MANAP: Tönkreteszi a magyar napelemes kisvállalkozásokat a pályázatok kifizetési modellje

Share Button

Nyílt levél az Energiaügyi Miniszterhez

Tisztelt Lantos Csaba Miniszter Úr!

A magyar napenergia-szektor meghatározó szövetsége, a MANAP elnökeként írok Önnek, hogy kifejezzem aggályainkat alakossági napelemes pályázatokban működő jelenlegi finanszírozási modellel kapcsolatban. Miközben nagyra értékeljük a kormányzat megújuló energiaforrások elterjedésének ösztönzésére irányuló erőfeszítéseit, jelentős kihívásokat tapasztaltunk, amelyek aláássák e kezdeményezések hatékonyságát, különösen a kis és közepes méretű vállalatok esetében.

A jelenleg futó új pályázat ugyan a lakosság körében rendkívül népszerű és a pályázók viszonylag gyorsan „túljegyezték” azt, a sikert iparági szempontból erősen beárnyékolja a pályázat finanszírozási modellje, ami a napelemes iparágban szerkezeti válságot okoz. A jelenlegi finanszírozási mechanizmus, amely a támogató szervezet által a projekt befejezését követő utólagos kifizetést jelenti közvetlenül a kivitelező részére, az ágazaton belül a legtöbb kisebb vállalat számára komoly pénzügyi feszültséget eredményez a jelenleg futó (Napenergia Plusz Pályázat) és a lezáruló félben lévő, de a kifizetések túlnyomó részénél még várakozó pályázatoknál is (lakossági 100%os RRF pályázat).

Annak ellenére, hogy több vállalás történt az utóbbi pályázatnál az ügymenet gyorsítására, a változás lassú, ráadásul a kötelező hatósági határidőket a legutóbbi kiírás módosításakor törölték, ami végérvényesen elbizonytalanította a kivitelezőket a kifizetések tervezhetőségével kapcsolatban. A késedelmes kifizetések jelentős pénzügyi terhet róttak és rónak jelenleg is a szektorban működő KKV-kra, ami nem egy esetben a tevékenységük befejezésével, vagy a cégek megszűnésével jár(t). A tagjaink körében végzett 2023. év végi felmérésünk azt mutatja, hogy tagvállalataink számára a legnagyobb kihívást a tavalyi évben az RRF-pályázat lassú kifizetései jelentették.

Ez a helyzet akaratlanul is a nagyobb, tőkeerős vállalatoknak kedvez, mivel jobban képesek elviselni a hosszabb finanszírozási időszakokkal járó pénzügyi terheket. Következésképpen, a piaci verseny csökkent, ami a finanszírozási többletköltségekkel együtt a pályázat hatékonyságának csökkenéséhez vezet. A jelenlegi rendszer aránytalanul nagyra értékeli a tőkeerőt a szakértelemmel szemben, és mára ott tartunk, hogy a kisebb, részben családi vállalkozások csak alig tudnak részt venni a pályázatokban, amivel kiszorulnak a napelemes piacról.

Bár elismerjük, hogy történtek erőfeszítések a kihívások kezelésére és a finanszírozási határidők javítására, az általános tapasztalat szerint a rendszer továbbra is tele van bizonytalansággal.

Ezen aggályok fényében arra kérjük az Energiaügyi Minisztériumot, hogy fontolja meg olyan alternatív finanszírozási lehetőségek bevezetését a futó és az új pályázatok esetében, amelyek enyhítik a vállalkozók finanszírozási terheit és elősegítik az iparágon belüli szélesebb körű versenyt. Konkrétan javasoljuk a pályázó által finanszírozott lehetőség bevezetését, amelynek keretében a pályázóknak lehetőségük van arra, hogy önállóan megfinanszírozzák a napelemes rendszerek telepítését, majd a támogatást is ők igényeljék és kapják meg. Ezzel érdemben olcsóbb is lenne a rendszerek bekerülési költsége és lehetőséget kapnának a kisebb cégek is a piacon maradásra, növelve ezzel a versenyt.

Úgy véljük, hogy az ilyen reformok végrehajtásával a jövőbeni pályázatok elősegíthetik a napenergia piacának versenyképesebbé válását, ami a telepítési költségek csökkenését, a pályázatok hatékonyságának növelését és a megújuló energiára való áttérés jelenleg jónak mondható ütemének megtartását eredményezheti.

Nagyra értékeljük, hogy figyelmet fordítanak az ügyre, és reméljük, hogy olyan változások kerülnek bevezetésre, amelyek minden érintett fél számára előnyösek.

 

Budapest, 2024. április 18.

 

Tisztelettel,

Szolnoki Balázs Ádám

elnök

MANAP Iparági Egyesület