Négymilliárddal járul hozzá az állam a TERMOSTAR energetikai beruházásához

Share Button

Négymilliárd forint vissza nem térítendő támogatással egészíti ki az állam a KECSKEMÉTI TERMOSTAR Hőszolgáltató Kft. megújuló energia alapú hőtermelésre, valamint a távhőrendszer korszerűsítésére és bővítésére irányuló átfogó fejlesztési projektjének finanszírozását. Mindezt ma (szombaton) délután jelentette be Palkovics László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium vezetője Kecskeméten.

A beruházáshoz a társaság 3,6 milliárd forint összköltségű pályázatot nyújtott be sikeresen a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programhoz, így a mintegy 26.000 tonna/év CO 2 megtakarítást eredményező, stratégiai szintű energetikai beruházás összességében több mint 7,6 milliárd forintból valósulhat meg. Minderről október 5-én Kecskeméten tartott közös sajtótájékoztatót Palkovics László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium vezetője, Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét Megyei Jogú Város polgármestere, valamint Horváth Attila, a TERMOSTAR Kft. ügyvezető igazgatója.

A polgármester elmondta, három előnye is van ennek a beruházásnak. Egyrészt ez a beruházás segíti a levegő minőségének javítását. Továbbá a szolgáltató 40 ezer fogyasztója zöld energiával fűti majd otthonát, és kapja majd a melegvizét, de új területek bekötésére is lehetőség nyílik a projektnek köszönhetően.

A TERMOSTAR így felzárkózik a Hi-tech technológiához.

Esély lesz továbbá arra is, hogy a szolgáltatók egy együttműködésen is elgondolkodjanak. A ’Velünk zöldül Kecskemét’ elnevezésű fejlesztési projekt új kaput nyit a zöld energia felhasználására a kecskeméti távhőszolgáltatásban. A beruházás célja a hosszú távon fenntartható, környezettudatos, megújuló energián alapuló, hatékony távhőszolgáltatás megvalósítása, amely európai színvonalon szolgálja ki a lakossági és nagyfogyasztói igényeket.

A TERMOSTAR Kft. a környezettudatos gondolkodás mellett elkötelezett szolgáltatóként – a Nemzeti Energiastratégiában megfogalmazott fő célkitűzésekkel összhangban – hatékony és versenyképes szolgáltatással kívánja ösztönözni a távhőszolgáltatás, mint kiemelten környezetbarát fűtési mód további elterjedését. A beruházás meghatározó eleme a város déli iparterületén létrejövő, megújuló energiát hasznosító zöld fűtőerőmű, valamint az új és már meglévő fűtőműveket összekötő, egységes távhőhálózat kialakítása, amely nagy mértékben növeli a kecskeméti távhőszolgáltatás energiahatékonyságát.

Az átfogó fejlesztési projekt keretében a 4 milliárd forint állami támogatás felhasználásával kialakításra kerül a társaság új, zöld  fűtőművét befogadó telephelye Kecskemét déli iparterületén, egy 5 MW teljesítményű faapríték tüzelésű kazán, valamint a különálló vezeték rendszereket összekötő, s ezzel egységes, hatékony távhőrendszert  létrehozó, összességében 4,6 km hosszúságú távvezeték szakaszok.

A beruházás szorosan kapcsolódik ahhoz a két sikeres pályázathoz, amelyet 2017-ben nyert el a TERMOSTAR Kft.. A társaság 3,6 milliárd forint összköltségű pályázatot nyújtott be a KEHOP 5.3.1. és KEHOP 5.3.2. programjára. Ennek felhasználásával a társaság új telephelyén üzembe áll egy 20 MW teljesítményű kazán, amely a faapríték mellett városi zöld biomassza hasznosítására is alkalmas. Szintén ebből a forrásból valósul meg a Szultán utcai telephelyet a dinamikusan fejlődő Nyugati Városkapu térséggel összekötő távvezeték, amelynek köszönhetően létrejön az újabb nagy fogyasztók távhőre kapcsolódását is lehetővé tevő kecskeméti távhőgyűrű.

A várhatóan 2021 év végére megvalósuló stratégiai szintű energetikai beruházás eredményeképpen a kecskeméti távhőszolgáltatás európai színvonalú technológiával, korszerű, környezettudatos, fenntartható módon szolgálhatja ki a megnövekedett fogyasztói igényeket. A város déli iparterületéről a Széchenyiváros központjáig kiépített távvezetéknek köszönhetően számos közintézmény és ipari fogyasztó számára is elérhetővé válik a környezettudatos, megújuló energiára alapuló távhőellátás.

Palkovics László egy másik projektet is beharangozott: mint kiderült, a háztartásokat szeretnék ellátni olyan okos mérőkkel, amelyekkel lehet majd programozni az energia felhasználását.