Inverter fejlemények itthon és a világban

Share Button

Mind nálunk, mind a világban bővül az inverter kínálat, ami általában a nagyobb verseny miatt az árak csökkenésével is együtt szokott járni. És bár a hazai napelemes piac túl pici, hogy világpiaci árakra hasson, azonban több gyártó többféle típusa legalább változatosságot hozhat a hazai helyzetbe – mind technikai megoldásokban, mind árazásukban is.

Korábban már írtunk az inverterekről egy részletesebb cikket, és még a fejlődés kezdetén álló mikroinverterekről is volt már szó. Egy aktuális hazai változás miatt azonban ismét érdemes visszatérni, hogy mi a helyzet a napelemes rendszerek szívének tartott inverterekkel itthon és a világban.

Nézzük először a piaci kínálatot a világban: a Photon Magazine 2011. áprilisi számában közölt egy összesítést az inverterekről, ahol 90 gyártó többi mint 1800 inverter típusát soroltak fel.

 

Mind a gyártók, mind a kínált termékeik száma növekedett (75%-kal), jelentősen megugrott az ázsiai gyártók száma, és kínálatuk is bővült. A tavalyi évben látott szűk keresztmetszeteknek nyoma sincs, a kínálat kielégítő és az alkatrészek ellátásában sem látható a tavalyi gondokat okozó hiány. Az árak gyakorlatilag nem változtak a tavalyi szintekhez képest, de a kínálat (és a raktárkészletek) növekedésével néhány százalékos csökkenés még az idén borítékolható.

Egyelőre azonban marad az európai (és főként német) inverter gyártók dominanciája: az SMA továbbra is a legnagyobb gyártó, a Kaco, Fronius és Power-One még mindig messze van, hogy beérje. Az IMS Research elemzése szerint a legnagyobb növekedést tavaly a Power-One érte el, de a Siemens és az Advanced Energy növekedése is jelentős volt. Az inverterek piacán jelenleg nem várnak megugró növekedést az elemzők, 2013-ig inkább konszolidáció várható.

 

Ami a hazai helyzetet illeti: a sokéves állóvíz után itthon is megbolydult a piac. 2011. tavaszáig Magyarországon nagyrészt SMA inverterek kerültek felszerelésre napelemes rendszerekhez – bár pontos kimutatás nincs a hazai inverterek arányáról, de az SMA részesedéséről egy 90%-os arány óvatos becslésnek számít szakmai körökben.

Ami változást hozott, hogy néhány hete a Démász weboldalán közzétette, hogy mostantól csak SIAC Soleil invertereket engedélyezi hálózatára, mert csak ők rendelkeznek a hazai TÜV-MEEI minősítésekkel tudomásuk szerint (a fenti linken elérhető leírás változhat a jövőben, így itt egy PDF verzió a 2011. május 8-i tájékoztatásról).

Piaci pletykák szerint az SMA korábban nem csinálta végig a MEEI összes tesztjét, csak honosítva lettek a német vizsgálatok – de mivel a legnagyobb és nagyon megbízható gyártónak számít a cég, így az áramszolgáltatók se nagyon feszegették ezt a kérdést.

Hogy idén ki és miért vette elő az SMA inverterek TÜV-MEEI engedélyének kérdését azt nem tudjuk, de kétségtelenül érzékeny pontra tapintott, és elsőként az EDF-Démász jelentette be, hogy nem engedélyez SMA invertereket, amíg nem látja a teljes tanúsítási igazolásokat. A másik két áramszolgáltató (az EON és az ELMÜ-Émász) egyelőre nem reagált hivatalosan.

További fejlemény, hogy nem hivatalos hírek szerint a fenti nagy nemzetközi gyártók közül több is dolgozik már a TÜV-MEEI hazai minősítésén. Azaz hamarosan az a helyzet állhat elő itthon, hogy az eddigi abszolút domináns SMA részesedése jelentősen visszaeshet, miközben itthon csak elvétve installált gyártók invertereivel épülnek majd ki a rendszerek.

Összegezve tehát mind nálunk, mind a világban bővült/bővül az inverter kínálat, ami általában a nagyobb verseny miatt az árak csökkenésével is együtt szokott járni. És bár a hazai napelemes piac túl pici, hogy világpiaci árakra hasson, azonban több gyártó többféle típusa legalább változatosságot hozhat a hazai helyzetbe – mind technikai megoldásokban, mind árazásukban is.

Forrás: Napelemek.blog.hu

Vélemény, hozzászólás?