Lefagyó naperőmű-beruházások mellett is egyre dőlnek a magyar napenergia-rekordok

Share Button
A derült, napsütéses időjárásnak, és a hazai naperőmű-kapacitás elmúlt időszakban megvalósult jelentős bővülésének köszönhetően többször is megdőlt a hazai napenergia-termelés rekordja márciusban. Az erőteljes napenergia-termelés és a jó időben csökkenő áramfogyasztás hatására egyre többször kerül nettó villamosenergia-exportőri helyzetbe az egyébként átlagosan ellátása jó negyedét importból fedező Magyarország.

Csúcson a termelés

Rögtön március elsején – szokás szerint a dél körüli időszakban – az 1600 MW-ot is meghaladta a háztartási méretű naperőműveknél (HMKE) nagyobb, 50 kW és a feletti naperőművek termelése, megdöntve a nem sokkal korábban, február 24-én regisztrált 1553,8 MW-os történelmi csúcsot. Március 11-én aztán sikerült az 1700 MW-os szint fölé is kerülni egy rövid ideig, több mint 1725 MW-ra emelve a rekordot – derül ki az átviteli rendszerirányító MAVIR adataiból. Azóta pedig több alkalommal is ezen érték közelében alakult a hazai napelemparkok termelése.

Részben az erőteljes napenergia-termelés, részben a jó időben – különösen hétvégén – visszaeső áramfogyasztás hatására

MÁRCIUSBAN SZÁMOS ESETBEN NETTÓ VILLAMOSENERGIA-EXPORTŐRI HELYZETBE KERÜLT MAGYARORSZÁG.

A nemzeti ünnep előtti hosszú hétvége adatai kiváltképpen jól mutatják ezt a jelenséget.

Ebben az időszakban a napi rendszerterhelési csúcsértékek fokozatosan 6000 MW alá süllyedtek, miután a megelőző hetekben többnyire 7000 MW közelében alakultak. Ezeket a napon belüli csúcsokat azonban szokásos módon ezúttal is az esti órákban érte el a fogyasztás, míg a napenergia-termelés ezúttal is dél körül tetőzött – akkor, amikor a rendszerterhelés az 5000 MW-ot sem érte el. Miközben a Paksi Atomerőmű és a Mátrai Erőmű mellett a hazai gázerőművek termelése is jelentős volt, a naperőművek termelésének felpörgése azt eredményezte, hogy a teljes hazai erőművi termelés párórás időszakokra meghaladta az összesített hazai fogyasztói igényt, a felesleg pedig exportra került. (Annak ellenére, hogy a gázerőművek termelését éppen a körülményekre tekintettel csökkentették a szóban forgó időszakokban.)

Forrás/bővebben: portfolio.hu