Requiem Magyarország első villamos naperőművéért

Share Button

cikk01

A következő sorok 2003-ban jelentek meg a sajtó hasábjain:
Napelemes villamosenergia-termelő rendszer telepítése fejeződött be a napokban az M1-es autópálya Győr irányába vezető oldalán, a 22-es km-nél található MOL kútnál. Magyarországon itt alkalmaznak először napelemeket töltőállomás energia-ellátására. A 25 millió forintos költséggel létesített napelemes rendszert dr. Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter avatta fel.
A berendezés két részből áll: a Dunasolar Rt. által gyártott 240 db amorf szilícium napelem táblából, amelyeket közvetlenül a töltőállomás mellett elhaladó szervizút mentén helyeztek el, illetve 12 db Combisol napelemből, amelyeket a töltőállomás lapos tetején telepítettek. A napelem táblák segítségével villamos energiává alakítható a napenergia, míg a Combisollal villamos- és hőenergia nyerhető.
A napelemek segítségével a töltőállomás kiszolgáló egységeinek energiaellátása gazdaságosabban megoldhatóvá válik, a megtakarítás a hálózati villamos energia kisebb fogyasztásában jelentkezik. A rendszer évi mintegy 13 MWh energiát termel, amelyet teljes mértékben felhasználnak majd. Ennek az energiának átlagos fogyasztói ára, 2003 augusztusától érvényes árakon számolva, évi közel 400 ezer forint, ami a napelemes megoldással teljes mértékben megtakarítható. A töltőállomáshoz ellátogatók számára a MOL napelemes info-pavilont állított fel.
Itt a napelemek működéséhez kapcsolódó adatokról, érdekességekről tájékozódhatnak az érdeklődők. A töltőállomásnál felállított digitális kijelzőn a kút vendégei állandóan nyomon követhetik a napelem sor – napsütés erősségétől függő – éppen aktuális teljesítményét jelző adatokat.
Nagyon érdekes elgondolkoztató sorok.
Tény, hogy még 10-12 évvel ezelőtt személyesen is láttam az egyébként impozáns erőművet. Az utóbbi 2-3 évben meg hiába próbáltam újra megtekinteni nem sikerült. Gondoltam, utána nézek az interneten, hogy azóta, hogy működik. Hosszabb keresés után sem jutottam semmilyen eredményre. Lassan már fénykép sem található róla.
Áthelyezték, lebontották, vagy éppen én próbáltam más útról megközelíteni és úgy megnézni. Ha valaki tud róla ennél bővebbet, kérem küldje el számomra a bocsoimre@gmail.com címre, hogy a szélesebb nyilvánosság elé tárhassuk. Mert azért a cím nem semmi. „Magyarország első villamos áramot termelő naperőműve”
Érdemes összehasonlításokat tenni például egy pár témában és egy pár területen

A HIVATALOS MEGÚJULÓ ENERGETIKAI FEJLESZTÉS MAGYARORSZÁGI STRATÉGIÁJA

cikk02

Látható, hogy egy 2010-ben  készült diagram már nem említi, (napenergia 0%) pedig 2005-ben már átadták a Gödöllői Egyetem szintén 10 kW-os villamos naperőművét is, ami azóta is megbízhatóan láthatóan és látogathatóan működik. Nagyon szegényes a 2020-ra tervezett, vagy prognosztizált adat is, mindössze 3%. Szerencsére ez ma már jóval nagyobb, de a többi EU országokhoz mérten még mindig jóval kisebb érték.

Nézzük meg mit tudott teljesítményben és költségben az első naperőmű és mit tudtak a naperőművek 2 év múlva és mit tudnak ma.

  1. 10. 14.

Megkezdte a próbaüzemet az ország legnagyobb napelemes erőműve, amelyet a gödöllői egyetem kollégiumának tetején építettek fel, s hozzávetően havi ötvenezer forint értékű villamos energiát állít el? – közölte Farkas István, a Szent István Egyetem Fizika és Folyamatirányítási Tanszékének tanára.

cikk03

Az összesen százötven négyzetméternyi felületen, több elemből kialakított rendszer szilícium alapanyagú félvezető rétegekből tevődik össze, amelyek a fény hatására villamos energiát állítanak elő – mondta a szakember. Ily módon tíz kilowatt teljesítmény érhető el, a nyert villamos energiát pedig bevezetik a hagyományos villamosenergia-hálózatba, csökkentve ezzel a kollégium energiaköltségeit – tette hozzá.
Egy ilyen berendezés a helyi adottságoktól függően 10-15 millió forintos beruházásban valósulhat meg, a gödöllőihez a pénz nagyobb részét az egyetem EU-s pályázaton nyerte el.

Lám-lám micsoda mértékű változás.

Érdemes összevetni az eredményeket a jelenlegi  (MNNSZ által kiképzett szerelőkkel  telepítve) a telepítési mutatókkal is (családi házra  és szabad földre)

cikk04cikk05

Az előzőkről érdemes egy olyan kis  áttekintő táblázatot  készíteni, amin érdemes elgondolkozni is.

Telepítés megnevezése és időpontja A telepített rendszer  névleges teljesítménye Felhasznált napelem modulok száma A beruházás összege Ft-ban A telepített rendszer várható élettartama
M1 –es autópálya MOL –kút 2003 10 kWp 240 25 millió nincs adat
Gödöllő Szent István Egyetem 2005 10 kWp 60 db (foto alapján készült becsült érték) 10-15 millió 50 év
Az MNNSZ regisztrált telepítői 2015-2016 10 kWp telepítésenként 36-40 db telepítésenként maximum 5 millió 50 év

A Requiem magyar jelentése gyászmise. NEMESKÜRTY ISTVÁN: REQUIEM EGY HADSEREGÉRT  műve a Donnál elpusztult II. magyar hadseregnek állít emléket. Az emberi áldozatok nagysága nem mérhető és nem hasonlítható semmihez, az anyagi veszteségek viszont igen. Az eltűnt közpénzek, a félbemaradt beruházások, a nagy támogatással beindult  és egy két éven belül felszámolt üzemek. Igen csak sok az olyan beruházás is amely a megújuló energiákhoz, a napenergia hasznosításhoz kötődik. A sok közül érdemes kiemelni szűkebb hazámban a Rétsági Napelem összeszerelő üzemet, a Bátonyterenyei Energianád üzemet és azt a Szolnoki Napelem gyárat amelyhez a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség is nagy reményeket fűzött. Hozzátehetjük azokat a közpénzből megvalósított villamos naperőműveket, ahol a magas mércéjű pályázati támogatást és a saját erőt sikerült 100%-ban elkölteni. Az üzemelő telepítések jelentős része a szakszerűtlen telepítési technológia miatt viszont, nem éri el az 50-60 %-ot. Képzeljük csak el, hogy ez mennyi veszteség jelent ez  csak a 25 éves garanciális  idő alatt a kötelező és vállalt 80%-hoz viszonyítva. Ha az ország utóbbi 4-5 évben  így mérhető veszteségei össze adódnak az már indok lehet egy „megújuló energetikai vagy éppen szolár requiemre, ahol a szertartás fekete ruhákban zajlik. Az utóbbi hónapok eseményei viszont azt ígérhetik, hogy rövid időn belül, a megújuló energiák beruházásai méltán igényelhetnek majd egy fehér ruhában celebrált dicsőség misét is.

Rossz nyelvek szerint jobb lett volna, ha nem a naperőmű tűnik el, hanem a MOL kút alakul át azóta elektromos autótöltő állomássá.

A Napnál világosabb népi bölcsesség: AMI KÉSIK – NEM MÚLIK