Hulladéklerakók rekultivációja napelemekkel

Share Button

A különböző fotovoltaikus – vagyis a Nap energiáját elektromos energiává alakító – rendszerek egyre nagyobb mértékű terjedésbe kezdtek, hasznos alternatívát nyújtva a megújuló energiaforrások terén mind a nagyvállalatoknak, mind a háztartásoknak. A közelmúltban számos különböző megoldás született arra, hogy hol lehet a legérdemesebb elhelyezni a nagyobb mértékű energiatermelésre szánt napelemparkokat. Remek opció lehet a már bezárt hulladéktelepek rekultivációja.

Cikkünk Máttyás András Balázs Országos Tudományos Diákköri Konferenciára készített, „A Pusztazámori Hulladéklerakó rekultivált területének energetikai hasznosítása fotovoltaikus rendszerrel” című, 2022-ben írt tanulmányából készült.

Hogy állunk a megújuló energiaforrásokkal?

Hazánkban jelenleg 14,1%-os a megújuló energiaforrások aránya. Ennek nagy részét a biomassza-termelés adja, ezt követik az egyéb éghető megújuló anyagok (biogáz, biodízel, bioetanol stb.). A biomasszát nagy részben hőenergia előállítására használják. Két nagyobb csoportra oszthatjuk a megújuló energiaforrásokat, a hőenergiaként és a villamos energiaként felhasznált erőforrásokra. Egyébként Európán belül Izland áll az élen, ott közel 80%-os arányban alkalmaznak megújuló energiát.

Magyarország tervei között szerepel a 20%-os arány elérése a villamosenergia-fogyasztásban 2030-ra. Az Európai Unió pedig 2050-re klímasemlegességet írt elő a tagállamoknak, tehát akkorra el kell érnünk az üvegházhatású gázok nettó zéró kibocsátását. Ebben nagy segítséget jelenthetnek a napelemparkok. A napenergia-felhasználás jelenleg megújuló forrásaink közül a harmadik helyen áll, ennek aránya azonban mindössze alig több mint 1%-os. Látható tehát, hogy van miben fejlődni ezen a téren.

Diagram: Máttyás András Csaba

Hogyan alakul a napelemek energiatermelése?

napelemek energiatermelése több tényezőtől is függhet. Ide sorolhatjuk többek között a napsütéses órák számát, a napelemek tájolását, hatásfokát vagy akár a napelemek felületének szennyezettségét is, ezek mind befolyásolni tudják rendszerünk energiatermelő képességét.

A közelmúltban több helyre is telepítettek napelemparkokat, például 2021-ben Kaposvárra egy 100 MW-os teljesítményre képes létesítményt. A park közel 220 hektáron fekszik, ebből is látszik, hogy mekkora a helyigénye egy ehhez hasonló energiamennyiség előállítására képes parknak. Problémát okozhat azonban, hogy így a hasznos termőterület csökken, amivel a mezőgazdaságot csorbítják. Amerikában a Cornell Egyetemen jelenleg a termőföldek fölé telepített napelemparkkal kísérleteznek, amellyel a napelemek passzív hűtése és a termőföldek igény szerinti leárnyékolása is megoldható lenne.