Románia új szabályozást vezet be napelemek mezőgazdasági területeken telepítésére

Románia új szabályozást léptet érvénybe a szolár eszközökre 2026 végétől A szabályok lehetővé fogják tenni, hogy naperőműveket, szélerőműveket, biomassza-, biofolyadék- és biogáz létesítményeket, tárolási projekteket és transzformátor állomásokat építsenek közvetlenül olyan földterületeken, amelyek korábban tiltottnak számítottak termékenységi besorolásuk miatt.

Share Button

Kép: Sun’Agri

 

A román parlament nemrégiben fogadta el a 18/1991. számú törvény módosítását, amely megszüntetheti a mezőgazdasági területek esetében a megújuló energia projektek előtt álló szabályozási korlátokat.

„Ezek az új rendelkezések még nem léptek hatályba, de erre is rövidesen sor kerül” – nyilatkozta Mihaela Nyerges a román jogi iroda, a Vlăsceanu, Nyerges & Partners képviselője a pv-magazine kérdésére. „A parlament már elfogadta és a román elnök elé került kihirdetés céljából, amit legkésőbb 20 napon belül meg kell tenni. A kihirdetést követően közzéteszik a hivatalos közlönyben, és a közzétételtől számított három napon belül lép majd hatályba.”

Az új szabályozások lehetővé fogják tenni, hogy naperőműveket, szélerőműveket, biomassza-, biofolyadék- és biogáz létesítményeket, tárolási projekteket és transzformátor állomásokat fejlesszenek közvetlenül a III, IV és V termékenységi kategóriába sorolt külterületi földeken. Mostanáig az ilyen területeken tilos volt az építés. Az új szabályozás arról is rendelkezik, hogy a földterületek felhasználhatók kettős céllal is, beleértve az áramtermelést és a mezőgazdasági tevékenységeket.

Az építési munkálatokat sokáig csak olyan helyszíneken engedélyezték, amelyeket belterületi, építésre alkalmas területként regisztráltak.

„Bár vannak konkrét kivételek ez alól a szabály alól, egyik sem vonatkozik a megújuló energia projektekre” – jelezte Nyerges. „Az új törvény előkészíti az utat az agrivoltaikus projektek előtt, és megoldja a fejlesztők számára kényelmetlen engedélyeztetési lépések némelyikét.

Például nem lesz szükség a zonális településrendezési terv (zonal urbanism plan, ZUP) jóváhagyására a belterületi földek felhasználási céljainak módosításához.

 

„Ehelyett egyedi egy speciális eljárást kell lefolytatni a földterület mezőgazdaságiról beépíthetőre történő módosításához” – magyarázta. „Azonban ez az eljárás sokkal rövidebb a zonális településrendezési terv módosításához képest, amelynél a hatóságok a benyújtás dátumától számított 45 napon belül adják ki a jóváhagyást, ennek hiányában a kérelmet hallgatólagosan elfogadottnak tekintik.”

Az új szabályozások egyúttal alacsonyabb engedélyezési díjakat is szabtak meg a napelemes projektek közül a kettős rendszerű alkalmazásoknál.

„Amennyiben kettős rendszert valósítanak meg, a földterület mezőgazdaságiról beépíthető besorolásúra módosítása már nem a teljes, a megújuló energia projekthez kiosztott területre vonatkozik, hanem a területnek csak arra a részére, amely már nem használható mezőgazdasági célra” – fejtette ki Nyerges. „A napelemes projektek esetében ez kiemelkedő fontosságú, mivel a magasabb oszlopos szerkezet lehetővé teszi a mezőgazdasági tevékenységeket / az állatok legeltetését a panelek alatt, így a föld felületének sokkal kisebb része lesz érintett.”

Az új törvény a legfeljebb 50 hektár méretű területekre vonatkozik.

„Ez a korlátozás jelentős hatást gyakorolhat a napelemes projektek gazdaságosságára, mivel a magas csatlakozási költségek kizárólag magas kapacitásokkal párosítva fogadhatók el, ami nagy felületet igényel” – mondta, és megjegyezte, hogy az új törvény csak 2026 december 31-éig lesz alkalmazható. „A 2026-os határidővel az volt a cél, hogy a megújuló energia kapacitásokba történő befektetéseket a jelenlegi uniós költségvetés időtartama (2021-27) alatt ösztönözzék, ezzel növeljék a rendelkezésre álló uniós források kihasználását. Emiatt – mivel a Nemzeti Helyreállítási és Reziliencia Terven (National Recovery and Resilience Plan, NRRP) már több hónapja elstartolt – az ágazat türelmetlenül várja a hosszas késlekedés után várhatóan idén ősztől rendelkezésre álló Modernizációs Alapot.

Forrás: pv-magazine