Megéri a napelem?

Share Button

Állandóan felmerülő kérdés megújuló energiák terén, hogy vajon megéri-e a napelembe való befektetés? Ez oly sok tényezőtől függ, hogy azt összegyűjteni is nehéz. Az alábbi cikkben azonban igyekeztünk összegyűjteni minden fontos információt, amire szüksége lehet valakinek, ha éppen ezen a nehéz kérdésen töri a fejét.

 

Beruházás napelembe

A lakossági, de még a vállalkozói szektor kapcsán is állandóan belefuthatunk ebbe a kérdéskörbe, ami miatt sokan bizonyára nem is mernek belevágni a napelembe való beruházásba. A beruházási költségek mértéke állandó félelemforrást jelent, de a megbízhatóság és maga a megtérülés is biztosan ott motoszkál mindenki fejében, mikor inkább nemet mond a napelemes rendszerekre.

Természetesen ez érthető is, hiszen rengeteg háztartás és vállalkozás véli úgy, hogy neki nincs elég tartaléka egy ilyen volumenű beruházáshoz és a megtérülés is túl hosszadalmas, ahhoz hogy valójában megérje az egész hercehurca.

 

Napelem megtérülése

Gyakori téves információ, hogy a napelembe fektetett pénzünk megtérülése több évtizedig, vagy akár egy évszázadig is letarthat. A körülményektől függően egy napelem többnyire 1, maximum 20 év alatt visszahozza a költségeket.

A végletekig egyszerűsítve az alábbi módon tudjuk szemléltetni a megtérülés folyamatát számszerűleg:

Először is érdemes egy érdemleges beruházási költséget kalkulálnunk. Egy átlagos családi ház esetén 1-2 millió forintból már kivitelezhető egy megfelelő teljesítményű napelemes rendszer. az egyszerűség kedvéért számoljunk 1.500.000 Ft-os bekerülési költséggel.

Ezen felül amire szükségünk lesz még az a háztartásunk éves energiafogyasztása. Ezt a legegyszerűbben egy téli időszakra eső villanyszámla 12 hónapra való felszorzásával érhetjük el. A magyar lakosság átlagosan havi 10.000-15.000 Ft körüli energiát fogyaszt. Az egyszerűség kedvéért mi most itt is kalkuláljunk ennek a számtani közepével, vagyis éves szinten 150.000 Ft-os villanyszámlával számoljunk.

Az egyszerűség kedvéért inflációt figyelmen kívül hagyva, 1.500.000(Ft) /150.000 (Ft/év) = 10 év. Tehát ideális esetben 10 éven belül megtérülhet a napelemes rendszerünk.

 

A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség ingyenesen és kötelezettségektől mentesen biztosítja Önnek a napelem és napkollektor árajánlat kérés lehetőségét 300 megbízható, elismert tagvállalataitól!

megeri-a-napelem

Napelem megtérülését befolyásoló tényezők

A fenti számítás természetesen egy végletekig leegyszerűsített kalkuláció, melyet számos más tényező befolyásolhat pozitív, illetve negatív irányba is. Ezek között találhatunk gazdasági tényezőket, mint például az energia árak, illetve a felvehető támogatások megléte,de egyéb tényezők, mint a földrajzi helyzet és napelemek tájolása is hathat a megtérülésre.

 

Gazdasági tényezők

A napelemek megtérülése korábban (rezsicsökkentés előtt)a lakossági szektorban 7-8 évre volt tehető. Jelenleg ez már inkább minimum 9-10 évre tehető, hiszen az energiaárak, valamint a gyártási költségek is változtak. A beruházással járó magasabb terhek miatt a lakosság számára létezik  egy 0%-os lakossági energetikai pályázat, ami segítségével mindössze 10%-nyi önrész szükséges a beruházás kivitelezéséhez.

A vállalati szektorban a megtérülés könnyen lehet akár 5-6 év is. Ennek oka többek között, hogy nem kell általános forgalmi adót fizetni, valamint a nagyobb méretű rendszerek olcsóbb olcsóbbak is, hiszen több mindent le lehet írni (amortizáció, beruházási adókedvezmény). Továbbá érdemes szem előtt tartani, hogy szinte állandóan rendelkezésre állnak uniós források is, amik vissza nem térítendő mivoltukból adódóan, még tovább javítják a megtérülési mutatókat.

 

Kivitelezési tényezők

Nem csak a hatékonyság és megbízhatóság miatt, de a megtérülés szempontjából is nagyon fontos a megfelelő tetőfelület kiválasztása, a pontos méretezés és a minőségi anyagok használata. Amennyiben nem adott a minőségi kivitelezés, akkor azzal azt kockáztatjuk, hogy egyrészt kevesebbet termel majd napelemünk az elvártnál, másrészt az élettartama is lecsökkenhet emiatt.

 

Garancia minőségi napelemekre

Az uniós szabványok előírják, hogy területén csak és kizárólag olyan napelemeket lehet forgalomba hozni, amelyek garantálják legalább a 10 évre 90% és 25 évre 80% teljesítmény garanciát. Ezzel a jogszabály a napelemek megtérülését is segíti, tehát érdemes tájékozódni a beépítendő napelemek szárazásáról, ugyanis ha unión kívüli napelemet építünk be rendszerünkbe, akkor annál a garancia érvényesítése könnyen problémákba üközhet.

 

Mire figyeljünk, hogy megtérüljön napelemes rendszerünk?

Ahhoz, hogy biztosan megtérüljön napelemünk fontos tisztában lennünk azzal is, hogy mire ügyeljünk vásárláskor, üzemeltetéskor. Az alábbiakat mindeképp érdemes lehet megfogadni:

A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség ingyenesen és kötelezettségektől mentesen biztosítja Önnek a napelem és napkollektor árajánlat kérés lehetőségét 300 megbízható, elismert tagvállalataitól!

Ellenőrizzük a gyártót!

Az első dolgunk minden esetben az legyen, hogy leellenőrizzük az adott gyártót. Figyeljünk arra, hogy hol található gyára, megbízhatónak ítélik-e az értékelések, van-e honlapja. Illetve ahogy már említettük, lehetőleg európai napelemeket vegyünk. A garancia ugyanis csak akkor garancia, ha érvényesíteni is tudjuk azt.

 

Ellenőrizzük a forgalamzót!

Az a legbiztonságosabb, ha maga a forgalmazó gyári képviselettel rendelkezik. Ilyen esetben ugyanis közvetlenül a gyárból hozzák a modulokat, így biztos, hogy azt a márkát kapjuk, amit szeretnénk.

Vásárlás előtt tisztázzuk azt is, hogy van-e raktárkészlete a forgalmazónak, mert így az esetleges garanciális probléma gyorsabb megoldást jelent.

 

Ügyeljünk a megfelelő dokumentációra!

Kérjük ki az eladótól a napelem származási bizonyítványát, illetve a napelem-sorszámokat is, és ezeket csatoljuk a számlánkhoz. A későbbiekben, amennyiben szükséges ezekkel tudunk, majd reklamációval, vagy garanciával élni.

Kérhetünk garanciapapírt az eladótól, amin rajta vannak a forgalmazó, a vásárló és a kivitelező adatai, a beüzemelés dátuma, a napelem-sorszámok és inverter gyári száma.

Végezetül, jó, ha kérünk magyar nyelvű használati utasítást is, ami segíti a garanciális feltételek betartását.

 

Figyeljünk a napelem karbantartására!

Évente egyszer ajánlott karbantartást végezni a rendszeren. A karbantartás elmaradása ugyanis 10-15%-os hozamvesztést is jelenthet. Egy teljeskörű karbantartás a napelemek mosásából, az inverterek karbantartásából, a csatlakozási pontok ellenőrzéséből, ellenőrző mérésekből áll.

 

Összegezve:

Amennyiben tehát odafigyelünk a fentebb összegyűjtött pontokra, akkor biztosak lehetünk abba, hogy napelemes rendszerünkbe ölt pénzünk előbb- vagy utóbb megtérül. Tehát arra kérdésre, hogy megéri-e napelemet vásárolni, arra a válasz egyértelműen igen.