Napelem telepítése házilag?

Share Button

A napelem által nyert energia megújuló, tehát egyáltalán nem terheli a környezetet. Zaj-, és károsanyag-kibocsátás mentes, ráadásul a megvásárlás után ingyenesen használható. A napenergia korlátlan mennyiségben áll rendelkezésre, hiszen Magyarországon a napsütéses órák száma igen magas. A napelem rendszer telepítése egyszeri befektetés, amely akár az egész életünket kiszolgálhatja. Összeszerelése gyors és viszonylag egyszerű egy szakember számára. Ebben a cikkben megmutatjuk, hogy miért nem házilag szereljük a napelemet.

Napelem telepítésének lépései

A Magyarországon található családi házak többsége alkalmas a napelemes rendszerek telepítésére. Egy panel nagyjából 1,65 négyzetméteres, egy teljes rendszer pedig 25 négyzetmétert foglal el a tetőn. Ennek összeszerelését most hét lépésben mutatjuk be.

  1. lépés: Tervezés és ellenőrzés

A telepítés első lépése a tető típusának meghatározása. Fontos továbbá a dőlésszög és a terhelhetőség. Bár az országban található házak szerkezete többségében elbírja a napelemes rendszert, nem mindegy, hogy milyen mellett tesszük le a voksunkat. Az sem mindegy, hogy a tető melyik részére helyezzük. A tájolás szempontjából a legnagyobb mennyiségű energiát a déli fekvésű házakra szerelt rendszerek szolgáltatják. A tervezésnél fontos, hogy tudjuk mennyi a mostani fogyasztásunk, így ki tudjuk kalkulálni a rendszer méretét.

  1. lépés: Tartósínek elhelyezése

Első körben a tartósín rögzítőket és a kampókat kell felszerelni a tető tartószerkezetére. A tartósíneket legjobb, ha rozsdamentes csavarokkal erősítjük fel. A keret és tartószerkezet viszont szinte minden esetben alumíniumból készül. A kettő már biztosítja a hosszú élettartamot.

  1. lépés: Táblák rögzítése

A napelemes panelek hátuljára csatlakozódobozt szerelnek fel, amely a rendszer összeköttetéséért felel. A vezetékek összekötéséhez pedig speciális vízzáró csatlakozókat használjunk.

  1. lépés: Az inverter felszerelése és rendszerbe kötése

Az inverter feladata az egyenáramot váltakozó árammá alakítani. Ez segíti igazodni a közüzemi hálózat frekvenciájához és feszültségéhez a rendszert. A kábelek és csatlakozók segítségével pedig a napelemek egészét kössük a ház energiafelhasználási rendszerébe.

  1. lépés: Biztosító berendezések

A napelemes rendszerhez szükség van szolár kábelre, ami a védelemről gondoskodik. Ezt a tető és a biztosító berendezések közé érdemes szerelni.

  1. lépés: Tesztelés

Mielőtt lecseréltetnénk a villanyórát a szolgáltatóval, előtte érdemes kipróbálni a rendszert. Ekkor kiderül, hogy megfelelően működnek-e a napelemek.

  1. lépés: Villanyóra csere

A hetedik és lezáró lépés a szolgáltató általi villanyóra cseréje. A régebbi rendszerek esetén előfordulhat, hogy a villanyórát vagy az elosztó szekrényt korszerűsíteni kell, ez plusz költségekkel járhat. Azonban, ha nincs erre szükség, akkor a mérőóra cseréje 3×16 amper alatt ingyenes.

Buktatók napelem telepítése során

A napelemes rendszerek telepítését érdemes alaposan átgondolni. Egy kisebb hiba is súlyos anyagi kárral járhat. Vannak apróbb dolgok, amikre nagy figyelmet kell fordítani, hogy semmiképpen se adódjon probléma a későbbiekben.

Ellenőrzés nélküli rendszer vásárlása már önmagában is gondot okozhat. Először mindenképpen győződjünk meg az épület terhelhetőségéről, illetve a villanyóra paramétereiről. A telepítés során ugyanis kiderülhet, hogy nem elegendő a meglévő és cserélni kell az egész órát és a vezetékeket.

Lapos tetejű házak esetében azonban sajnos nem lehetséges a napelem telepítése. Ezek ugyanis nem megfelelő felületűek egy ilyen rendszer kialakításához. A többi tető esetében sem mindegy, hogy milyen a dőlésszög. Elfogadható mérték a 25-35 fok, ennél alacsonyabbnál vagy magasabbnál gondot okozhat az árnyékoltság, hiszen nem éri elég napfény. A túl lapos szög esetében ráadásul gyorsabban piszkolódik a napelem tábla. Ez befolyásolja a felvevőképességet.

Napelem árkalkuláció

Egy napelemes rendszer telepítésének költsége legtöbb esetben 1-3 millió forint között lesz. Ezek alapján azonban érdemes meggyőződni arról, hogy mikor térül meg a beruházás. Nemcsak a telepítés során, hanem már a tervezgetés, a napelem árajánlat kérése során is érdemes megtalálni a megfelelő szakembert. A napelem árának kalkulálásához tudnia kell majd az előző években felhasznált energia mennyiségét. A korábbi villanyszámlák ismeretével, a ház nagyságával és elhelyezkedésével már megkönnyíthetjük az árkalkulációt. Ha nincs kellő mennyiségű megtakarításunk, akkor lakáskasszával is fedezni tudjuk a költségeket.

Összegezve

A napelem telepítéséhez tehát érdemes szakember segítségét kérni. A rendszer felépítésére körülbelül két napot kell számítani, hiszen ennyi idő bőven elegendő egy családi ház esetében. Először mindenképpen mérjük fel a ház adottságait, válasszuk ki a megfelelő invertert, majd jöhet a telepítés. Utolsó lépésként pedig semmi esetre se feledkezzünk meg a villanyóra cseréjéről.