelés kontextusán belül alakította ki. Az energia előállítása kizárólagos állami monopólium volt, amire az ország fejlődésének és gazdaságának hajtómotorjaként tekintettek.

Ma ezzel a jövőképpel összhangban az elnök új pályára állítja a Pemex és a CFE fejlődését. Többféle közgazdasági, pénzügyi és fejlesztési mutatószám szerint, országos és nemzetközi viszonylatban egyaránt ezek a vállalatok vezető szerepet játszottak az intézmények meggyengítésének folyamatában.

A szakértők jelzése szerint a Petróleos Mexicanos cégnek nincs jövője, és a CFE is pengeélen táncol, miután megfosztották termelési kapacitásaitól és korlátozták az átvitelt és az elosztást szolgáló hálózatait.

Az elnök keresi a módot a két nagyvállalat jelenlegi országos dinamikában történő elhelyezésére, vagyis próbálja visszaállítani a korábban elavult állami monopóliumokként leírt jellemzőket.

Lopez Obrador csak nemrégiben nyilvánította ki azt a szándékát, hogy nem végez módosításokat a 2013-as energia reform területén, pedig a tényeket alapul véve látható, hogy a kormányzat műveleteinek végrehajtása érdekében tett erőfeszítések ellentmondanak a szavainak.

Azonban az elnök által az energia szektor szabályozó testületei felé küldött, pár hete nyilvánosságra hozott emlékeztetőben az áll, hogy elnöki mandátuma második felének ideje alatt nyitott marad az új reform lehetőségére, ez a 2021 szeptembere és 2024 szeptember közötti időszakra esik.

Ez a kontextus az elmúlt 20 hónapban bizonytalanságot idézett elő mind országos, mind nemzetközi szinten a megújuló szektorra irányuló befektetések esetében, így ez az időszak lassulást idézett elő a megújuló technológiák segítségével előállított energiatermelés dinamikájában, a hat évvel ezelőtt bevezetett energiaügyi reformok eredményei területén.

Az elnök azt nyilatkozta, hogy a törvényhozói szinten feltárt korrupt lépések felfedezése a reform átvétele ideje arra ösztönözte, hogy ismételten fontolóra vegye az ügy kapcsán az esetleges alkotmánymódosítást, amelyet a szövetségi törvényhozók elé szeretne terjeszteni.

A napenergia és a szélenergia, amelyek terén Mexikó a 10 legjobban ellátott ország közé tartozik a világon, hogy biztonságos és tiszta energiát állíthasson elő a jövőben, kivárásos időszak előtt áll. De előbb utóbb újra be engedni kell Mexikóban a nap- és a szélenergia erejének. Talán az elnök nincs ezzel tisztában.

Forrás: pvmagazine