Hollandia fenntartja nettó elszámolásos rendszerét 2023-ig

A holland kormány megerősítette, hogy 2023-ig fenntartja a nettó különbözet mérésén alapuló elszámolásos rendszert, amelynek kivezetését ezt követően, 2031-ig tervezi. Az elmúlt években a nettó elszámolás állt a napelemes rendszerek töretlen növekedésének hátterében, és ez volt a legfontosabb mozgatórugó a napenergia felhasználás terjedésének korábbi szakaszaiban is.

Share Button

Kép: cquarles, flickr

 

A gazdasági és klímaváltozással kapcsolatos ügyekért felelős holland miniszter, Eric Wiebes úgy döntött, hogy 2023-ig fenntartja az ország jelenlegi nettó elszámolásos rendszerét a lakóépületek napelemeire vonatkozóan, ahogyan ezt két évvel korábban az akkor gazdasági ügyekért felelős miniszter, Henk Kamp is javasolta.

A helyi szakmai egyesület, a Holland Solar által kiadott sajtóközlemény szerint a rendszert a jelenlegi feltételek mellett 2023 végéig tartják fenn, amikor a kormány megkezdi a program fokozatos, hét év alatt lezajló kivezetését.

„Ezzel a döntéssel a kormány biztosítja az energiaszektor és a fogyasztók által igényelt biztonságot” – közölte Peter Desmet, a Holland Solar igazgatóságának tagja.

A rendszer fokozatos kivezetésével a kormány a napenergia szektor azon kívánságára reagál, hogy a kivezetés gondosan felügyelt folyamat legyen. A rendszer teljes lezárását követően a napenergiának versenyképesnek kell lennie a fosszilis tüzelőanyagokkal szemben adókedvezmények képében jelentkező ösztönzések nélkül is, vélte a szervezet. A fokozatos kivezetés több lehetőséget enged a tárolás kiépítésének is, tette hozzá a Holland Solar.

2023-tól kezdődően a kormány fokozatosan csökkenteni fogja a többlet energia értékesítésének támogatását és a nettó elszámolási tarifákat is, amelyek jelenleg a teljes fogyasztói árnak felelnek meg. Ez arra fogja bátorítani a napelemes rendszerek tulajdonosait, hogy kevesebb elektromos áramot vezessenek a hálózatba, és hogy a lehető legnagyobb mennyiséget fogyasszák el saját háztartásukban, jelezte a Holland Solar.

A holland kormány egy tanulmány alapján hozta meg döntését, amelyet a holland Energiakutató Intézet (Energy Research Centre of the Netherlands, ECN) készített 2017-ben a gazdasági ügyekért felelős minisztérium megbízásából. A tanulmány tervet állított össze a Hollandia lakóépületein elhelyezett napelemes rendszerek 2020-2023 közötti időszak utáni kiaknázásának elősegítésére. Az eredeti ütemezés szerint 2020-ra a nettó elszámolásos rendszert más rendszerekkel váltották volna ki.

A Dán konzultációs cég, a Good! szerint a 2018-ban a lakóépületekre telepített, nettó elszámolással finanszírozott rendszerek tették ki a piac 38%-át, összesen körülbelül 550 MW értékben. 2018-ban holland napelem piac 46%-kal nőtt az előző évivel összevetve, ez annak az újonnan hadrendbe állított 1,33 GW kapacitásnak köszönhető, amely Hollandia összesített kapacitását 4,24 GW fölé emelte, ez a Nationaal Solar Trendrapport 2019 című, a Dutch New Energy által kiadott jelentésben szerepel. Az utóbbi években regisztrált növekedés jelentős hányada olyan ipari volumenű napelem projektekből származott, amelyek az SDE+ rendszer keretében végzett fejlesztések eredményei.

De Hollandiában ennek az évtizednek az elején, a napelem fejlesztések hajnalán a fő piaci hajtómotort a nettó elszámolásos rendszer jelentette. A Holland Központi Statisztikai Hivatal (Dutch Central Bureau of Statistics, CBS) szerint 2016-ban körülbelül 1,51 GW a 2015 végén a hálózathoz csatlakozott napelemből 1,05 GW lakóépületek napelem kapacitását képviselte, vagyis az összes telepítésnek 69 százalékát.

2013 óta a lakóépületek szektor minden évben két számjegyű növekedést ért el, és körülbelül 2016-ig a teljes telepített kapacitás 80%-át tette ki.

Forrás: pv-magazine