Korszerűbb lesz a tanuszoda

Share Button

A Fáy lakótelepi iskola tanuszodájának energetikai korszerűsítése két szakterületen valósul meg. Az egyik a medencevíz fűtésével kapcsolatos földhőtermelés, a másik az elektromos árammal való ellátást célozza, saját termelésű villamos energiával. A medencevíz hálózati, 12-14 °C hőmérsékletről való felfűtése 26-29°C használati hőmérsékletre eddig a távfűtő hálózatról, földgáztüzelésből származó hőenergiával történt. A folyó munkák célja az iskola udvarán 17 darab 120 méter mélységű, mélyfúrású szondalyukba helyezett talajkollektor segítségével a mélységi talajhőáram geotermikus energia készletének felfogása és felhasználhatóvá tétele.

01 02

Ezekben a szondákban és a hőközpontban elhelyezendő két darab hőszivattyúban, az összekötő csőhálózat segítségével keringtetett energiahordozó munkaoldat (etilénglikol oldat) veszi fel a talaj hőenergia készletét, amit a hőszivattyúkba szállít és azok ezt az energia készletet áttranszportálják az úszómedence és a használati melegvíztartály víztestébe. A tanuszoda lapostetejére készülő napelemes villamos energia termelő kiserőmű által termelt villamos energia szolgálja a tanuszoda és a geotermikus hőenergia termelő technológiai berendezések áramellátását. Természetesen, szükség esetén, tartalék energiaforrásként továbbra is igénybe vehető a távfűtőmű és a közüzemi villamos energia hálózat.

A megkezdett munkák jelenleg az iskolaudvarban a talajhő kollektor hálózat létesítése. Ez a 17 darab szondafurat lefúrása és a talajhőkollektorok beépítése a furatokba, valamint az azokat összekötő terepszint alatti csőhálózat kialakítása. A kivitelezést az iskolaudvarban szakaszosan végzik, hogy ne kelljen nagy területen korlátozni az iskolaudvar rendeltetésszerű használatát. A folyó munkák területét minden esetben fizikailag elkeríti a kivitelez?, hogy a gyermekek ne férhessenek a munkaterületen természetszerűleg előálló veszélyforrásokhoz.

Az egyes munkaszakaszok végeztével a területet helyreállítják, majd a következő munkaszakasz területét kerítik el. Összesen három, esetleg négy munkaszakaszban történik az iskolaudvari kivitelezés. Lényeges, hogy a kültéri berendezések minden részegysége terepszint alatti, így a kivitelezés végeztével azokból semmi nem látszik és nem akadályozza az udvar rendeltetésszerű használatát. Az épületen belüli szerelési munkák részben a meglévő hőközpontban zajlanak, ahol a két hőszivattyú elhelyezése történik, részben a tanuszoda gépházában. A kettőt összekötő csőhálózat a meglévő vezetékek nyomvonalán történik. A napelemek telepítését a tanuszoda lapos tetején végzik a szakemberek, a megtermelt áram bekötése a kapcsolótérben, az újonnan kialakított uszodai főmérőre történik.

Forrás: bonyhad.hu