Olcsóbbá és biztonságosabbá kell válnia az üzemanyagcella-újrahasznosításnak

Share Button

Jelenleg nincs olyan módszer, mellyel az autókban is használt polimer elektrolit membrán üzemanyagcellákat nagy mennyiségben és gazdaságosan lehetne újrahasznosítani, 2030-ra azonban egyre több ilyen egység fog élettartama végére érni. A Németországban öt partnervállalat által életre hívott BReCycle projekt célja egy fenntartható újrahasznosítási eljárás kidolgozása.

A Fraunhofer Institute for Material Cycles and Resource Strategy (IWKS), vagyis a Fraunhofer Anyagkörforgási és Erőforrás Stratégiai Intézet vezetésével 2023 februárjáig tartó program résztvevői a Proton Motor Fuel Cell GmbH, a MAIREC Edelmetallgesellschaft mbH, az Electrocycling GmbH, valamint a KLEIN Anlagenbau AG. A Német Gazdasági és Energiaügyi Minisztérium pedig támogatóként működik közre.

Biztonságosabb technológiára van szükség

Az üzemanyagcellák újrahasznosítása nem csak az olyan ritka fémek mint a platina és ruténium visszanyerése, hanem a környezetvédelmi szempont miatt is fontos.

Az IWKS szerint muszáj elválasztani az üzemanyagcella polimer membránjait a magas értékű fémektől. A fémek visszanyerésére ma alkalmazott eljárások során mérgező fluorvegyületek keletkeznek. A fluor a polimer membránokban van, ezért lenne fontos a fémektől való elválasztása, még azelőtt, hogy az eljárás az olvasztásos szakaszába érne. Az erre alkalmas mai megoldások azonban nem megfelelőek a nagy volumenű, ipari alkalmazásra.

Kevesebb vegyszer kell majd

A BReCycle projekt során fejlesztendő eljárásban a szétszerelés, illetve többek között egy vízzel teli reaktorban lökéshullámokkal történő aprítást követően, az üzemanyagcella egykori alkotóelemeit szitálással és szűréssel választják majd szét egymástól. A fémek között maradt polimert ezután hőérzékelés segítségével szűrik majd ki. Mivel az így létrejött anyagcsoportokban a fémek nagyobb koncentrációban lesznek jelen, a folyamat későbbi szakaszában várhatóan kevesebb vegyszerre lesz szükség.

A projekt tagjai tisztában vannak vele, hogy az újrahasznosíthatóságot alapjaiban befolyásolja maga a konstrukció, ezért az üzemanyagcellák új tervezési lehetőségeit is kutatni fogják. A program során nyert tudást pedig a résztvevők a cellák gyártásában fogják kamatoztatni, emellett további fejlesztések, kutatások során is használni fogják – írta meg az electrive.com.

Forrás: autopro.hu