Itt vannak a legnagyobb meglepetések a napelemes pályázatban

Share Button
Alaposan megváltoztak a jogosultsági feltételek a hétfőn végleges szabályrendszerrel közzétett uniós lakossági napelemes pályázatban, mert kétfajta, plusz pontot érő feltételt is beépítettek (gyermekek száma, földrajzi hely), így jelentősen erősödött a pályázat célzottsága, illetve szociális rászorultsági jellege. A módosabb térségekben, pár éve/évtizede épült, jobb hőtechnikai tulajdonságokkal és korszerű nyílászárókkal rendelkező ingatlanok ugyanis ki/háttérbe szorultak az esélyeket illetően, igaz közben kiderült: garázs-, vagy melléképület tetejére, lapostetőre is telepíthető napelem, talajra azonban nem.

Két alapvető változás

Nagyon sok részletben, szabályban módosították az eredetileg társadalmi egyeztetésre kitett változathoz képest a hétfőn megjelent napelemes pályázat végleges szabályrendszerét. Ezek alaposan felkavarják azt, hogy ki és milyen ingatlannal tud egyáltalán elindulni a pályázaton, hiszen amint hétfői cikkünkben már rámutattunk:

NEM A FEJLESZTENDŐ INGATLANBA ÁLLANDÓ LAKCÍMMEL BEJELENTETTEKBŐL KELL KIINDULNI AZ EGY FŐRE ESŐ JÖVEDELEM SZÁMÍTÁSÁNÁL, HANEM AZ INGATLANBAN (RÉSZ)TULAJDONNAL RENDELKEZŐK SZÁMÁBÓL,

és a nyugdíjas jövedelme is beleszámít a képletbe (alapesetben a 2021. augusztus 30-i állapot számít).

A pályázat célzottságát erősíti, hogy plusz pont jár azért, ha az adott ingatlanban 18. életévét be nem töltött személy(ek) (gyermek/ek) is be van(nak) jelentve (nincs gyermek: 1 pont, 1 gyermek: 2 pont, 2 gyermek: 3 pont, 3 vagy több gyermek:4 pont). Emellett a pályázat rászorultsági jellegét erősíti az egy főre jutó jövedelmi korlát (bruttó 4,85 millió forint 2020-ban az szja-bevallásban az összevont jövedelmek szerint), illetve az, hogy annál több plusz pont jár, minél inkább hátrányos helyzetű térségben történne az ingatlan fejlesztése.

Ez azt jelenti, hogy ha a jogszabály alapján nem minősül kedvezményezett járásnak, akkor 1 pont jár, ha már kedvezményezett járásnak számít, akkor 2 pontot kap a pályázó, ha viszont fejlesztendő járásnak minősül (még nagyobb rászorultsági fok a térség adottságai alapján), akkor 3 pontot kap.

ÍGY TEHÁT A GYERMEK NÉLKÜL, FEJLETT RÉGIÓBÓL PÁLYÁZÓK (PL. FŐVÁROS ÉS AGGLOMERÁCIÓ, DUNÁNTÚLI MEGYEKSZÉKHELYEK) 2 PONTOT KAPNAK, MÍG A 3 GYERMEKKEL VIDÉKI, NEHÉZ SORSÚ TÉRSÉGBŐL PÁLYÁZÓK 7 PONTOT.

Ez nagy különbség az esélyeket illetően a pontszámok csökkenő sorrendbe rendezése során.

Szintén hátrányosan érinti a jobb módú, nemrégen épült, vagy már részben felújított ingatlannal rendelkezőket az a szabály, hogy ha a nyílászárók felület szerinti legalább fele korszerűnek minősül a napelem telepítési célnál, akkor nem jogosultak pályázni (a komplex fejlesztési célnál van ez alól kivétel).

Ezekből a változásokból már jól érzékelhető, amit a társadalmi egyeztetésen többen is szorgalmaztak, hogy az uniós helyreállítási alapból származó pénzből elsősorban a fokozottan rászoruló, csekély önerővel rendelkező, nehéz sorsú régióbeli ingatlantulajdonos családok kapjanak 100%-nyi vissza nem térítendő támogatással 2,9-11,3 millió forintot, ne pedig azok, akik egyébként is meg tudnák oldani az energetikai korszerűsítést, vagy annak egy részét. Így lesz ugyanis nagy hatása a pályázatnak és a nyertes családok rezsiáraknak való ellenállóképessége tényleg nő, miközben a fűtés korszerűsítése miatt a fejlesztendő járásokban a levegőminőség is javulhat.

Forrás/bővebben: portfolio.hu