Óriási a cégek igénye a napenergiára, de egyelőre nem épülhetnek új rendszerek

Share Button

A hazai kkv-k és nagyobb iparvállalatok részéről óriási az igény a saját fogyasztásra termelő napelemes rendszerekre, amelyekkel érdemben csökkenthetik magas villanyszámlájukat, illetve részben gázfogyasztásukat is képesek kiváltani. Egyelőre azonban a közelmúltban szigorított követelmények, illetve az egyedi eljárások leállítása miatt nem tudnak engedélyeztetni ilyen új naperőműveket. Miután az elszálló piaci energiaárak már számos cég működését is veszélyztetik, a kormány újragondolás tárgyává tette a rugalmassági kapacitás telepítésére vonatkozó, nyáron bevezetett követelményt, és az engedélyezési határidők rövidülését ígéri, amint ez az október 4-i Portfolio Energy Investment Forum konferencián elhangzott bejelentésekből kiderült. Az ígéretek teljesülése az egész magyar gazdaság számára hatalmas jelentőséggel bírna.

Amint azzal korábban többször foglalkoztunk, a hazai naperőművek a klímavédelem, az energiafüggetlenedés és a rezsiköltségek féken tartása szempontjából pozitív terjedése olyan gyors, hogy az már az alapvetően hagyományos erőművekre tervezett villamosenergia-rendszer ellátásbiztonságának garantálása szempontjából is kihívást jelent. A gondot egyrészt a kiegyenlítő-szabályozási kapacitáshiány rendszerszinten jelentkező problémája jelenti, másrészt a helyi szintet érintő feszültségtartási kihívások, amihez áramlási torlódási problémák is adódnak, a kétszintű problémát pedig egyszerre kell kezelni.

A robbanásszerű kapacitásbővüléssel a hálózat fejlesztései alig tudják tartani a lépést, és bár a hatalmas beruházást igénylő, jókora uniós forrás igénybevételével megvalósítani tervezett fejlesztések elindultak, közben az új naperőműveknek is egyre nagyobb részt kell vállalniuk az időjárásfüggő jellegükből adódó rendszerszintű kihívások kezeléséből.

Ezért, a hálózati és kiegyenlítő kapacitások szűkösségére tekintettel a háztartási (HMKE) méretűnél nagyobb új naperőmű-beruházások engedélyeztetésének feltételei jelentősen szigorodtak az utóbbi időszakban. Ennek a folyamatnak az egyik utolsó jelentős állomását az, a nyár folyamán bevezett új követelmény jelenti, melynek értelmében lényegében minden, a háztartási mérettartományt meghaladó, újonnan telepítendő napelemes rendszerhez – így az említett, céges önfogasztásra termelő naperőművekhez is – kötelező lett a rendszerirányító által kontrollálható úgynevezett rugalmassági kapacitás (aFRR berendezés) telepítése.

Emelkedő beruházási költségek, nem teljesíthető követelmények, álló engedélyeztetés
Ez azt a célt szolgálja, hogy az időjárásfüggő erőművek termelésének bizonyos fokú kiszámíthatatlanságából adódó, rendszerszinten jelentős problémákat okozó ingadozásokat kiegyenlítse. Az előírás technológiafüggetlen, vagyis elvileg akkumulátoros energiatároló, gázmotor vagy egyéb hagyományos, nem időjárásfüggő technológia telepítésével, de akár fogyasztóoldali szabályozás révén is teljesíthető.

Forrás/bővebben: portfolio.hu