Nyomasztó árak közepette kellene átalakítani az árampiacot

Share Button

Európa és Magyarország számára is az egyik legkomolyabb gazdasági nehézséget a megugró energiaárak okozták. Tavaly kiderült, hogy a korábban jónak tűnő árampiaci szabályozás a krízishelyzetben megbukott, az új keretrendszerre még várni kell, igaz, az uniós illetékesek szerint már nem sokáig.

Korábban az elektromos áram piaci szabályozása hatékonynak tűnt, és az Európai Unió szintjén hozzájárult a versenyhez, és végső soron az árak mérséklődéséhez. A földgáz árának berobbanása ugyanakkor új helyzetet teremtett, ez ugyanis a szabályozás miatt az elektromos áramnál is jelentkezett, ami óriási terhet jelentett mind a lakossági fogyasztók, mind az ipar számára. Éppen ezért már 2022 nyarán felmerült, hogy meg kellene változtatni a kialakult rendszert.

Akkor arról szóltak a hírek, hogy az Európai Unió célja egyrészt az, hogy rövid távon beavatkozhasson a villamosenergia-árak emelkedésének megfékezése érdekében, miközben végső soron a gáz- és a villamosenergia-árak közötti kapcsolat megszüntetésére törekszik. A probléma az, hogy mindezt olyan módon kellene megvalósítani, hogy az új felállás ösztönzőleg hasson a megújuló erőforrásokból termelt energiára.