Magyar koordináció mellett sikeresen elindult a német-osztrák-lengyel-cseh-szlovák-magyar-román másnapi időtávú villamos energia piac-összekapcsolási projekt (Interim Coupling)

Share Button
Horváth Péter János, a MEKH elnöke elmondta, hogy az Interim Coupling projekt sikeres elindulásával újabb jelentős lépést tett Magyarország és Közép-Európa az európai villamosenergia-piacok összekapcsolása felé vezető úton. Mérföldkőhöz értünk, és egyre közeledünk az európai uniós célmodell, az ún. áramlás alapú piac-összekapcsolás bevezetéséhez, amire 2022 februárjában kerülhet sor a Magyarországot is felölelő, kiterjedtebb „központi” európai régióban (Core Region). A MEKH az Interim Coupling projekt megvalósítása során kiemelkedő szerepet játszott, mivel a hivatal fogta össze a hét érintett szabályozó hatóság közötti folyamatos koordinációt.

2021. június 17-i kereskedési, június 18-i szállítási nappal sikeresen indult el a német-osztrák-lengyel-cseh-szlovák-magyar-román villamos energia átviteli-rendszerüzemeltetők (TSO-k) és kijelölt villamosenergia-piacüzemeltetők (NEMO-k) közös, másnapi kereskedési időtávú piac-összekapcsolási projektje (Interim Coupling).

A projekt éles indulásával egyúttal összeolvadt a korábbi regionális cseh-szlovák-magyar-román, úgynevezett 4M MC piaci együttműködés az Európa legnagyobb részét lefedő, úgynevezett MRC (Multi Regional Coupling) együttműködéssel, így megvalósult az Unióban az energiapiaci jogszabályok által előírt egységes másnapi piac-összekapcsolás (SDAC).

Ahogyan a projektben érintett öt másik határkeresztezés (CZ-AT; DE-PL; DE-CZ; PL-CZ; PL-SK) esetében is történt, a projektnek köszönhetően másnapi időtávon bevezettük a magyar-osztrák határon is az ún. implicit határkeresztező kapacitásfelosztást, így a villamos energia és a határkeresztező átviteli kapacitásjogok optimális kiosztása egy közös folyamatban valósul meg. A másnapi piac kapuzárási időpontja a projekt indulásával egységesen módosul a szállítási napot megelőző napon piaci idő szerinti 11:00 óráról 12:00 órára.

Szintén a rövid távú (ún. spot) piacokat erősítő lépés, hogy a projekt indulását követő hónap kezdetétől a havi hosszú távú átviteli kapacitásjogok pénzügyi átviteli jogként – azaz fizikai leszállítással nem járóan – kerülnek felosztásra.

A rövid távú piacok összekapcsolása, tehát a most megvalósított projekt hozzájárul a regionális árstabilitás megerősítéséhez, növeli a piacok likviditását, egyúttal hozzájárul az árak regionális kiegyenlítéséhez is.

Többkörös előkészítő egyeztetéseket követően a projektben érintett hét ország szabályozó hatóságai (NRA-k) 2018. december 21-én kérték fel a TSO-kat és a NEMO-kat a projekt elindítására. 2020 őszén az Európai Bizottság is megerősítette, hogy támogatja a projektet. A projekt megvalósítása során komoly kihívás volt a megfelelő erőforrások biztosítása, mivel az uniós piacintegrációs folyamat keretében több projekt is futott egyidőben. Kezelni kellett továbbá a Covid-19 világjárvány miatt átalakuló munkakörnyezet és munkamenet kihívásait is.

A MEKH az Interim Coupling projekt megvalósítása során kiemelt szerepet játszott, mivel a magyar hivatal fogta össze a szabályozó hatóságok közötti folyamatos koordinációt.

Horváth Péter János, a MEKH elnöke elmondta: „Hosszú út vezetett el a projekt éles indulásáig, ami komoly erőfeszítést kívánt meg minden fél részéről. Így szeretnénk köszönetet mondani minden érintettnek a támogatásáért, ami hozzájárult a piac-összekapcsolási projekt megvalósításához. Újabb jelentős lépést tettünk az európai és regionális villamosenergia-piacok összekapcsolása felé vezető úton: az Interim Coupling projekt (ICP) megvalósításával mérföldkőhez értünk, és egyre közeledünk az európai uniós célmodell, az ún. áramlás alapú piac-összekapcsolás magyarországi és regionális bevezetéséhez.”

Az Európai Unió kiterjedtebb „központi”, azaz „Core” kapacitásszámítási régiójában (Magyarország, Franciaország, Belgium, Hollandia, Luxemburg, Németország, Ausztria, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Szlovénia, Horvátország, Románia) 2022 februárjában valósulhat meg a hálózatok műszaki rendelkezésre állását hatékonyan kezelő áramlásalapú kapacitásszámítási módszertan alkalmazásával működő másnapi piac-összekapcsolás (Core FBMC) üzembe helyezése, mely a most bevezetett ICP-t végleges megoldásként váltja fel.

Forrás: MEKH.HU