Napelem típusok összehasonlítása

Share Button

Napelem rendszer építése előtt mindenkiben felmerül a kérdés, hogy az egyes napelem típusok milyen áron milyen teljesítménnyel rendelkeznek. Az alábbiakban ezt a kérdéskört tisztázandó az alábbiakban az egyes napelem típusok összehasonlítását olvashatja a kedves érdeklődő.

 

Napelem típusok

Napelem és napelem között elsősorban a gyártási folyamatban tapasztalhatunk eltérést. Természetesen emellett, vagy épp ebből adódóan a különböző típusok esetén eltér a hatásfok, helyigény is. A napelem kínálatában jelenleg az alábbi három típust különböztethetjük meg.

  • monokristályos napelem
  • polikristályos napelem
  • vékonyrétegű napelem

 

Monokristályos napelem gyártása

A monokristályos napelemek homogén, tömbös szerkezettel rendelkeznek. A napelem „tömböt” a gyártási folyamat során laponként felszeletelik, majd az így kapott napelem cellákat nyolc élre vágják, ezzel elnyerve végső nyolcszög alakjukat. A nyolc élű alakra vágás a legjobb helykihasználtság eléréséhez van szükség.

 

Monokristályos napelem hatásfoka

A monokristályos napelemek hatásfok (16-19%) tekintetében a jelenlegi piaci kínálatban listavezetőnek mondható. Figyelmet kell azonban szentelni a tájolásra és a dőlésszögre a monokristályos napelem rendszer tervezésekor.

Ennek oka, hogy felhős időben a szórt napfényt kisebb hatásfokkal hasznosítja, mint a direkt, közvetlen napsütést. Éppen ezért a kedvező hatásfoka ellenére, mivel Magyarország területén gyakori a szórt napfény, nem mondható a legnépszerűbb típusnak.

 

Monokristályos napelem előnyei

  • A legkisebb helyigényű napelem
  • A direkt napsugárzás kedvezőbb az optimális teljesítmény

Monokristályos napelem hátrányai

  • A legköltségesebb az előállítása
  • Szórt fényt kevésbé tudja hasznosítani

 

 

A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség ingyenesen és kötelezettségektől mentesen biztosítja Önnek a napelem és napkollektor árajánlat kérés lehetőségét 300 megbízható, elismert tagvállalataitól!

Polikristályos napelem gyártása

Bár ez a típusú napelem is több cellából épül fel, de már nem homogén szerkezettel rendelkezik, hanem több kristály alkotja, és ennek is köszönhetően kékes-lila a színezetet kap.

A polikristályos napelem esetén a napelem tömböt kristályokból „növesztik” és ezt követően a monokristályos típushoz hasonlóan szeletekre vágják. Ellentétben azonban a mono típussal itt már a cellákat nem szükséges tovább formázni. A szeletelést követően ónszalaggal forrasztják össze a cellákat, illetve többrétegű védőburokba helyezik el őket.

A polikristályos napelemek gyártási költsége kedvezőbb, mint a monokristályos típusnak. Ennek oka abban keresendő, hogy a gyártási idő kedvezőbb. Ennek következtében a beszerzési áruk is kedvezőbb, vagyis a lakosság jobb feltételekkel juthat polikristályos napelemekhez.

 

Polikristályos napelem hatásfoka

Jellemzően a polikristályos napelemek hatásfoka 13-18%, de a hőterheléseket nem bírják annyira, mint például a monokristályos, vagy a vékonyrétegű panelek.

Köszönhetően annak, hogy a tájolásra, dőlésszögre is kevésbé érzékenytípusról van szó, Magyarországon ez az egyik leggyakoribb típusú napelem rendszer. Ez azonban globális trendnek is tekinthető, hiszen a világon a legtöbb háztartási méretű napelemes rendszer is ebből a típusból áll.

 

Polikristályos napelem előnyei

  • Alacsony előállítási költsége
  • Kedvezőbb ár
  • Tájolásra, dőlésszögre kevésbé érzékeny
  • Szélesebb felhasználási területei

Polikristályos napelem hátrányai

  • Kisebb hatásfok, mint a monokristályos napelemek estében

 

 

Vékonyrétegű napelem gyártása

A vékonyrétegű technológiánál az előzőektől eltérően a félvezető réteget közvetlenül az üvegre, vagy akár más hordozó felületre viszik fel, úgynevezett kémiai vagy fizikai lecsapatással.

Emiatt a két gyártási típus messziről is jól megkülönböztethető. A mono- és polikristályos gyártás során szilíciumból levágott lapokat (cellák) sorba kötve láthatunk a napelem paneleken. Ezeken a modulokon jól elkülönülnek az egyes cellák és az azokat összekötő elemek.

A vékonyrétegű technológiánál a félvezető réteg egy egységesen bevont rétegként jelenik meg, a rajta látható halvány csíkok valójában csak utólagos, lézeres bevágások a filmrétegen.

 

Vékonyrétegű napelem hatásfoka

A három típus közül ennek átlagos hatásfoka mindössze 6-8%, ráadásul a telepítési költségek is nagyobbak a vékonyrétegű napelem rendszer telepítése során.

Emiatt a vékonyrétegű típussal háztartásokban nem találkozhatunk. Ezek felhasználási területe leginkább az erőművek, vagy gyárak energiatermelésében kaphatnak szerepet.

 

Vékonyrétegű napelem előnyei

  • Meleg környezetben nem romlik a teljesítmény
  • A beesési szög változására kevésbé érzékeny
  • Vékonyságuk miatt több felhasználási lehetőség adódik

Vékonyrétegű napelem hátrányai

  • A hőmérséklet csökkenés esetén romlik a teljesítménye
  • Élettartama rövidebb, mint a kristályos napelemek esetében
  • A felszerelési költsége magasabb lehet
  • Több idő szükséges a felszereléséhez
  • Hatásfoka alacsony

 

Összegezve:

A napelemes rendszerek között tehát megkülönböztethetünk mono- és polikristályos, valamint vékonyrétegű napelem típusokat. Ezek mindegyike eltérő hatásfokkal rendelkezik, köszönhetően többek között annak is, hogy a szórt, vagy a direkt napfényt hasznosítják jobban. Ennek fényében aki napelem rendszer építését tervezi, remélhetőleg könnyebben eligazodik majd a napelemes piac útvesztőjében.

A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség ingyenesen és kötelezettségektől mentesen biztosítja Önnek a napelem és napkollektor árajánlat kérés lehetőségét 300 megbízható, elismert tagvállalataitól!