MEKH: Az engedélyesek évről-évre fejlesztik feszültségminőség monitoring rendszerüket

Share Button
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) minden évben értékeli a villamos energia elosztói engedélyesek feszültségminőség mutatóit.

A MEKH 2008-ban kiadott szakmai ajánlása szerint végzett speciális mérések alapján az elosztói engedélyesek 2009 óta készítenek beszámolót a feszültségminőség monitoringhoz kapcsolódó tevékenységükről. A hat elosztói engedélyes 2020-as mérési eredményeit a MEKH egy összefoglaló jelentésben publikálta.

2020-ban a kis- és középfeszültségű hálózatokon végzett mérések összes időtartama több mint 4 millió óra volt. Az elosztói engedélyesek jelentései alapján összesített adatok szerint a kisfeszültségű hálózatokon 2020-ban nőtt a mérésekbe bevont mérőeszközök száma az előző évhez képest, így összesen 976 műszerrel végeztek méréseket 5596 mérési ponton. Az adatok szerint 2020-ban a feszültségmérések időtartamának mindössze 0,2%-ában lépett ki a feszültség értéke a ±10%-os tűrésmezőből. A középfeszültségű hálózatokon 347 mérőműszerrel végeztek méréseket az engedélyesek. A ±10% tűrésmezőből való kilépés időtartama elhanyagolható, 0,0065% volt.

A nem megfelelő minőségű feszültség a felhasználók villamos berendezéseiben meghibásodásokat okozhat, így kiemelt jelentősége van az elosztóhálózatokon végzett feszültségminőség-méréseknek. A mérések eredményeit az elosztók a fejlesztéseik során figyelembe veszik. A specifikus mérési, és kiértékelő rendszerek célja az ellátás színvonalának és a felhasználók elégedettségének növelése, a felhasználói panaszok számának csökkentése, a megelőző hálózati beavatkozásokkal a költségek optimalizálása.

A feszültségminőség értékelés olvasható a MEKH honlapján.

Forrás: MEKH.HU