Naperőművekkel építenék be az egyik hazai repteret

Share Button
A napenergia szektorban tevékenykedő bajai Optimum Solar Zrt. 50%-os tulajdonosa lett a taszári repülőtér megvételére és hasznosítására kijelölt SGF Silu Global Fund Zrt.-nek. A terveik szerint a naperőmű-fejlesztés mellett, geotermikus és agrofotovoltaikus energetikai beruházások is elképzelhetőek a reptéren – szerepel a cég közleményében.

Még tavaly novemberben számoltunk be róla, hogy eladja a taszári repülőteret a kormány, így a jelenleg használaton kívül lévő katonai légibázisból kereskedelmi, ipari, és logisztikai célú kereskedelmi repülőtér jöhet létre.A legújabb bejelentés szerint az energiaiparban tevékenykedő Optimum Solar lesz a reülőtér 50%-os tulajdonosa.

A közlemény alapján a cég naperőmű-fejlesztést hajtana végre a taszári repülőtéren, a cég felmérése alapján Taszár és a légibázis megfelel a követelményeknek: van szabad földterület, rendelkezik hálózatcsatlakozási lehetőséggel, valamint a megvalósítható naperőmű-kapacitás is nagy volument jelenthet. A nemzetközi fejlesztések alapján, a repülésbiztonságot nem veszélyeztetik a megfelelően tervezett és megépített naperőművek.

A kormány által megfogalmazott cél, miszerint a taszári reptér „Magyarország Közép-Európa teherszállítási, logisztikai és elosztó központjává váljon” segíti a 2030-ig szóló Nemzeti Energiastratégiában megfogalmazott megújuló fejlesztési terveket is, hiszen a logisztikai és ipari parkok hatalmas megújuló fejlesztési potenciállal bírnak. Magyarországnak az EU-n belül, habár kiváló adottságai vannak a rendelkezésre álló tetőfelületek és a technikai potenciál tekintetében (9. helyen áll), egyelőre 0%-ot alig meghaladó az ilyen jellegű kihasználtság. Egy műholdas felvételek alapján készített nemzetközi felmérés szerint

ORSZÁGOSAN MINTEGY 191 MILLIÓ NÉGYZETMÉTER TETŐFELÜLET AZ ELVI FELSŐ HATÁR A NAPENERGIA POTENCIÁL KIHASZNÁLÁSÁRA, AMELY A LAKOSSÁGI, AZ IPARI ÉS A KERESKEDELMI TETŐKET IS MAGÁBAN FOGLALJA.

Ez például azt is jelenti, hogy a logisztikai és ipari parkokban működő vállalatok az ESG-szempontoknak is megfelelő zöldáramot tudnak hasznosítani, mindemellett ez a zöldáram nem kis részben járul hozzá a vállalatok energiaszámláinak csökkentéséhez is (zöld rezsicsökkentés).

Forrás/bővebben: portfolio.hu