Magyarország élen jár az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentésében

Share Button

Az előzetes nemzeti energia- és klímatervben felvázolt szakpolitikai intézkedések lehetővé teszik, hogy Magyarország ne csak betartsa, hanem túlteljesítse az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentése terén rá vonatkozó 2030-as célkitűzéseket. Az Európai Bizottság most tette közzé a tagállamok előzetes energia- és klímaterveire vonatkozó értékelését, amelyek az uniós energia- és éghajlat-politikai célértékeknek a teljesítését hivatottak biztosítani.

A klímasemlegességhez vezető úton való előrehaladást szolgálják

Az Európai Bizottság még 2016. november végén hozta nyilvánosságra a Téli Energia Csomagot (Energy Winter Package), ami több új klíma- és energiapolitikai szabályozási javaslat mellett Nemzeti Energia- és Klímaterv kidolgozását is kérte a tagállamoktól, egységes módszertan alkalmazása mellett, egységes tartalommal.

Az országok energiaellátását megújuló energiaforrásokból fedezikFORRÁS: THECOSTARICANEWS.CO

 

A terv a tagországok hatályos klíma- és energia stratégiáira, cselekvési terveire is támaszkodik,ha azok összeegyeztethetők az EU 2030 klíma- és energiapolitikai céljaival, illetve a Párizsi Megállapodásból fakadó üvegházgáz kibocsátás csökkentési kötelmekkel. A nemzeti energia- és éghajlat-politikai terv 10 évre szól, a 2021-től 2030-ig terjedő időszakra. A Bizottság most közzétett értékelése szerint bára nemzeti tervek komoly erőfeszítéseket tükröznek, számos területen még van min javítani.Különös tekintettel azokra a célzott és testreszabott szakpolitikákra, amelyek rövid távon a 2030-ra kitűzött célértékek teljesítését, hosszú távon pedig a klímasemlegességhez vezető úton való előrehaladást szolgálják.

A preferált csökkentési érték 85 százalék 1990-hez képest

A jelentés szerint az előzetes nemzeti energia- és klímatervek mind a megújuló energiaforrások részesedése, mind az energiahatékonysági hozzájárulások tekintetében egyelőre alulmúlják az elvárásokat. Jó hír azonban, hogy Magyarország esetében a tervezetben felvázolt további szakpolitikai intézkedések lehetővé teszik, hogyaz ország túlteljesítse az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentése terén rá vonatkozó 2030-as célkitűzéseket.