Napelem, kazáncsere, hőszigetelés – vidéken sem maradnak le az EU-s pénzről

Share Button

A helyi önkormányzatok összesen 27 milliárdos területfejlesztési keretből korszerűsíthetik a tulajdonukban lévő épületeket. A pályázók külső hőszigetelésére, nyílászárók cseréjére, napelemek és napkollektorok telepítésére, hőszivattyú rendszerek telepítésére, illetve kazáncserére vehetik igénybe a vissza nem térítendő 100 százalékos támogatást. A megyék többségében már benyújthatóak a kérelmek, de ennek ellenére még csak egyetlen pályázat érkezett be a hatósághoz, így még majdnem a teljes keret a pályázók rendelkezésére áll.

 Még februárban jelent meg az önkormányzatoknak szóló tulajdonukban lévő épületek energetikai korszerűsítését segítő pályázati felhívás (TOP-3.2.1-16), melynek keretösszege 27,05 milliárd forint. A nyertes pályázók 100 %-os támogatásban részesülnek, azaz az önkormányzatok a projekt teljes összegét megkapják vissza nem térítendő támogatásként.

A hivatalos pályázati oldalon található statisztika alapján eddig egyetlen pályázat érkezett be 73 milliós igényelt támogatással az Irányító Hatósághoz Somogy megyében a kiemelt részre, mely kifejezetten a Somogy Megyei Önkormányzat számára került kiírásra. A többi megyében még egyetlen pályázat sem került benyújtásra a hivatalos oldal szerint, így a 27 milliárdos keret még pályázható a helyi önkormányzatok számára. Várhatóan ebből az összegből 126 és 253 közötti kérelmet támogatnak majd.

A pályázat fontosabb számai

A keretösszeg megoszlása és a benyújtási dátumok megyénként változóak, így a következő táblázatban összefoglaltuk, hogy megyénként mennyi keretösszeg áll rendelkezésre, illetve mennyi az igényelhető támogatás összege és mikortól nyújthatóak be a támogatási kérelmek.
Napelem, kazáncsere, hőszigetelés - vidéken sem maradnak le az EU-s pénzről

További tudnivalók a felhívásról

  • Kérelmeket nyújthatnak be helyi önkormányzatok kivéve a megyei jogú város önkormányzatát, területi (megyei) önkormányzat, helyi önkormányzati költségvetési irányító és költségvetési szervek, helyi nemzetiségi önkormányzati költségvetési irányító és költségvetési szervek, helyi önkormányzatok társulása, illetve többségi önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok.
  • Támogatás abban az esetben folyósítható, amennyiben a tervezett fejlesztések alá vont ingatlanok többségi önkormányzati és/vagy többségi önkormányzati tulajdonú gazdasági társaság(ok) tulajdonában állnak.
  • A támogatás maximális mértéke az összes elszámolható költség 100%-a,melyet előlegként igényelhetnek a nyertesek.
  • A megvalósítás helyszíne a kevésbé fejlett régiók megyéjének a települései,kivéve a megyei jogú városok területe.
  • A helyi önkormányzatok megyei jogú városok területén elhelyezkedő többségi tulajdonú épületei a célterület részét képezik.
  • Önálló energetikai rendszerrel rendelkező épület, vagy épületegyüttes épületenergetikai korszerűsítése támogatott, és lehetőség van „Összetett beruházás”-ra is.
  • Energetikai központú felmérésen és számításokon alapuló projektek kidolgozása támogatott.
  • Fenntartási időszak 5 év.

Támogatható tevékenységek

  • Önkormányzati tulajdonú épületek energiahatékonyság-központú fejlesztése, külső határoló szerkezeteik korszerűsítése
  • Hőtermelő berendezések korszerűsítése, cseréje
  • Napkollektorok telepítése és hőközlő rendszerre kötése
  • Napelemek és tartóelemeik beszerzése és telepítése
  • Hőszivattyú rendszerek telepítése és hőközlő rendszerre kötése
  • Fosszilis- vagy vegyes- (fosszilis és megújuló egyaránt) vagy tisztán megújuló energiaforrásokból táplálkozó helyi közösségi fűtőműre, vagy hulladékhőt hasznosító rendszerre való csatlakozás megteremtése

Önállóan nem támogatható tevékenységek

  • Az adott épülethez kapcsolódó, már meglévő, kül- és beltéri világítási rendszerek korszerűsítése
  • Központi szellőző- és légkondicionáló rendszerek korszerűsítése

A projekt tervezése során a legfontosabb, amire figyelni kell az elszámolható költségekre vonatkozó korlátozások, melyet az alábbi táblázatban foglaltunk össze.
Napelem, kazáncsere, hőszigetelés - vidéken sem maradnak le az EU-s pénzről

lakosság április 24-től nyújthatja be a családi házak és társasházak energetikai korszerűsítésére szánt 115 milliárdos keretű nulla százalékos hitelprogramokra a kérelmeit, melyekből közel 24 ezer lakóépület korszerűsítése valósulhat meg országszerte. Ezekről a hitelekről részletesebben korábbi cikkünkben számoltunk be.

Forrás: portfolio.hu