Önmagát töltő elektromos autóval rukkol elő a Lightyear

Share Button
Az elmúlt néhány hétben úgy tűnhetett, hogy egy kicsit megtorpant az elektromobilitás fejlődése, hiányolni lehetett az új, innovatív termékeket. Szerencsére azonban előbukkannak olyan startupok, mint a néhány holland mérnökből összeállt Lightyear (magyarul: fényév), akik olyan izgalmas ötletekkel tudnak előrukkolni, ami bizonyítja: van még tartalék az elektromos autók fejlesztésében.

A Lightyear csapata már jóideje dolgozik együtt, azonban legújabb ötletüket csupán ma osztották meg a publikummal. A cég a vizióját egy különösen jól sikerült videóban foglalták össze, amit ajánlok mindenkinek megnézni.

A videóban Lex Hoefsloot, a Lightyear ügyvezető igazgatója összefoglalja a mai világ problémáját. Az emberiség fejlődésével felgyorsult az élet, minél gyorsabban szerettünk volna eljutni egyik pontból a másikba. Ez a gyorsulás azonban együttjárt a fosszilis energiahordozók elégetésével, ezek az energiahordozók pedig súlyosan károsítják a környezetet. Mára sikerült elérnünk egy olyan mérföldkövet, hogy évente 9 500 000 000 000 km-t közlekedünk belső égésű motorral szerelt járművekkel. Ez a távolság pontosan megegyezik egy fényévvel, nem hiába lett Lightyear a cég neve.

A startup célja, hogy az emberek ugyanennyit közlekedhessenek, kizárólag megújuló energiaforrásokat használva. Célkitűzésként 2030-at jelölték ki, azt szeretnék, ha addigra az emberek egy fényévet kizárólag elektromosan meg tudnának tenni évente.

Mi is lehetne jobb energiaforrás, mint a Nap, ami minden nap felkel. A Lightyear csapata évek óta épít olyan prototípusokat, aminek a tetőlemezére napelemek vannak rögzítve. A missziójuk tehát, hogy kizárólag napenergiát használva meg lehessen tenni egy fényévet évente. Célkitűzésük koronázásaként ma bejelentették első autójukat, a Lightyear One-t.

A Lightyear One egy olyan elektromos autó, amely magát tölti, köszönhetően a tetőre szerelet napelemeknek. Az akkumulátor folyamatosan töltődik napenergiából nyert energiával. Jó megoldás, hiszen mindenféle kábelek és kényelmetlenség nélkül egyszerűen a nap alatt tölthetünk, korlátlanul. Természetesen nagyban befolyásolja az ötlet működőképességét lakhelyünk klímája. A startup csapata különböző mérésekkel alátámasztva készített egy táblázatot, amiben azt szemléltetik, hogy melyik területen hány kilométert lehetne évente megtenni kizárólag a Nap energiáját felhasználva.

Másik kellemes velejárója az autónak, hogy amikor ezzel közlekedünk, nem kell az alatt a nyomás alatt lennünk, hogy merül az akkumulátor és gyorsan meg kell keresnünk a legközelebbi töltőállomást. Bármilyen elhagyatott vidékre lehet menni a Lightyear One-nal, ahol süt a Nap. Többféle akkumulátort lehet választani az autóhoz. Értelemszerűen a választott akkumulátor függvényében fog alakulni a hatótávolságunk, ami 400 és 800 km között lehet.

A világ lakosságának csupán 3%-a él olyan helyen, ahol 100 kilométeres körzetben van töltőállomás.

A napelemek mellett normális töltőcsatlakozók is kaptak helyet, így mind otthon konnektorról, mind villámtöltőről tölthető lesz a Lightyear One. Ha egy órát töltjük az autót, otthon (3,7 kW) 40 km, gyorstöltőn (10 kW) 110 km, villámtöltőn (75 kW) pedig 850 km hatótávolságot kapunk.

Hab a tortán, hogy a One-n lesz egy kimeneti csatlakozó is, így az autó napelemei által megtermelt energiával az egész háztartásunkat is elláthatjuk akár.

A legjobb az egészben, hogy az autó mától előrendelhető. A kereskedelmi vételára nettó 119 000 euró lesz (37M Ft). Az előrendeléshez 19 000 euró (5,8M Ft) előleget kell letenni, ám bármikor vissza lehet mondani a rendelést, és ez ezesetben visszakapjuk az előleget. A tervek szerint az első tíz darab autót 2019-ben fogják átadni, a következő 100 darabot pedig 2020-ban.

Kíváncsian várjuk a fejleményeket az autóval kapcsolatosan, ígéretesnek mutatkozik. További információk a Lightyear weboldalán találhatóak.