Németország emeli a betáplálási tarifákat 750 kW alatti szolár eszközöknél

Az új rendelkezések az ország megújuló energia törvényének részét képezik, amelyet a német parlament ma hagyott jóvá.

Share Button

Németországban a Bundestag ma egy egész sor új energiaügyi szabályozást hagyott jóvá, többek között az ország megújuló energiára vonatkozó törvényének legújabb változatát, amely EEG 2023 néven ismert, és a szolár eszközök betáplálási tarifáinak némi emelését foglalja magában.

Az új rendelkezésekkel több változást fognak bevezetni a napenergia szektorban. Az egyik legfontosabb a két külön betáplálási tarifa bevezetése. A tetőn elhelyezett napelemes rendszerek tulajdonosai most választhatnak: vagy elfogadják az alacsonyabb betáplálási tarifát és a tetőn megtermelt áram egy részét saját maguk felhasználják, vagy további ellentételezést kapnak a szabványos betáplálási tarifán felül, ha a tetőn elhelyezett eszközök által megtermelt energia 100%-át betáplálják a hálózatba.

A rendszert azért vezették be, hogy ösztönözzék a tetőkről származó napenergia egészének felhasználását. Mostanáig a támogatási rendszer arra ösztönözte a háztulajdonosokat és a vállalatokat, hogy fotovoltaikus rendszereiket saját fogyasztásuknak megfelelően méretezzék, így hatalmas tetőterületek maradtak kihasználatlanul.

A legfeljebb 10 kW-os napelemes rendszereknél az árat kilowattonként 0,0693 euróról (0,0760 dollárról) 0,0860 euróra fogják emelni. Azok a tulajdonosok, akik úgy döntenek, hogy egyáltalán nem használják a rendszer által megtermelt energiát, megkapják a teljes, kilowattonként 0,048 eurónyi betáplálási díjat. A kombinált ellentételezés összesen 0,134 eurót jelent minden kilowatt után.

 

A 10 kW és 40 kW közötti méretű fotovoltaikus rendszerek tarifája kilowattonként 0,0685 euróról kilowattonként 0,0750 euróra fog nőni, míg a 40 kW és 750 kW közötti napelem sorozatoké kilowattonként 0,0536 euróról 0,0620 euró/kWh szintre emelkedik.

A korábbi kritikákra reagálva a kormány a teljes betáplálási felár kis mértékű csökkentése mellett döntött. A legfeljebb 10 kW-os napelemes rendszerek tarifája kilowattonként 0,0687 euróról kilowattonként 0,0480 euróra fog csökkenni, míg a 10 kW és 40 kW közötti rendszereké 0,0445 euróról kilowattonként 0,0380 euróra mérséklődik. Továbbá a kormány a szolár projektek tarifáit a 40 kW és 100 kW kapacitású napelem projekteknél 0,0594 euró/kWh szintről 0,0510 euró/kWh szintre csökkentette, míg a 100 kW és 300 kW közöttiekét 0,0404/kWh-ról 0,0320 euró/kWh-ra.

Annak lehetőségét is megnyitották a magánszemélyek és a vállalatok előtt, hogy ugyanazon az ingatlanon két különböző napelemes rendszert állítsanak üzembe. Ez lehetőséget ad a tulajdonosoknak arra, hogy az egyik rendszert részleges betáplálású rendszerként regisztrálják, és a napenergia egy részét felhasználják. A második napelemes rendszer révén ki tudják használni a teljes tetőterületet és hozzájuthatnak a teljes betáplálási felárhoz. Ez az intézkedés különösen előnyös lehet olyan gazdálkodóknak, akik megtehetik például, hogy saját fogyasztásra regisztrálnak egy 15 kW-os, és teljes betáplálásra egy 70 kW-os rendszert. Ehhez előfeltétel, hogy a két rendszerhez külön mérőóra álljon rendelkezésre. Az EEG 2023-ra visszavezethető változások adóügyi egyszerűsítéseket és gyorsabb hálózathoz csatlakoztatási eljárásokat is magukban foglalnak.

Továbbá az új rendelkezések előírták, hogy az energiaközösségek méretbeli korlátját 1 MW-ról 6 MW-ra emelik, és hogy a hálózathoz csatlakozást a hálózat üzemeltetője által működtetett internetes felületen keresztül fogják megvalósítani.

Forrás: pv-magazine