További poliszilícium hiánnyal fenyeget a hszincsiangi szilícium üzemben történt robbanás

A panelekhez szükséges nyers poliszilícium anyag hiánya miatt már most is áremelkedésekkel szembesülő szolár ágazat további kellemetlen következményeket tapasztalhat egy Hszincsiang tartományban található szilícium üzemben bekövetkezett tegnapi robbanást követően. Sérülésekről nem érkezett jelentés.

Share Button

Az ágazat már most is poliszilícium anyag hiánnyal küzd.

Kép: Daqo New Energy

A jelentések tűzről és egy azt követő robbanásról számoltak be, ami egy a Hoshine Silicon tulajdonában álló szilíciumcsomagoló létesítményben következett be Kína Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területének Shihezi Gazdasági és technológiai fejlesztési övezetén belül.

A helyi önkormányzat tisztviselői azt jelentették, hogy a tűz tegnap, dél körül ütött ki a Hoshine „997 szolixán” csomagolóüzemében.

A pv magazine értesülései szerint múlt éjszaka a tüzet helyi idő szerint este 22:40-re sikerült ellenőrzés alá vonni, miután öt tűzoltó egység vonult ki a helyszínre.

Dolgozókat megillető jogok

A pv magazine UP kezdeményezése ebben a negyedévben azt vizsgálja, hogy mit tehetnek a szolár és az energiacégek a pozitív példával elöl járás érdekében, amikor a gyakran távolról áthelyezett dolgozókat vonnak be termékeik és szolgáltatásaik előállításába. Kulcsfontosságú kérdéskörök a beszállító lánc nyomon követhetősége és a poliszilícium származási helye.

Ma reggel a Hoshine azt nyilatkozta, hogy az esemény egy olyan egységben következett be, amelyben a gépsor próbaüzemben működött, valamint hogy a tűz és a robbanás nem okozott sérüléseket. Az érintett egység szerves szilíciumot gyártott, szemben a szintén a Hoshine által előállított fém vagy por alakú szilíciummal, amely a poliszilíciumot előállítók által felhasznált nyersanyag.

A helyi önkormányzat környezetvédelmi osztályának dolgozói megvizsgálták a gyár környékén a levegő minőségét, és nem találtak mérgező vagy egyéb módon ártalmas gázszennyezést a helyszínen – számoltak be múlt éjszaka a tisztviselők.

A baleset okának megállapítására irányuló vizsgálat most zajlik.

A források szerint a közeli vállalatok területéről a tűz kitörését követő sél órán belül evakuálták a nem kulcsfontosságú munkavállalókat, és ezt követően a közeli háztömböket közlekedésirányítók zárták le.

 

A Hoshine Silicon LinkedIn oldala úgy írja le a poliszilícium gyártót, mint „a világ legnagyobb szilíciumfém előállítóját saját szénnel és hőelektromossággal.”

A cég szilíciumfém kibocsátása 2019-ben elérte az 560 000 tonnát, ami a kínai piac 26%-át, és a globális ellátásnak csaknem 17%-át tette ki.

A tűz által érintett gyáregység a Hoshine két legnagyobb gyártóbázisának egyike, és a független forrás azt állította, hogy a robbanás a gyártókomplexum 200 000 tonnás éves kapacitású második szakaszában következett be, míg a vele szomszédos, 390 000 tonna kapacitású szilíciumfém létesítménye továbbra is normál termelést folytat.

Hiány

Bár ma reggel a Hoshine hangsúlyozta, hogy az eset nem érintette a szilíciumfém előállítását, a szolár gyártók – akik már most szembesülnek input költségeik emelkedésével a poliszilícium hiányéból fakadóan – aggódnak a gyár esetleges biztonsági ellenőrzés céljából történő bezárása miatt, mivel ez lát el két szilíciumgyártót is Hszincsiang tartományban, többek között a Xinte-t, a Daqo-t és a GCL-Poly-t.

Egy névtelen forrás a következőt mondta: „Ez a helyi önkormányzattól függ, hogy ez a baleset befolyásolja-e a piacot kisebb vagy súlyosabb mértékben.”

Ezt a cikket 2021. június 10-én módosították, hogy megmagyarázzák a a szerves szilícium – a Shiheziben történt esetben ez volt érintett – és a nem szerves szilíciumfém közötti különbséget, amelyet a poliszilícium gyártók használnak fel alapanyagként.

Forrás: pv-magazine

A Xinte Energy 200 000 tonnás „zöld” poliszilícium komplexumot tervez Belső-Mongóliában

Kína fotovoltaikus ágazatának rövid bemutatása: több lapka- és poliszilícium kapacitás és új beszállítói egyezségek

A Daqo utolsó szilícium beszállítási megállapodásaival gyakorlatilag eladta két teljes évi termelését

A Trina és a Tongwei nagyszabású, több milliárd dolláros társulást jelentett be napelemekhez való szilícium, lapka és cella terén