Túl gyors a napenergiára való átállás? Mi történik Ausztráliában?

Share Button
Ausztráliában maximális tempóban zajlanak a napenergiát hasznosító létesítmények megvalósítása és az ezzel kapcsolatos projektek.

Mindez nyilvánvalóan üdvözítő fordulat, azonban úgy tűnik, a villamosenergia-hálózat szempontjából többféle problémát is generál a hirtelen nagymértékű növekedés.

Az Australian Energy Market Commission jelentése alapján az elmúlt év során mintegy 763 MW új ipari méretű napenergiakapacitás-növekedés következett be. A fosszilis tüzelőanyagokat használó erőműveket egymás után számolják fel. Új keretrendszerek és szabályozások vannak születőben, többek között a National Electricity Market biztonságával és megbízhatóságával kapcsolatban is.

A pillanatnyilag jelenlévő energiamix jelentős áringadozásokat okoz, ami arra sarkallja az ausztrálokat, hogy tartalékpiacot hozzanak létre és ramping szolgáltatást valósítsanak meg. A napenergiát felhasználó létesítmények elterjedésével olyan problémák is megjelentek, hogy a déli órákban a kereslet jelentősen lecsökken a többi energiatípus irányába, ezért jelenleg minimumterhelés megállapításában gondolkodnak a szakemberek. További problémák a rendszer teherbírása, a feszültségszabályozás kérdései, a hálózati aszimmetriák kérdésköre.

Túl sok a jóból? Nem, inkább csak túl gyorsan!

A problémák jelentős részét az okozza, hogy az előrejelzésekhez képest jóval nagyobb ütemű napenergia megjelenése valósult meg Ausztrália energiamixében. Mindez arra mutat rá, hogy az előrejelzéseknek milyen fontos szerepük van a rendszer működésében. Már olyan javaslat is érkezett, hogy a napelem rendszert használó háztartások fizessenek azért, hogy a villamos energia hálózatba exportálhassák az energiát, mindezt annak érdekében, hogy a hálózat terhei és elakadásai enyhülhessenek.

Magyarországon ilyen veszély nem fenyeget

Magyarországon egyelőre ehhez hasonló veszély nem fenyeget, s a tervezett fejlesztések nemhogy meghaladnák a reményeket, sokkal inkább alulteljesítik azokat az elvárásokat, amelyeknek meg kellene felelni annak érdekében, hogy az éghajlati katasztrófát elkerülhessük.

Nem véletlen, hogy nagy erőkkel és pályázatokkal igyekeznek segíteni az ilyen irányú törekvéseket mind a lakosság, mind a cégek számára. A napelemes rendszerek szakértői a pályázatírás, a tervezés, engedélyeztetés és kivitelezés minden fázisát teljesítik, így nekünk nem marad más hátra, csak élvezni az energiát és az általa elérhető kényelmi szolgáltatásokat. No meg persze a nulla forintos villanyszámlát!

Magyarországon tökéletesen működik az “adok-kapok” rendszer a napelemes rendszer tulajdonosai, használói, valamint az áramszolgáltató között. Így a napelemmel megtermelt, de fel nem használt energia a hálózatra kerül, míg a kevesebb napenergiát kínáló időszakok alatt a hiányzó energiaigényt az áramszolgáltató egészíti ki a hálózatról. Így valósul meg a mindenki számára előnyös és minden igényt kielégítő teljes körű napelemes rendszer.

Forrás: boon.hu