Jön az újabb napelemes pályázat – de megéri?

Share Button

Újabb napelemes pályázatot indít az energiaügyi minisztérium – közölte Lantos Csaba energiaügyi miniszter. A napelemszövetség szerint pályázatok helyett a napelemeseknek annyiért kellene eladniuk az áramot, mint amennyiért megveszik, így pedig népszerűbbek lennének a beruházások. Közben az energiaügyi miniszter azt is kijelentette: nem igaz, hogy a kormány drágán veszi az orosz gázt. A DK szerint lehet, hogy ez igaz, ez esetben azonban ideje lenne csökkenteni a lakossági gázárakat. Az ATV Híradó riportja.

Útnak indul a Napelem Plusz program. A Napelem Plusz programra január óta 28 ezer előregisztráció és több, mint 15 ezer kérelem érkezett.  Lantos Csaba azt mondta, a program folytatódik, és még az idén újabb pályázatot írnak ki azoknak, akik a korábbi elszámolás mellett telepítettek napelemet, de kiestek a tízéves szaldós időszakból. Az energiaügyi minisztérium Híradónknak nem árult el részleteket a pályázatról. ,,Vegyes érzéseim vannak a pályázat hírével kapcsolatban” – ezt mondta Híradónknak Szilágyi László, a Magyar Napelem Kollektor Szövetség alelnöke.

A napelemszövetség alelnöke azt mondta két évvel ezelőtt is hiába nyertek sokan napelemet, az állam a pályázatok 40 százalékát fizette csak ki. A szövetség szerint a napelemek iránti igény nem a szaldó elszámolás eltörlése miatt csökkent, hanem azért, mert az állam nem biztosít megfelelő átvételi árat a lakosságnak.

,,Az a probléma, hogy mindössze 5 forintot adnak, másik oldalról 36 vagy akár 72 forintot kell fizetni és akkora nagy az aránytalanság a rendszerhasználati díjjal és az adókkal szembe vetve, már nem lesz annyira versenyképes, mint korábban és ez a legfőbb oka annak, hogy kevésbé kedvező ma napelemet telepíteni, mint 2 évvel ezelőtt”

– tette hozzá Szilágyi László. A kormány energetikai koncepciója a megújuló energiára és a nukleáris energiára, azaz az orosz gázra is épül. Ennek kapcsán Lantos Csaba azt közölte közkeletű tévedés, hogy a kormány drágán veszi az orosz gázt. Ez nem igaz, a magyar határig ilyen áron senki mástól nem lehetne földgázt vásárolni. Jelenleg hét EU tagország vásárol Oroszországtól vezetéken érkező gázt. A fűtőanyagért a legtöbbet tavaly decemberben Magyarország fizette.

Az energiapiaci szakértő szerint viszont a nyilvános adatok alapján nem számolható ki pontosan az orosz importgáz ára, hiszen több kereskedő, többféle szerződés alapján vesz többféleképpen árazott gázt.

,,Hogyha ezekből elkezdünk átlagot számolni, akkor visszaérünk a klasszikus Hofi témához, hogy harminc, csak azt nem tudjuk mi a harminc. Én azt mondom, hogy feltehetőleg a magyar határon jó áron veszi át az ország a gázt, különben nem lehetne tovább adni, márpedig Magyarország gázkereskedelmi központtá alakult át” – ezt már Balogh József energiapiaci szakértő mondta Híradónknak. A DK energia és rezsiügyi minisztere szerint elképzelhető, hogy a kormány már olcsóbban veszi a gázt, de a magyarok még mindig a magas árakat fizetik.

,,Csökkenteni kell a gáz árát. Két dolgot tehetnek meg: vagy jelentősen csökkentik a 700 forint feletti árat, vagy pedig növelik azt a mennyiséget, amit kedvezményesen lehet elfogyasztani”

– magyarázta Varjú László, a DK energia- és rezsiügyi árnyékminisztere. Magyarország éves gáz felhasználása 8,5 milliárd köbméter. Ebből a magyar kitermelés csak 1,5 milliárd köbméter. A fűtőanyag 82 százaléka tehát külföldről érkezik.

Forrás: atv.hu