Hogy mit lehet csinálni több milliárd elhasznált arcmaszkból? Például elemet

Share Button

Egy nemzetközi összefogás eredményeként kisebb energiatárolókat gyártottak, melyek alapanyagát elhasznált arcmaszkok jelentették. Az úttörőnek ígérkező módszer súlyos környezeti problémákat oldhat meg.

A kutatók régóta hangsúlyozzák az arcmaszkok előnyét, ma már viszont afelől sincs kétség, hogy ezek a védőeszközök nagy terhet rónak a környezetre. Egy 2020-ban megjelent tanulmány becslései szerint a koronavírus-járvány korai szakaszában havonta csaknem 129 milliárd arcmaszkot használtak el. Ezek a hulladéklerakókban vagy az óceánokban végezték, nem ritkán pedig elégették őket – ezzel viszont mérgező gázokat engedtek szabadjára.

Hogy a fenti problémákat hatékonyan enyhítsék, a szakértők gondolkodni kezdtek, mit lehetne tenni a rengeteg, már elhasznált arcmaszkkal. Így született meg például az az ötlet, hogy az útépítéshez használt alapanyagok mellé keverjék hozzá a védőeszközök egy részét. Egy orosz egyetem viszont ennél is tovább ment: ők kisebb energiatárolókat készítettek belőlük.

New Atlas szerint a különleges elemek egy különleges eljárással születtek. A maszkokat előbb ultrahanggal fertőtlenítették, majd grafénből készült tintába mártották őket. A maszkokat ezután összenyomták és 140 Celsius-fokra hevítették, hogy úgynevezett pelletek képződjenek – ezek testesítették meg az elektródák szerepét. A kutatók ezután egy szintén régi maszkokból legyártott szigetelő réteget készítettek, majd az egészet elektrolitba mártották. A folyamat legvégén a telepet gyógyszercsomagolások újrahasznosított hulladékából készült védőburkolattal fedték be.

A moszkvai Nemzeti Tudományos és Technológiai Egyetemen (National University of Science and Technology MISiS) végzett kutatásba amerikai és mexikói kollégák kapcsolódtak be. Állításuk szerint az elkészült elemek kifejezetten hatékonyak voltak: a fejlesztéssel 99,7 wattóra/kilogramm (Wh/kg) energiasűrűséget értek el, ami a New Atlas szerint megközelíti a hagyományos lítium-ion akkumulátorok energiasűrűségét – azok ugyanis 100 és 265 Wh/kg között mozognak.

© National University of Science and Technology (MISIS)

A kutatók később tovább javították a telepek hatékonyságát, méghozzá azzal, hogy az elektródákhoz kalcium-kobalt-oxid perovszkit nanorészecskéket adtak. Ez több mint kétszeresére növelte az energiasűrűséget, így a 208 Wh/kg értéket is sikerült elérni. A kutatók azt állították, hogy az akkumulátor legjobban teljesítő változata 1500 ciklus után is megtartotta kapacitásának 82 százalékát, és 0,54 V-os feszültség mellett több mint 10 órán át biztosított energiát.

Forrás: hvg.hu