Saját fejlesztésű elektromos buszt gyártottak a bajai Ganz gyárban

Share Button

A 70 éves múltra visszatekintő bajai Ganz-gyár (GTKB Kft.) az E-mobilitás területén látja további szerves fejlődésének természetes stratégiai irányát. Ennek jegyében fejlesztett ki elektromos autóbuszok akkumulátorainak töltésére alkalmas különféle egyenáramú töltőberendezéseket: egy Opp-Charge rendszerű oszlopos villámtöltőt és egy moduláris felépítésű CCS2 szabvány szerinti kábelcsatlakozós gyorstöltőt. Ezt követően pedig belevágott a járműfejlesztésbe is, azzal az ambiciózus céllal, hogy újra megjelenjen az utakon a nagy hagyományú Ganz nevét viselő jármű – ezúttal tisztán elektromos hajtású autóbusz.

A fejlesztés gyümölcse egy 8 m-es elektromos midibusz, amely egy cseh járműgyártó partner kocsiszekrényére alapul. A busz teljes elektromos hajtásrendszerét – modern, folyadékhűtésű komponensekből álló hajtás –, és segédüzemi rendszereket, – az akkumulátortelep többféle töltési lehetőségével – ganzos mérnökök alkották és tervezték meg, rekordidő alatt. A kivitelezés, szerelés, üzembe helyezés pedig teljes egészében a bajai Ganz- gyárban valósult meg – ezzel a Ganz busza valószínűleg a leginkább magyar elektromos midibusz! 2023. október 12-én ennek a busznak, valamint a kapcsolódó töltőinfrastruktúrának a bemutatása történt meg a bajai Ganz-gyár területén.

A város számára kiemelkedő jelentőséggel bír, hogy ipari kultúrája, melyet e gyár oly régóta őriz, újabb szakmával, járműgyártási képességgel gazdagodott. A kidolgozott műszaki megoldások alkalmasak arra is, hogy a buszgyártó partner EBN típusú járműcsaládjának többféle midi és szóló változatait is felszereljék velük, de arra is, hogy az ún. Etrofit keretében kerüljenek alkalmazásra, ami azt jelenti, hogy használt, de jó állapotú, dízelüzemű buszok kerülnek átalakításra elektromos üzeművé.

A társaság azonban ennél is tovább megy. Míg az e-járművek térnyerése elősegíti a környezetvédelmi célok megvalósítását, addig energiaellátásuk kihívások elé állítja a villamos energia szolgáltatóját. A társaság innovációs fejlesztései ezért a közlekedés és az energiatermelés szinergiájának kiaknázására fókuszálnak, egy olyan optimalizált vezérlés kidolgozásával, amely elősegíti az elektromos hálózat rugalmasságát. Ezzel a társaság jelenlegi fejlesztése, busz és töltőberendezések, optimálisan alkalmazhatók megújuló energiaközösségek keretében.