Románia 360 milliárd dolláros uniós támogatással alakítja át energiaiparát

Share Button

Az Európai Beruházási Bank (EBB) 360 milliárd dollárral támogatja Románia megújulóenergetikai törekvéseit, és további 21 millió dollárt szán ezen projektek egyéb szolgáltatásaira. Románia 2016 végére a megtermelt energia mennyiségét 12, 15 százalékban megújuló energiaforrások felhasználásával szeretné fedezni. Az uniós támogatások segítségével a keleti szomszédunk felülteljesítheti jelenlegi fenntarthatósági terveit.

Románia jelenleg 5163 megawattos megújulóenergetikai kapacitással rendelkezik, amelynek több mint a fele, 3129 megawatt származik szélenergiából. Az iparág másik húzóereje a napenergia, amelyből 588 megawattnyi kapacitás üzemel jelenleg. Az Európai Unió hétfőn jelentette be, hogy összesen 360 milliárd dollárral kívánja támogatni a hazánkkal szomszédos ország energetikaiparát, azon belül is a megújulóenergetikát.

Az EBB szerepe alapvetően az, hogy az uniós célok megvalósítását szolgáló projekteket finanszírozza. A 360 milliárd dolláros támogatás keretein belül az EBB és Románia partnerségi megállapodást köt, hogy a fenntartható fejlődés érdekében Románia javítja környezetvédelmi programját, amely során növeli a zöld energiát felhasználó projektjeinek számát. A megállapodás része az is, hogy Románia az egész iparágat támogassa, ami kitér a foglalkoztatásra, a fejlesztésekre és innovációkra.

Magyarország az Európai Unió felé vállalat 14,65 százalékos megújulóenergia részarányt 2020-ig kell teljesítse. Az arány a legfrissebb adatok szerint 10,5 százalékon áll, ami 0,7 százalékos növekedést mutatott az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Szakértők szerint hazánk megújulóenergetika iparának fellendüléséhez a belső támogatási rendszer megváltoztatására lenne szükség.

A megoldás a 2017 elején bevezetésre kerülő METÁR (megújuló és alternatív energiaforrásokból előállított hő- és villamosenergia-átvételi támogatási rendszer) lehet, amely körülbelül 600 milliárd forintos támogatást biztosít majd a magyar megújulóenergetikai vállalatoknak a kapacitások bővítésére. A változtatások teljesen átalakíthatják a jelenlegi hazai erőművi portfóliót, ugyanis a következő évek során kieső (1500-2000 megawattos) elöregedett kapacitásokat a megújuló energiaforrásokat kiaknázó létesítések pótolhatják majd. Az iparág fellendülése pedig a zöld-kötvények és részvények kibocsátását is hozhatja, amivel a vállalatok további fejlesztéseket finanszírozhatnak, míg a kis- és középvállalkozók, vagy magánszemélyek akár kétszámjegyű hozamot is elérhetnek.

Forrás: smartinvest.hu