Nagyot lépünk előre a megújuló energiaforrások terén

Share Button

Miközben egyre növekszik a megújuló energiaforrások aránya az energiatermelésben, kihívást jelent, hogy az azokból származó teljesítmény ingadozik, ráadásul – például a napenergia esetén – nem esik egybe azokkal a napszakokkal, amikor a legtöbb villamos energiát igénybe veszik a fogyasztók. Ennek kezelésében segít az a szlovák-magyar együttműködés, amelyet az Európai Unió is támogat, és amelyben mindkét országban meghatározó szerepe van az E.ON-nak.

A Danube InGrid projekt 3 éves előkészítés után 102 millió euró támogatás nyert, ami az eddigi legnagyobb támogatás az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF) okos hálózati kategóriájában. Ebből 86 millió euró jut az E.ON magyar és szlovák vállalatainak.

A támogatás révén megújul az Észak-Dunántúl és Nyugat-Szlovákia elosztóhálózata.

Okos megoldásokkal fejleszti a villamosenergia-hálózatot az E.ON csoport az Északnyugat-Dunántúlon és Szlovákia nyugati részén. A cél, hogy intelligens megoldásokkal kezeljék az energiatermelés és a felhasználási csúcsok közötti idő- és térbeli különbségeket, egyensúlytalanságokat.

Ehhez a legmodernebb adatfeldolgozó- és továbbító, illetve infokommunikációs technológiákat dolgoznak ki.

A rohamosan növekvő megújuló kapacitás hálózati csatlakozása érdekében pedig mikroállomásokat építenek.

Napelempark az átadása napján a Nógrád megyei Szügy községben
Fotó: MTI/Komka Péter

A rendszer részeként okos hálózati eszközöket telepítenek, így vonják be őket energiafogyasztásuk, illetve energiatermelésük vezérlésébe. Az elosztóhálózatok intelligens felügyelete lehetővé teszi, hogy minél nagyobb számban csatlakozhassanak a villamosenergia-hálózathoz a megújuló alapú vagy elosztott villamosenergia-termelő kapacitások.

A Danube InGrid projekt jól szemlélteti az E.ON csoport folyamatos törekvését, hogy egy megújuló termelésre és aktív fogyasztókra fókuszáló, modern, hatékony és stabil hálózatot hozzon létre új technológiák és eljárások alkalmazásával. Az intelligens hálózati technológia lényege, hogy ugyanúgy alkalmazkodik a fogyasztói oldal szokásaihoz, mint a termelők igényeihez. Így a vállalat rugalmasabb szolgáltatást nyújt ügyfeleinknek, miközben a környezetvédelmi, fenntarthatósági szempontok is nagyobb hangsúlyt kaphatnak.

A projekt az első okos hálózati elosztó-rendszerirányítói magyar-szlovák együttműködés, melynek költségvetése 2020 és 2025 között 291 millió euró, átszámítva csaknem százmilliárd forint.
Forrás: vg.hu