Spóroljon energiát napelemmel társasházban is!

Share Button

Rengeteg szó esik a napelemek háztartási illetve ipari szintű felhasználásról, de a társasházakról gyakran megfeledkeznek, mint lehetőségről. A napelemes rendszerek azonban a társasházak mindennapjait is zöldebbé tehetik, hiszen könnyen spórolhatunk energiát napelem társasházban is.

Napelemek telepítési lehetőségei társasházakra

A telepítés bizonyos esetekben akadályokba ütközik, viszont vannak megoldási lehetőségek arra is, hogy bizonyos részek fogyasztása kiváltható legyen a napelemes rendszer segítségével. A következőkben azokat a szempontokat mutatjuk be, amelyek lehetővé teszik, vagy esetleg akadályozhatják a napelemes rendszerek alkalmazását társasházak esetében.

Társasházak fejlesztése napelemmel

A társasházak esetében először is fontos megkülönböztetnünk a:

  • régi típusú társasházakat (többemeletes lapos-, vagy ferde tetős épületek, paneltömbök),

  • modern pár lakásos ingatlanokat.

A két típusú ingatlan esetében bizonyos téren eltéréseket tapasztalhatunk a napelemes rendszerek telepíthetőségével kapcsolatban, amiket mindenképp érdemes figyelembe venni.

Napelemes rendszerek panelházakra

Előbbi esetben az elavult elektromos hálózat és a nehezen szétválasztható fogyasztók miatt sajnos nincs lehetőség arra, hogy külön-külön lakásokra bontva biztosítsa az elektromos áramot a kialakított napelemes rendszer. Ráadásul a társasházban minden lakó hozzájárulása szükségeltetik ahhoz, hogy egy ilyen berendezés az épület tetőszerkezetére felhelyezésre kerüljön. Emellett problémát okoz az is, hogy 1-1 lakás annyi napelem panel beépítését kívánja meg a fogyasztáskiváltás miatt, hogy azzal sérülhet a többi lakó hasonló fejlesztési szándéka a helyhiány következtében.

A régi, nagy társasházak esetében az egyedüli megoldást csak az jelenti, ha a lakók egybehangzó döntése alapján kerül kialakításra napelemes rendszer a tetőn, mely csupán a közös helyiségek (lépcsőház, tárolók, folyosók) világítását és berendezések (lift, kaputelefon, hőközpont) üzemeltetését tudja biztosítani.

Napelemes rendszerek modern társasházak esetében

A modernebb, néhány lakásos társasházak esetében más a helyzet, mint a régi panelházak tekintetében. Az új építési előírásokhoz való alkalmazkodás miatt, az elektromos rendszer is vélhetően alkalmasabb a rendszer befogadására, másrészt kevesebb szomszéd hozzájárulását is kell kérni egy ilyen jellegű fejlesztés esetén.

Tehát ebben az esetben is szükség van az ingatlanban élő további lakástulajdonosok hozzájárulására, hisz egy-egy lakás áramfogyasztásának szükségleteit fedező rendszerméret nagyobb tetőfelületet igényel, mint az adott ingatlanhoz tartozó tetőrész. Amennyiben ennek birtokában vagyunk, akkor megkezdhető a rendszer engedélyeztetése és kialakítása.

Napelemes rendszer társasházi vállalkozásoknak

A vállalkozások napelemes rendszer telepítési szándéka esetében többnyire ugyanaz mondható el, mint a lakossági megoldások esetében. Tehát csak a modernebb, néhány lakásos ingatlanok esetében van megoldás a berendezés kialakítására, amihez szintén ki kell kérni a közös épületben együtt élő lakók, vagy együtt működő vállalkozások jóváhagyását. Erre a nyilatkozatra nem csak az engedélyeztetési eljárás során van szükség, hanem abban az esetben is, ha pályázati forrásból valósul meg a fejlesztés.

Társasházi napelemes rendszer megtérülése

A telepítés tehát némileg nehézkesebb, mint az átlagos családi házak esetébe. Ráadásul a napelemes rendszer nem is képes az egyes lakások fogyasztását jelentős megtakarítást eredményező módon fedezni.

Azonban a közös helyiségek fogyasztásának fedezésére, valamint a közös költségek csökkentésére kiválóan felhasználható. Emiatt a befektetett összeg közép, illetve hosszútávon megtérülhet az egyes háztartások esetében is.

Egy megfelelő méretű napelemes rendszert telepítése, éves szinten képes lehet kiváltani a lakások fűtéséért felelős hőszivattyúk energiafogyasztását, így a lakóknak, illetve leendő tulajdonosoknak minimális rezsiköltségük lesz a következő évtizedekben.

Összegezve:

A napelemes rendszerek telepítése tehát társasházak esetében jóval komplikáltabb, de megtérülő befektetésnek bizonyulhat, ha megfelelően kerül felhasználásra. Emiatt mindenképp érdemes szakértő és kivitelező cég segítségét kérni.