Közszolgáltatások: nem a lakosság az államosítás nyertese

Share Button
A Tigáz Főgázba olvadásával a végéhez közeledik a lakossági közszolgáltatás teljes államosítása. Orbánék eddig összesen nagyjából 2000 milliárdot költöttek állami tulajdonszerzésre, az eredmény felettébb kérdéses, akárcsak az, mi lesz a folytatás.
Némi döccenőkkel, de a Fidesz-kormány által kijelölt pályán halad a magán-, főként multinacionális tulajdonosok kiszorítása az energetikai ellátási ágazatból. A lakossági egyetemes gázszolgáltatás a napokban teljes egészében állami kézbe került azzal, hogy a Főgáz megszerezte a Tigázt is, és az áramellátásban is a tervek szerint rövidesen teljes lesz a köztulajdon. A kormányzati propaganda szerint ez a rezsicsökkentés megvédését szolgálja azzal, hogy a profitéhes multikat kiszorítják a piacról, ami az árakra is hatással lesz, mivel a termelődő nyereséget nem viszik ki az országból.

Az érvelés több sebből vérzik. Kezdjük azzal, hogy egészen 2013-ig, a rezsicsökkentési kampány kezdetéig az energiaszolgáltató cégek külföldi tulajdonosai kevesebb pénzt vittek ki az országból, mint amennyit beruházásokra és fejlesztésekre költöttek, mivel a profit legnagyobb részét visszaforgatták. Ez csak az elmúlt két-három évben változott meg, amikor éppen a kormány kiszorító lépései miatt stratégiát váltottak, leálltak a fejlesztésekkel és tömegesen vitték ki a korábban felhalmozott eredménytartalékot, azaz a pénzkiáramlást maguk Orbánék provokálták ki.

Méghozzá pont a sokat emlegetett rezsicsökkentéssel, amelynek nem titkoltan kettős célja volt: egyrészt politikai tőkét kovácsolni és a szavazótábort bővíteni, másrészt üzletileg ellehetetleníteni a lakossági szolgáltató cégeket. Akkor kényszerítették ugyanis árcsökkentésre őket, amikor a piaci beszerzési földgáz- és áramárak magas szinten voltak, azaz hatalmas veszteségeket voltak kénytelenek elszenvedni. Normális körülmények között az állam nem avatkozik bele közvetlenül a fogyasztói árak megszabásába, az az ellátást végző cégek feladata, hanem a maga eszközeivel, közterheivel és az egységes energetikai rendszer szabályozóival avatkozik csak be.

Megteheti még azt is, amit – számos európai országhoz hasonlóan – a Gyurcsány-kormány is csinált, hogy a nagy világpiaci árkilengéseket a szolgáltatókkal kötött megállapodásokkal tompítja, azaz amikor túl magasra nőnek a beszerzési árak, a szolgáltatók elfogadják a veszteséget, amelyet az alacsonyabb árak idején kompenzálnak, tehát a fogyasztói árak szűkebb sávban mozognak. Ezt Orbánék is megtehették volna, de a céljuk más volt, ezért teljesen figyelmen kívül hagyták a piaci mechanizmusokat, és önkényes hatósági árakat szabtak.

Forrás/bővebben: 168ora.hu