Tiszta energiát ígér Magyarországnak a miniszter

Share Button

Magyarország a jövőben 95 százalékban szén-dioxidmentes energiát használ majd; ez atomenergia-felhasználást jelent, de szerepet kap a geotermikus energia, a biogáz és a napenergia is; a magyar zöldgazdaság kialakítása fontos prioritás – mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, miután szerdán beszámolót tartott az ENSZ fenntartható fejlődésről szóló tanácskozásán. Fontos feladatként említette a közösségi közlekedés átállítását elsősorban elektromos meghajtású járművek alkalmazására.

A világszervezet New York-i székházában miniszteri szintű ülésszakon vitatják meg az ENSZ által 2015 szeptemberében elfogadott átfogó fenntartható fejlődési keretstratégia eddigi eredményeit. Palkovics László az elmondása szerint e keretstratégia magyarországi céljairól és eredményeiről, konkrétabban a vízzel, a tiszta energiával, a fenntartható város-, és településfejlesztéssel, valamint a felelősségteljes termeléssel és fogyasztással kapcsolatos kérdésekről beszélt mintegy negyedórás előadásában.

A miniszter beszámolójában azt mondta, hogy Magyaroszágon a víz minőségével, és a vízbiztonsággal kapcsolatos kapcsolatos helyzet jó, 80 százalék fölött van a közművekhez történő hozzáférés. Magyarország fontos szerepet tulajdonít a vízdiplomáciának is, amelyet Áder János államfő kezdeményezett; ez a vízdiplomácia többet jelent diplomáciai egyeztetéseknél, ennek révén Magyarország más országokat támogat vízminőségük és vízbiztonságuk megteremtésében. Palkovics szerint Magyarország évente 2,7 millió dollárt költ ilyen jellegű támogatásokra, sokat áldozunk szakemberképzésekre is: Magyarországon nem csupán hazai vízmérnököket képeznek, hanem például a Stipendium Hungaricum, az afrikai, ázsiai, és közel-keleti hallgatók körében az egyik legnépszerűbb képzés – tette hozzá.

Palkovics az ENSZ tanácskozásán arról tájékoztatta a jelenlévőket, hogy Magyarország arra törekszik, „a jövőben” 95 százalékban szén-dioxidmentes energiából fedezze energiaszükségletét. Ez atomenergia-felhasználást jelent, de szerepet kap a geotermikus energia, a biogáz és a napenergia is; a magyar zöldgazdaság kialakítása fontos prioritás – állította a tárcavezető. Fontos feladatként említette a közösségi közlekedés „átállítását” elsősorban elektromos meghajtású járművek alkalmazására, a Modern városok programját, valamint az élelmiszereket előállító kis gazdaságok külön támogatását.

Forrás: portfolio.hu