Kitálalt az atommérnök, kontármunka lesz a paksi bővítés

Share Button

„Mindent átható korrupció, a biztonsági kultúra teljes hiánya, a szakemberek képzésének elhanyagolása, a minőségbiztosítás kikerülése, törött és hibás alkatrészek beépítése” – többek között ezeket a problémákat sorolta föl Viktor Petrovics Alejnyikov, a Leningrád Atomerőmű volt munkatársa, aki 1991 óta dolgozott a létesítményben, és az erőmű jelenleg zajló bővítésében is részt vett.

A Leningrádi Atomerőmű II. lesz a referenciaprojekt az új paksi energiablokkok számára – közölte a napokban a kivitelező Roszatomra hivatkozva a RIA Novosztyi hírügynökség. A bejelentés azt jelenti, hogy az Orbán-kormány egy olyan reaktortípust kíván Magyarországra telepíteni, amely még sehol a világon nem üzemel – így üzemeltetési tapasztalatok sem állnak rendelkezésre a működéséről –, ráadásul egy olyan beruházásról van szó, amely az európainál lényegesen enyhébb orosz műszaki és nukleáris biztonsági előírásokat sem képes teljesíteni.
Az atomer?m? Szentpétervár mellett. Még az enyhébb orosz el?írásokat sem képesek betartani Alexander Demianchuk / Reuters

Az atomerőmű Szentpétervár mellett. Még az enyhébb orosz előírásokat sem képesek betartani
Alexander Demianchuk / Reuters

„Mindent átható korrupció, a biztonsági kultúra teljes hiánya, a szakemberek képzésének elhanyagolása, a minőségbiztosítás kikerülése, törött és hibás alkatrészek beépítése” – többek között ezeket a problémákat sorolta föl Viktor Petrovics Alejnyikov, a Leningrád Atomerőmű volt munkatársa, aki 1991 óta dolgozott a létesítményben, és az erőmű jelenleg zajló bővítésében is részt vett. Alejnyikov az erőmű két új reaktorának építéséről tett közzé ijesztő részleteket és dokumentumokat. Információi alapján a Green World nevű szervezet nyílt levélben fordult az orosz hatóságokhoz, azonnali vizsgálatot sürgetve.

Alejnyikov legfontosabb állítása, hogy a reaktorokba beépített primer köri csővezetékek nem felelnek meg az orosz állami szabványoknak; az építkezésen megfelelő szakképzettség nélküli munkavállalók dolgoznak;

a felkészültséget, illetve az anyagminőséget igazoló dokumentumokat rendszeresen meghamisítják.

A nyomottvizes orosz atomerőművekben visszatérő hiba a csővezetékek anyaghibája és korróziója. A közelmúltban Jávor Benedek hozta nyilvánosságra, hogy a Paksi Atomerőmű 3-as blokkjában 2013-ban éppen egy ilyen jellegű hiba miatt folyt el 60 ezer liter sugárszennyezett bóros víz. Az Európai Bizottság egyik, az EP-képviselő által tavaly év végén publikált feljegyzése is utal rá: amennyiben a Paksra tervezett új reaktorokat úgynevezett menetrendkövető üzemben, vagyis a terhelést a napi energiaigények függvényében változtatva fogják működtetni, akkor a korrózió kockázata jelentősen megnő.

Forrás: nol.hu

Bővebben