Napelem-kiserőműhöz hitel? Nem egyszerű, de működik

Share Button

Magyarországon tavaly több mint kétezer sikeres KÁT (kötelező átvételi rendszer) -pályázat született napelem-kiserőmű létesítésére. A nyerteseknek egy év áll rendelkezésükre a beruházás megvalósítására. De mikor és hogyan ad hitelt a bank?

Egy adott napelemkiserőmű-projekt hitelezhetőségét három fő tényező határozza meg: van-e más, profittermelő tevékenység, mekkora a saját forrás, illetve szükség esetén van-e ingatlanfedezet a hitel mögé. A preferenciák bankonként változnak. A sikerhez legalább egy tényezőben mindenképp erősnek kell lenni, és egy továbbiban legalább átlagosnak. A Bankmonitor összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat:

Ki kaphatja meg? A szükséges gazdasági múlt

A meghatározó pont a projekt tulajdonosa. Három konkrét útvonal létezik attól függően, hogy a tulajdonos milyen vállalkozói háttérrel rendelkezik.

Ezen a területen legszigorúbb bankoknál elvárás az, hogy a tulajdonos más cége által termelt profit elegendő legyen a projekt adósságszolgálatra is (azaz az éves tőke és kamatfizetési kötelezettségre). Például egy fafeldolgozó üzem területén kiváló lehetőség adódik egy napelem-kiserőmű létesítésre, hiszen a terület tulajdonban is van. Amennyiben a telep ki tudja termeli a szükséges profitot, jó eséllyel folyamodhatnak a tulajdonosok hitelért.

Van olyan bank, ahol elnézőbbek is tudnak lenni: abban az esetben, ha a projekt tulajdonos más cégéből származó árbevétele meghaladja a 300 millió forintot, nem vizsgálják a megtermelt profit nagyságát, fő, hogy legyen, és stabil legyen.

Nem elképzelhetetlen az sem, hogy minden egyéb gazdasági előélet nélkül tervezi valaki napelemerőmű-park beindítását – például alkalmazottként már több beruházásban részt vett, de saját cége eddig még nem volt. Ebben az esetben mindenképp magas önerőt (cca. 30%) és erős biztosítékot kell felmutatni a bank számára, a beruházáson felüli ingatlanfedezet formájában. Ha a futamidő előrehaladtával a hiteltörlesztés rendben megy, az erőmű hozza a várt termelési szintet, abban mutatkozhat némi rugalmasság, hogy a bank a pluszban kért ingatlanfedezetet már a futamidő 1/3-ánál kiengedi.

Mennyi saját pénz kell hozzá? Az önerő nagysága

Megszokott tulajdonosi igény az, hogy minél kevesebb önerővel tudjon indulni egy beruházás. Rossz hírünk van: a jelenleg felfüggesztett MFB 0%-os hitelkonstrukció által elvárt 10%-os önerőelvárás a normál banki hiteleknél nem működik. Mivel még csak utalásokkal sem lehet azzal kapcsolatban találkozni, hogy mikor vezetik vissza, vagy egyáltalán visszavezetik-e a támogatott hitelkonstrukciót, így maradnak a banki hitelek. A piaci alapon a legkisebb önerőelvárás 20%, ami 25-30% közelébe kúszik fel.

Milyen biztosítékot kér a bank?

Alapesetben elegendő a naperőmű helyszínét biztosító földterületet, illetve magát az elkészült naperőművet jelzálogba adni, ehhez társul még tulajdonosi kezességvállalás és természetesen az eredménytermelő cég garanciavállalása – ha a beruházás egyébként egy külön projektcég keretében történik –, illetve előfordulhat, hogy a bank hitelgaranciát is kér az ügylet mögé.

Addicionális ingatlanfedezet csak abban az esetben elvárt, ha mögöttes eredménytermelő cég nélkül igényeljük a hitelt, illetve ha a tulajdonosi kezességvállalást nagyon nem szeretnénk bevállalni.

További fontos tényezők

Futamidő: Általános hüvelykujjszabály, hogy a KÁT-szerződésnél hosszabb futamidőt nem vállal a bank, ami a 2016 év végéig kiadott 25 éves szerződések esetében sem haladja meg a 15 évet. A bankok komfortosan 10-12 éves futamidőre vállalják ezen hitelek kihelyezését.

Szakmai referencia: Némiképp enyhülés mutatkozik a tulajdonos szakmai múltját, hozzáértését illető elvárások területén. A legtöbb esetben elegendő, ha a megbízott kivitelező és üzemeltető rendelkezik a szükséges szaktudással.  Ez a kitétel szigorodik, ha egyszerre nem csak egy erőművet, hanem egy nagyobb – több erőműből álló – erőműparkot kívánunk megvalósítani.

Garanciák: Nagyon sok helyről beszerezhetők már a napelem-erőműhöz szükséges panelek és egyéb alkatrészek. Az árak mellett azonban nagyon fontos szempont a beszállító által vállalt garancia. A működési garancia – a hitel teljes futamidejére – alapnak számít, emellett azonban a hozamgarancia megléte is fontos szempont lehet a bankok szemében is. A gyártó ezzel garantálja ugyanis azt, hogy az erőmű kapacitása az évek elteltével számottevően nem fog csökkenni.

Fentiek ismeretében sem „gyerekjáték” egy napelemerőmű-projekthez a hitel megszervezése. A Bankmonitor összeállításából kiderül, hogy mit kell ehhez tisztázni már az induláskor.

Forrás: hvg.hu