Kiserőművet vásárolt az Energiabörze

Share Button

Újabb gázüzemű kiserőművet vásárolt az Energiabörze Kft. A társaság arra jött létre, hogy összehangolja az általa üzemeltetett berendezések működését, mert így az általuk előállított áramra úgy kereshet vevőt, mintha az egyetlen, nagyobb teljesítményű erőműtől származna. A virtuális erőművet alkotó kisebb berendezései másként – kis teljesítményük miatt – alig piacképesek.

Magyarországon nyolc társaságnak van virtuális erőműve. Ezek főként gázüzemű, tehát rugalmasan szabályozható létesítményekből állnak, az általuk nyújtott rendszerszintű szolgáltatások nagyon jól használhatók az országos villamosenergia-rendszer egyensúlyának fenntartására. Éppen ezért hivatalosan szabályozási központ a nevük. Maga az Energiabörze is elsősorban a rendszerirányító Mavir tenderein igyekszik eladni a szolgáltatásait, a maradékot a hazai áramtőzsdére (HUPX) viszi.

„A két, egyenként 5 megawattos egységből álló kiserőművet a Budapesti Erőműtől (BERT) vásároltuk. 2014-ben indított stratégiaváltásunkkal összhangban ugyanis saját tulajdonú egységekkel igyekszünk kielégíteni a szabályozóközpontunk által kezelt, másoktól bérelt flottát” – mondta Batta Gergő, az Energiabörze ügyvezető igazgatója. Az általa vezetett cég portfóliója nyolc kiserőműből áll, együtt mintegy 27 megawatt kapacitással. Ebből már öt saját tulajdonú, összesen 16,6 megawattal. Az Energiabörze

2017-ben további két-három kiserőművet vásárolna 5-6 megawattnyi együttes kapacitással. Főleg évek óta nem üzemelő vagy felszámolás alatti cégekkel egyeztet, hogy a létesítményeket eszközárban vásárolhassa meg. 2015-ben nem volt túl jó helyzetben a BERT-től most megvásárolt BE-Optimum Kft. sem, kiserőművét abban az évben nem is volt érdemes működtetnie.

Forrás: vg.hu