Társasházakban is érdemes lesz napelemet telepíteni!

Share Button

Az EU immár azt is támogatja, hogy akár társasházak és más kisebb energiaközösségek is létesítsenek napelemes kiserőműveket.

Zarándy Tamás, a Magyar Energiaközösségek és Rugalmassági Szolgáltatók Szövetségének alelnökének írása a Makronómon

Az Európai Unió „Tiszta Energia Minden Európainak!” csomagjának átültetésével a magyar energetikai jogszabályokba is bekerültek az energiaközösségekre vonatkozó szabályozások alapelvei. Ez a korábbi egyirányú villamosenergia-ellátás kizárólagosságát – ahol a központi, nagy erőművek által termelt energiát a szállító és elosztó hálózatokon keresztül juttatták el a fogyasztóhoz – feloldotta, és lehetővé tette olyan fogyasztói csoportok összefogását, amelyek maguk állítják elő, tárolják, osztják és számolják el saját maguk között az energiát.

Bár a részletszabályok kidolgozása még nem fejeződött be, vélelmezhető, hogy az első közösségi energiaellátási formációk néhány hónapon belül elindulhatnak. A kormányzat már dolgozik az ezt segítő szabályokon, a munkáját pedig az érintettek, többek között a MERSZ is segíti.

A lakók maguk között is eloszthatják a termelt áramot

A tervezett szabályozás lehetővé teszi, hogy a többlakásos épületek is részt vehessenek a napelemes megújulóenergia-termelésben, és az így megtermelt energiát az épületben lakók között osszák szét.

A kormányzati rezsivédelmi intézkedéseknek köszönhetően a lakosság kedvezményes áron kapja az energiát; a jelenlegi árkörnyezetben a lakosság 30-32 Ft/kWh + áfa árat fizet a villamos energiáért, amihez 50-80 Ft/kWh támogatást kap. Az államnak is érdeke tehát az energiaközösségek támogatása.

A fentiekből következően a társasházi napelemek telepítésével az ott termelt energia nemcsak a lakók költségeit csökkenti, hanem – és a jelenlegi körülmények között lényegesen nagyobb mértékben – a költségvetését is, ezért kizárólag költségvetetési szempontok alapján is hasznos és megtérülő, ha a társasházi napelemek telepítését az állam támogatja. Modellvizsgálataink azt mutatják, hogyha az állam a Rezsivédelmi Alap legalább négyévnyi megtakarításának megfelelő támogatást nyújt, a társasházi napelemek telepítése vonzó beruházás lehet az érintett körnek.

Magyarországon 110-120 ezer többlakásos épület található, így a társasházi napelemek telepítése kedvező kormányzati támogatás mellett egy újabb népszerű, karbonkibocsátást mérséklő szegmenst nyithat meg, amely ráadásul a költségvetési kiadások csökkentését is eredményezi. A jogszabályok véglegesítése mellett a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) biztatására Szombathelyen a városi hőszolgáltató a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetségével és a MERSZ-szel együttműködve két társasházban mintaprojektet kíván létrehozni, amely a későbbiekben egy országos roll-out kiindulópontja lehet.

A napelemboom és következményei

A 2000-es években indult európai napelemboom néhány évvel később Magyarországon is megkezdődött, majd 2015-től kezdve egyre gyorsabb üteművé vált. Az elérhető adatok szerint

2023 első felében már közel 200 ezer fogyasztónak voltak napelemei, amelyeknek a beépített összes kapacitása 1,7 GW volt, amely a paksi atomerőmű kapacitásának a 85 százaléka. (lásd a lentebbi 1-2. ábrákat). A napelemek telepítése jelenleg is gyors ütemben folyik, iparági becslések szerint a háztartási méretű erőművek teljesítménye jelenleg, 2023 őszén már meghaladja a 2 GW-ot.

A gyorsuló növekedést elősegítette a napelemek árcsökkenése, valamint a háztartási méretű kiserőművekre (HMKE) vonatkozó úgynevezett szaldóelszámolás biztosítása, ami azt jelenti, hogy a fogyasztó az összes termelését és fogyasztását szaldósíthatja, vagyis az esetleges többlettermelését az adott éven belül elszámolhatja.

Forrás/bővebben: makronom.eu