MNNSZ észrevétel az RRF-REP-10.13.1-24 otthonfelújítási hitelprogram lakossági energiahatékonysági beruházások megvalósításához

Share Button

Felhívással kapcsolatos észrevétel – Támogatás célja és háttere

Az új otthonfelújítási program az Európai Unió HELYREÁLLÍTÁSI ÉS ELLENÁLLÓKÉPESSÉGI ESZKÖZ (RRF) forrásainak felhasználásával az elfogadott Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervének célja alapján a koronavírus járvány gazdasági és társadalmi hatásainak ellensúlyozása, illetve a gazdaság ellenállóképességének, fenntarthatóságának és a ZÖLD és a digitális ÁTMENETTEL kapcsolatos kihívásokra és lehetőségekre való felkészültségének a növelése.

Az RRF program fontos célja a fenntartható energiafelhasználás előmozdítása és a zöld átállás támogatása a napenergia és más megújuló energiaforrások hasznosítása hozzájárul az ország energiafüggetlenségének növeléséhez és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez.

 

Mindezek alapján érthetetlen, hogy a programtervezetből teljes egészében kimaradtak a megújuló energiák hasznosítása, sem napelemek, sem napkollektorok sem hőszivattyúk nem szerepelnek a minimális célként meghatározott 30% energiamegtakarításban.

 

Nagyon helyes, hogy az új otthonfelújítási program ösztönözni kívánja az 1990 előtt épült elavult épületenergetikai paraméterekkel rendelkező otthonok korszerűsítését, az épületek szigetelését, az elavult fűtési rendszerét, azonban semmiképpen sem egyeztethető össze a parapetes és kéményes gázkonvektorok cseréje hasonló berendezésekre amit már eleve be sem szabadna építeni! Magyarországon az otthonok többsége közvetlenül vagy közvetve gázkazánnal fűt. Az 1990 előtt épült otthonok kötelezően a már akkor sem korszerűnek számító kéményes kazánokkal voltak szerelve, melyek korszerűsítése rendkívül fontos, azonban gáztüzelő berendezéseket a brutális gáztarifák idején nehezen értelmezhető az ellátásbiztonsággal nem összeegyeztethető. Az EU minden tagállama menekül az orosz gázfelhasználástól, Ukrajna lerohanása után már 12% alá esett vissza az importja, köszönhetően az olyan országoknak akiknek nincs vagy korlátozott import alternatívájuk – ilyen pl. Magyarország is.

A kéményes elavult gázkazánok cseréje kondenzációs kazánokra, nem csak a tüzelőberendezés cseréjét, hanem a kémény kiváltását is jelenti saválló égéstermék elvezető rendszerre, valamint a kapcsolódó épületgépészeti rendszerek a radiátorok korszerűsítését alacsonyhőmérsékletű rendszerekre – ez sokkal nagyobb beruházást jelent mint levegő/levegő hőszivattyúk (közkeletű nevén: klímák) alkalmazása ami ráadásul a Kormány fűtési rendszerek elektrifikálási programjával megegyezik, ebből a programból még ennek ellenére is kimaradt.

A pályázat kapcsán május 6-ig lehet még észrevételeket beadni,