Most először egy vízerőmű és biomassza-erőművek nyertek a megújuló energia pályázaton

Share Button
A Hernád folyó alsó szakaszán működő, közel nyolc évtizedes kesznyéteni vízerőmű, valamint két oroszlányi és egy ajkai telephellyel rendelkező szilárd biomassza tüzelésű erőműegység nyert el támogatást a legutóbbi METÁR-tenderen. Az ezt megelőző tendereken sem vízerőmű, sem biomassza-erőmű nem nyert még támogatást.

A 2021 november 22-én kiírt, december 9-én módosított ötödik tender több tekintetben jelentősen eltér az azt megelőző kiírásoktól. Bár azokhoz hasonlóan szintén a megújuló energiaforrásból termelt villamos energia pályázati zöld prémium rendszer keretében történő támogatását célozza, azonban

KIZÁRÓLAG OLYAN, 5 ÉS 50 MW KÖZÖTTI MEGLÉVŐ ERŐMŰEGYSÉG FELÚJÍTÁSÁRA VAGY FEJLESZTÉSÉRE VONATKOZHAT, AMELYET LEGALÁBB 20 ÉVVEL A KIÍRÁS IDŐPONTJA ELŐTT HELYEZTEK ÜZEMBE ÉS A KIÍRÁS ELŐTTI 20 ÉVBEN LEGALÁBB 14 ÉVET ÜZEMSZERŰEN MŰKÖDÖTT.

A kiírásról ebben a cikkünkben írtunk részletesen.

A korábbi három eredményes tenderen (a negyedik, 2021. októberi tendert a kiíró Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) visszavonta) szinte kizárólag új beruházás révén létesülő naperőművek nyertek el támogatást, és még a pályázók között is alig akadt más technológiát telepíteni szándékozó társaság. A korábbi nyertesek között az egyetlen kivételt a 2019-es első kiírásban támogatáshoz jutó, hulladéklerakóból származó gázt hasznosító 0,5 MW-os erőmű jelentette, ezen kívül mindhárom kiírást figyelembe véve összesen még két, nem naperőmű beruházás pályázott, sikertelenül (egy szintén hulladéklerakóból származó gázt hasznosító erőmű, valamint egy geotermikus erőmű).

Ipartörténeti kuriózum

Az ötödik METÁR-tendert a korábbiakhoz hasonlóan két kategóriában hirdették meg. A MEKH honlapjának vonatkozó aloldalán az év végén elérhetővé tett végeredmények azt mutatják, hogy a kis kategóriában – legalább 5 MW, de 20 MW-nál kisebb névleges teljesítőképességű erőműegységek –

KIZÁRÓLAG A HERNÁDVÍZ KFT. VÍZERŐMŰVE NYERT EL TÁMOGATÁST. A HERNÁD FOLYÓN KESZNYÉTENI TELEPHELLYEL MŰKÖDŐ, 5,35 MW-OS ERŐMŰEGYSÉG 192,9 MILLIÓ FORINT TÁMOGATÁST NYERT EL AZ IGÉNYELT 30 000 MWH-NYI TERMELÉSRE, 38,15 FORINT/KWH-S AJÁNLATI ÁR MELLETT.

A nyertes pályázat így teljesen le is fedi a kiírásban a kiosztható támogatott villamosenergia-mennyiségre vonatkozóan meghatározott keretet, ugyanakkor ehhez a 600 millió forintos kiosztható éves új támogatási korlátnak csak kevesebb mint harmadát kell felhasználni úgy, hogy az ajánlati ár pontosan megegyezik a kiírás alapján benyújtható legmagasabb ajánlati árral. A bontási adatok, illetve az összefoglaló értékelés alapján az egyetlen nyertes pályázat mellett, illetve azt megelőzően a Hernádvíz Kft. még kétszer nyújtotta be pályázatát a december 13-án 00:00 órától aznap 23:59 óráig tartó benyújtási időszakban, azokat azonban a kiírási dokumentáció alapján érvénytelenné kellett nyilvánítani.

Az 1945-ben beüzemelt vízerőmű egyébként valódi ipartörténeti különlegesség. Amikor elkészült, akkor az ország legmodernebb és legnagyobb erőműve volt, ma sokan ipari műemlékké nyilvánítását fontolgatják – írja Kesznyéten honlapja.

Az adatok tanúsága szerint a szóban forgó társaság mellett mindössze egy másik cég nyújtott be pályázatot, a Veolia Energia Magyarország Zrt. A társaság ebben dorogi telephelyű, 19,5 MW-os szilárd biomassza tüzelésű erőművére igényelt támogatást, ugyancsak a lehetséges legmagasabb, 38,15 forint/kWh-s ajánlati áron. Ezt a pályázatot azonban az értékelő bizottság hiánypótlásra szorulónak nyilvánította, majd miután a hiánypótlás keretében benyújtott dokumentum nem tartalmazta a szükséges adatokat teljeskörűen, a pályázatot érvénytelenné nyilvánították.

Forrás/bővebben: portfolio.hu