Műanyag a napelem panelekhez?

Három vállalat lecseréli az alumíniumot és az üveget a műanyag javára, hogy alacsonyabb legyen a tömege és nagyobb a rugalmassága. Megnézzük a mellette és az ellene szóló érveket.

Share Button

Műanyag az LG Chem-től

Kép: LG Chem

 

 

Három gyártó, a Merlin Solar, a Solarge és az LG elmozdulnak a szabványos alumínium és üveg moduloktól való elmozdulás érdekében, a panelek tömegének csökkentése, a kibocsátás és a költségek visszafogása érdekében.

A Merlin Solar termékét a közelmúltban jachtokon lehetett megtalálni. Először is az az értéke, hogy ez nem egy hagyományos keretbe foglalt termék, így közvetlenül csatlakoztatható sík felületekhez. Másodszor egyedi gyűjtősín technológiájának köszönhetően a termékre rá lehet lépni anélkül, hogy megsérülne.

 

A Merlin Solar termékeit részben napenergiával működő jachtokon alkalmazták.

A Merlin Solar fő célja azonban olyan kereskedelmi létesítmények tetején elhelyezni a termékét, amelyeknél a plusz terhelés mértéke – az a terhelés, amelyet a szerkezet tetején el lehet helyezni a helyi építési előírások betartása mellett – korlátozott, vagyis nem teszi lehetővé a szolár elemek telepítése által igényelt terhelést (3-7 font négyzetlábanként).

A vállalat nemrégiben telepített 550 kW-ot az egyenárammal működő termékéből egy olajtároló tartályra Rensselaer-ben, New York államban. A Merlin Solar azt közölte, hogy ez a helyszín egyrészt nem alkalmas további terhelés viselésére, másrészt nem kapna engedélyt a rögzítési technikára, ami kilyukaszthatná a tetőfedés külső rétegét.

 

A Merlin Solar terméke hagyományosabb elrendezésben.

A Merlin Solar kerettel ellátott formában is forgalmazza termékét, amennyiben erősebb szerkezeti rögzítésre lenne igény, vagy ha merevebb napelem panel szükséges. A termék tömege még ebben az esetben is alacsonyabb a szabványos szolár panelénél, mert nem használnak hozzá elülső üvegpajzsot.

A Solarge olyan termékkel állt elő, amelyben a napelem panel üvegét műanyagra cserélik. A vállalat jelenleg egy kísérleti gyártósoron állítja elő a panelt, amelyről azt jelezték, hogy reményeik szerint 2022 végére sikerül felfuttatniuk a termelést. A cég panele megvásárolható önmagában vagy méretre tervezett kelet-nyugati tájolású tetőállványzati termékük részeként.

A napelem panel tömege nem éri el a 14,5 kg-ot (32 font). Az összehasonlítás kedvéért a Georgiában gyártott Q Cell terméke 19,9 kg-ot (43,8 fontot) nyom. A kelet-nyugati konfigurációban és az állvány hardver részeivel együtt a Solarge DUO 6,6 kg/m2 (1,35 font/négyzetláb) terhelést jelent. Ne felejtsük el, hogy a legalacsonyabb megengedett plusz terhelés gyakran 3 font/négyzetláb körüli.

 A termék gyártó által hangsúlyozott egyik előnye a termék láthatóan kiemelkedő kibocsátási és újrahasznosíthatósági hitelessége:

A termék ökológiai lábnyoma 80%-kal lesz alacsonyabb, mint a hagyományos napelem paneleké, és a panel teljes egészében körkörös szemléletű tervezését tekintve, és nem használnak fel hozzá perfluor-alkilezett és polifluor-alkilezett anyagokat (per- and polyfluoroalkyl substances, PFAS) szemben az összes többi üveg helyett polimerfilmet alkalmazó napelem panellel szemben.

Az LG Chem része egy vállalatcsoportnak, amely a sikeres LG napelem panel gyártósort is értékesíti, gyártási létesítményük pedig Alabamában található; most bejelentették, hogy vizsgálják annak lehetőségét, hogy a napelem panelek keretének alumínium helyett műanyagból történő előállítását.

Az LG Chem közlése szerint a termék olyan erős, mint az alumínium, de olcsóbb, és természetesen pehelykönnyű. Bár konkrét számadatok nem állnak rendelkezésre, az LG Chem sajtóközleményében az áll, hogy a termék előállítható fogyasztók által kidobott újrahasznosítható polikarbonátból, amely alacsony szintre viszi a keret kibocsátását.

 

LG Chem LUPOY műanyag

Kép: LG Chem

 

A LUPOY EU5201 néven ismert vegyület egy gépészetben használt műanyag, amelynek akrilonitril-sztirén-akrilát terpolimer műgyanták (Acrylonitrile Styrene Acrylate, ASA) alkotnak, az alap a polikarbonát és a megerősített üvegszál. A vegyület jól tűri a tetőn uralkodó magas hőmérsékletet, és gyulladásgátlót is tartalmaz. Alacsony hőtágulási együtthatójának köszönhetően képes megtartani az alakját széles hőmérsékleti tartományon belül. Az LG Chem állítása szerint az új vegyület kiemelkedő ellenállóképességgel bír a korrózióval szemben, ellenáll a behatásoknak és szélsőségesen ellenáll az UV fény hatásának.

A vállalat jelezte, hogy a harmadik negyedévben kezdi meg terméke értékesítését, és hogy elképzelhető a napelem panelek felé értékesítés végleges megmunkálás céljából.

Műanyagok?

A napelem panelek esetében a több műanyag felé történő elmozdulás felkeltheti a figyelmét azoknak, akik a napenergia hitelességét a környezetvédelem szempontjából veszik fontolóra. Míg az alumínium és az üveg gyártása hatalmas mennyiségű energiát emészt fel, a műanyagok a globális környezetszennyezés legfőbb előidézői. Ezeket is szénhidrogénekből állítják elő (kőolajból).

Azonban a műanyagoknak a szénhidrogénekből történő előállítása – a krakkolásnak nevezett folyamat – nem jár kibocsátással. A hő előállításához felhasznált energia – ami rendszerint fosszilis földgázból származik – okozza az üvegházhatást előidéző gázok kibocsátását.

A szerző tetőn elhelyezett napelemek terén szerzett tapasztalatai azt sugallják, hogy az olyan termékekhez való hozzáférés, amelyek 50%-nál nagyobb mértékben csökkentenék a megengedett plusz terhelés 3 font/négyzetláb körüli értékét, jelentős tetőterületeket szabadítanának fel fejlesztések céljára.

Forrás: pv-magazine