14,4 TW szolár szükséges a globális hőmérséklet emelkedés 1,5°C szinten tartásához

A világ napenergia termelési kapacitásának 30 éven belül el kell érnie a 14,4 TW szintet annak biztosításához, hogy a globális hőmérséklet növekedése ebben az évszázadban ne lépje túl a 1,5°C fokot.

Share Button

31%-kal nőtt a TPES 2050-re a jelenlegi intézkedések alapján
Megújulók gyorsított ütemű bevezetése, villamosítás és energiahatékonysági eredmények 22% fölött
 2018/ 2050 Ahová tartunk (PES) / 2050 Ahol lennünk kéne (1,5-S)
Kék: megújuló, Szürke: Nem megújuló
 Megjegyzés: Az adatok magukban foglalják a nemzetközi bunkereket és az üzemanyagok nem energiacélú felhasználása vegyi anyagok és polimerek előállítására.
1,5*S = 1,5˚C-os forgatókönyv; EJ/y = exajoule/év PES = Tervezett energia forgatókönyv (Planned Energy Scenario); TPES = teljes elsődleges energiaellátás (Total Primary Energy Supply).

 

Előrejelzés szerinti energia portfólió és kapacitás bővülés 2018-ban, 2050-ig és becslés arra vonatkozóan, hogy mire lenne szükség az IRENA szerint a 1,5°C fokos globális hőmérséklet emelkedés eléréséhez Kép: IRENA

A világ napenergia termelési kapacitásának 30 éven belül el kell érnie a 14,4 TW szintet annak biztosításához, hogy a globális hőmérséklet-növekedés ebben az évszázadban ne lépje túl a 1,5°C fokot.

Ez a Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség (International Renewable Energy Agency) új jelentésében áll, amely szerint a megújuló energia, különösen a napenergia 90%-ban a nemzetközi piac által igényelt intézkedésekkel lesz kapcsolatos a Párizsi Egyezménynek megfelelően.

A jelentés rámutatott, hogy a megújuló energia felhasználásának jelenlegi aránya „messze elmarad” a nettó zéró kibocsátás eléréséhez szükségestől.

Azzal számol, hogy évente mintegy 840 GW új megújuló energia kapacitást kell hozzáadni ahhoz, hogy 2050-re elérjük a 27,7 TW szintet, és hogy a világnak évi 237 milliárd amerikai dollár értékű befektetésre lesz szüksége a szolár szektorban mostantól a hőmérséklet emelkedésének legfeljebb 1,5°C fokon tartásához. Előrejelzéseiben az IRENA azt fogalmazta meg, hogy a napenergia terjedése fogja „mutatni az utat”, és az évszázad végére elérni a több mint 14 TW, míg a szárazföldi és part menti szélenergia a 8,1 TW szintet.

A cél elérése érdekében a globális energiaportfólión belül a megújulók részarányának 74% fölé kell nőnie a következő 30 éven belül, ami „nyolcszoros növekedést” igényel az éves bővítések növekedése terén, és 90%-ban elektromos áram előállítására kell irányulnia.

A 27,7 TW új tiszta energia által megtermelt elektromos áramnak körülbelül 30%-át zöld hidrogén előállítására használnák fel az IRENA állítása szerint, ennek előállításához 2050-ig 21 TWh elektromos áram szükséges. Emellett világszinten fel kell futtatni az elektrolizáló kapacitások üzembe állítását évente körülbelül 160 GW-ra.

Az utóbbi két évben számos kormány tűzött ki ambiciózus célkitűzéseket a megújulók bővítését illetően, mindegyik azzal a céllal, hogy még ebben az évszázadban elérjék a szénsemlegességet. Irak a múlt hónapban tette meg az első lépést 700 MW fotovoltaikus erőmű telepítése irányába egy 10 GW szolár kapacitás 2030-ig történő elérésének céljából, míg az Egyesül Államok minden korábbi rekordot megdöntött a szolár telepítések terén 2020-ban, amint az iparág kilábalt a COVID-19 okozta kényszerszünetek után, és a tajvani kormány 20 GW nem vízalapú kapacitást tervez kiépíteni 10 éven belül, hogy ellensúlyozzák a bezárt szénerőműveket.

Mások azonban elbizonytalanodtak az ilyen szakpolitikákat illetően.  A mexikói kormány például olyan törvényjavaslatot engedett át, amely a kampányt folytatók szerint akadályozni fogja a tiszta energiára történő átállás és az állami tulajdonban lévő erőműveknek kedvez. Ugyanakkor az ugyancsak az IRENA által kibocsátott korábbi jelentés szerint „hatalmas kiaknázatlan potenciál” rejlik a világnak olyan részein, mint például Közép- és Dél-Kelet Európa, ahol „kiváló erőforrás feltételek” állnak fenn a virágzó szolár piac kiépüléséhez.

Francesco La Camera, az IRENA ügyvezető igazgatója azt nyilatkozta, hogy bár a több tiszta energia kapacitás és a fosszilis tüzelőanyagok kivezetése érdekében globális szinten nagy léptekkel haladtak előre, a bizonyítékokból kiindulva előfordulhat, hogy az üvegházhatást előidéző gázok kibocsátása valójában 27%-kal nőni fog a következő három év során, ha a jelenlegi kormányzati politikákat valósítják meg teljes egészében, és még ekkor is előfordulhat, hogy csak szinten tartják termelésüket vagy enyhén csökkentik 2050-ig.

A jelenlegi adatok – mondta – azt mutatják, hogy a szakadék a jelenlegi helyzet és aközött, ahol lennünk kéne, nem csökken, hanem nő. Rossz irányba tartunk.”

A jelentés kiemelte, hogy csaknem 30 ország jár jó úton ahhoz, hogy a következő évtizedekben elérjék a szénsemlegességet, de a globális hőmérséklet növekedésének 1,5°C fokban maximalizálásához globális szintű nyomás szükséges a nem megújulókkal történő energiatermelés csökkentése és a megújuló kapacitások bővítése irányába.

„Az energiaszektor felelős a globális szén-dioxid-kibocsátás 80%-ért” – mondta –, és „központi szerep hárul rá a szükséges szénmentesítés végrehajtásában”.

Forrás: pv-tech.org

Kapcsolódó témájú cikkünk:

Az Európai Bizottság 55 százalékkal csökkenteni akarja az üvegházhatású gázokat 2030-ig