Pilóta nélküli járművek – az MVM csoport és a Huawei is fejleszt

Share Button
Az energia- és közüzemi szektorban a drón alapú megoldások piaca globális szinten évente 9,46 milliárd dollárra becsülhető – derül ki a PwC tanulmányából, amely azt vizsgálja: a pilóta nélküli légi járművek kreatív használata miként befolyásolja a vállalkozások működését. A cég tavaly májusban megjelent elemzése a dróntechnológia alkalmazásának globális piacát mérte fel, amelynek értékét 127 milliárd dollár felettire becsülte.

A nagyfeszültségű elektromos vezetékekről lángszórós drónnal távolítanak el hulladékot, egy példa a pilóta nélküli légi járművek felhasználásának. A globális villamosenergia-szállító hálózatok hossza az előrejelzések szerint 2020-ra elérheti a 6,8 millió kilométert, ez a tavalyi szinthez képest 15 százalékos növekedést jelent. Eközben teret nyernek megújuló energiaforrások, és növekszik a kereslet Kínában, Indiában is. A szabályozó hatóságokat aggasztja a szolgáltatás biztonsága, ezért ösztönzőket vezetnek be a szolgáltatás-kiesések csökkentésére, illetve büntetéseket szabnak ki az üzemszünetért. Az energetikai szektor a hálózati hibák és kényszer-leállások miatt évente 169 milliárd dollár veszteséget szenved el.

Forrás: AFP

Osztovits Ádám, a PwC Magyarország Üzleti tanácsadás üzletágának vezető partnere azt mondta: az energiaárak csökkenéséből adódó nyomás miatt a cégek új üzleti modelleket hoznak létre, a drónok segítségével növelhető az energiatermelés, -szállítás és -elosztás biztonsága. A műholdas megfigyeléshez képest a drónok a vízminőség ellenőrzésében is hatékonyabb megoldást jelenthetnek a víziközművek számára.

Az MVM csoport június végén közölte, hogy a távvezetékek kiépítésében és karbantartásában felhasználható, adatbázis-kezelő szoftverrel társított drón fejlesztése indult el startup-inkubációs cége, a Smart Future Lab Zrt. által létrehozott Drone Technologies Kft. révén. A különböző szenzorok, például hőérzékelők vagy képrögzítők által nyert adatok elemzésével a távvezeték infrastruktúra fejlesztésének igényei meghatározhatóak, így minimalizálható a hálózat építésével járó környezeti terhelés.

A minap jelentette be a Huawei Wireless X Labs is a Digitális Égbolt kezdeményezést, amelynek célja az alacsony légtér hálózati lefedettségének növelése. A cég szerint azok a drónok, amelyek mobil kommunikációs hálózatokra kapcsoltak, jobban repülnek, hatékonyabban dolgoznak, és ésszerűbben ki tudják használni a légteret. A kezdeményezés első lépése, hogy fejlett tesztkörnyezetet teremtsen a drónalkalmazásoknak a 300 méter alatti légtérben.

Forrás: vg.hu