Victoria állam történelmet ír a megújulók tekintetében

Share Button

Törvényben rögzíti az ausztrál Victoria állam, hogy 2025-re a megújuló energiának 40 százalékot kell képviselnie. Az új szél- és napenergia-erőművek építése nyomán csökkennek az áramszámlák és kevesebb üvegházhatású gáz kerül a légkörbe.

Miközben az országok zöme általánosságokban, kormányzati célkitűzésekben fogalmazza meg energiapolitikai céljait, hogy bizonyos időpontra az energiatermelésen belül mekkora arányt kell elérnie a megújuló forrásoknak, az ausztrál Victoria államban törvényben rögzítik a mértéket, elsőként alkalmazva jogi szabályozást. Daniel Andrews miniszterelnök még múlt évben jelentette be, hogy az államban 2020-ra 25, 2025-re 40 százalékot kell elérnie a megújulók arányának. Ha a felsőházon és a parlamenten is átviszi a javaslatot szerdán, akkor Victoria lesz az első állam, amely a célkitűzéseket törvénybe foglalja, ráadásul fordított aukciós mechanizmussal 650 megawattnyi új forrást is előírnak.

Ez nagyon erős jelzés a befektetők számára – mondta Lily D’Ambrosio környezetvédelmi miniszter, ami biztonságot nyújt az energiaipar és a villamosenergia-fogyasztók számára egyaránt. „Ezek ambíciózus, de megvalósítható célok, amelyek biztonságot nyújtanak az iparágnak, hogy megfelelő döntéseket hozzanak meg, s fektessenek be az államban” – fogalmazott D’Ambrosio.

A projekt fordított aukcióra támaszkodik, hogy ezzel ösztönözzék Victoria állam új szél- és naperőműveinek megépítését. D’Ambrosio szerint az állami modellezés azt mutatta, hogy a háztartások áramszámláit évente 30 dollárral mérséklik majd a megújulók a rendszer élettartama alatt, s hogy 2034-re 16 százalékkal csökkentik az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását. A vezető szakértők egyetértenek abban, hogy a megújuló energia a legolcsóbb új energiatermelés, mondta D’Ambrosio, a Magyarországnál csaknem két és félszer nagyobb területű, az 5 milliót kicsivel meghaladó lakosságú állam minisztere. D’Ambrosio szerint az új projektek 138 megawatt napenergia-kapacitást és számos munkahelyet teremtenek a régióban. A fordított aukciós árverés a 650 MW-os teljesítményre októberben nyílik meg, a kapacitás 389 ezer háztartás kiszolgálására lesz elegendő.

Victoria állam régóta kritizálja Malcolm Turnbull ausztrál miniszterelnök energiapolitikáját, kétségbe vonva annak elkötelezettségét a tiszta források iránt. A megújulókkal kapcsolatos jelenlegi szövetségi célkitűzés 2020-ban jár le. A környezetvédő csoportok dícsérik Victoria állam határozottságát, ami a többi ausztrál kormányzóság számára is példát mutat, hogy saját célkitűzéseiket szintén törvénybe iktassák, ezzel küldve üzenetet a fosszilis energiaforrások visszaszorításának szándékáról.

Nicholas Aberle, Victoria környezetvédelmi kampánymenedzsere szerint, a 40 százalékos mérték jogszabályba foglalása biztosítja, hogy az ne csak ambiciózus célkitűzés legyen. „Az egy dolog, hogy több megújuló energiát szeretnénk, az pedig egy másik, hogy létrehozzuk a mechanizmust is, hogy ez megtörténjen” – fogalmazott.

Márciusban Daniel Andrews kormányfő bejelentette, hogy 2018-ig 20 millió dolláros tender keretében kívánnak létrehozni 100 MW kapacitású tárolóegységet Victoria államban. Három hónappal később Elon Musk, a Tesla alapítója kötelezettséget vállalt arra, hogy Dél-Ausztráliában építi fel a világ legnagyobb lítium-ion akkumlátor állomását a megújuló energia tárolására.

Aberle szerint a technológiák rakéta sebeséggel fejlődnek, s hamarosan lehetővé teszik a megújuló energiák 100 százalékának raktározását. „Az új technológiák teljesen át fogják alakítani az energiaszektort, sokkal gyorsabban válik elérhetővé, hogy akár 100 százalékban támaszkodhassunk a megújuló forrásokra” – mondta a kampánymenedzser.

Forrás: nrgreport.com